Pravidelný občasník originálního humoru

Microsoft se v Rusku namočil do bojů vlády proti disidentům a kritikům

Autor chlívek (IT pel mel ) - vydáno 14.9.2010

Praktiky BSA slouží k likvidaci oponentů ruského režimu. Ruku v ruce s ruským Microsoftem, který je iniciátorem prohlídek, zabavování počítačů a vyšetřování. Orwell by se divil.


Microsoft a jeho software se překvapivě staly nástrojem boje ruské vlády proti tamním disidentům a odpůrcům. Razie proti nim vedené používají klasický FUD, který důvěrně známe z působení české BSA - "udání" vede k prověření, zda někdo nepoužívá nelegálně software. A podle tamních zdrojů se místní pobočka Microsoftu na raziích podílela - pokud víte jak funguje (neexistující) česká BSA, tak to asi není nijak překvapující zjištění. Blíže například v New York Times Accuses Microsoft of Colluding with Russian Government.

Microsoft se očekávatelně začal bránit tvrzením, že dělal "pouze to co byl povinen dělat v rámci tamních zákonů". Jenže to vypadá, že to nebylo až tak jednoznačné a navíc je celé téma poměrně politicky citlivé. Což vedlo k dalšímu zájmu médií - list New York Times nakonec upozornil na to, že ruská vláda likviduje své odpůrce a disidenty na základě tvrzení, že používají pirátské software právě Microsoftu. Výsledkem je zabavování počítačů a znemožnění další činnosti. Chytré řešení. A Microsoft v tomto jednoduchém schématu hraje klasickou roli - jeho právníci jsou těmi, kdo spustí vyšetřování "udáním". A co je horší, jak New York Times upozorňuje, v jednom případě kdy "obviněný" prokázal legálnost používaného software právníci Microsoftu odmítli stáhnout obvinění - a ruská vláda tak spokojeně mohla pokračovat ve vyšetřování.

Celé je to samozřejmě problematické - software se (nejenom) v Rusku používá nelegálně ve velké míře. Microsoft je samozřejmě "v právu" co se vymáhání legálního stavu týče. Problematické je ovšem to, že zde již tak dostatečně kontroverzní (a těžko říct zda vůbec efektivní) "BSA" aktivity staly nástroji politického boje. Microsoft na celou situaci čerstvě reaguje v Anti-Piracy Enforcement and NGOs - kde nakonec také správně říká, že "musíme přijmout odpovědnost a nést odpovědnost za naše anti-pirátské aktivity". A k situaci v Rusku dodává, že najme mezinárodní právní kancelář, která nebyla zapojena v antipirátských aktivitách, aby zahájila nezávislé šetření. A protože není vhodné dlouho čekat, Microsoft okamžitě nabídne licenční podmínky pro NGO organizace, které zajistí, že mohou mít zdarma a legálně Microsoft produkty.

Ano, nakonec to vypadá na "konec dobrý, všechno dobré". NGO Legal Assistance Program pravděpodobně pomůže k tomu, aby ruská vláda přestala zneužívat této snadné cesty jak kohokoliv srazit na kolena. Jenže, těžko to nenapsat, kdyby Microsoft (a je to Microsoft především kdo tvoří BSA) nepořádal dlouhé roky hon na čarodějnice, nebylo by nejspíš nutné nyní řešit něco takového jako "Microsoft nástrojem ruského politického boje".

Štítky : Právo, Microsoft.com, Software, Rusko, BSA, Piráství, Disident, Politika
Poslední změna : 14.9.2010 20:23, Vytvořen : 14.9.2010 20:22, Vydán : 14.9.2010, 5886x

Komentáře pro ty z Facebooku

 

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích