MySpace a Google versus Facebook a Microsoft


Se zajímavou informací přišel ve čtvrtek server BetaNews.com, spojuje spoluprácí Microsoft a Facebooku s možným vytvořením silné konkurence pro Google a jeho OpenSocial komunitu.

Ve hře je autentikační systém a snaha prosadit jej do masového použití. Microsoft se o něco takového pokouší už velmi dlouho - dřívější Passport byl zamýšlen jako universální autentikační mechanismus a Microsoft se jej pokoušel nabízet i pro použití na dalších webech. Po neúspěších v této strategii se z Passportu nakonec stala služba Windows Live ID a Microsoft tento systém nasadil na všechny své weby a aplikace, včetně rozšíření na platformu Xbox Live.

Google prozměnu čerstvě vytáhl do boje s platformou pro sociální sítě, OpenSocial. Což je sice poněkud více, než jenom autentikační mechanismus, ale předpoklad, že Microsoft (s vydatnou pomocí Facebooku) se pokusí této aktivitě konkurovat, vypadá dostatečně realisticky. A Google ne nadarmo uzavřel s MySpace dohodu ve které figuruje 900 milionů dolarů v inzerci.

Microsoft a Google nejsou pochopitelně ve hře o identity uživatelů sami - OpenID, Liberty Alliance, Ydis jsou další související projekty.WWW.POOH.CZ / Daniel Dočekal / 3.11.2007 / Webdesign, Internet