Pravidelný občasník originálního humoru

Google umí najít text ve flashových animacích, no potěš

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 2.7.2008


Improved Flash indexing na Google Webmaster Central Blog informuje o tom, že se Google naučil indexovat obsah Flash souborů. Včetně toho, že mají algoritmus, který "simuluje" klikání uživatele, tak aby se robot Google dostal "uvnitř" Flashe k věcem, které jsou vidět až po nějaké aktivitě uživatele.

Převážné ohlasy na toto oznámení jsou kladné, já si dovolím mít záporný. To, že Google bude odhalovat texty v milionech .SWF souborů považuji za hloupou a kontraproduktivní věc. V zásadě to opět posune tvorbu webových stránek opět do stavu, který je bohužel vlastní většina reklamních agentur. Ty vytvářejí weby zásadně ve Flashi a jediné co je zajímá je, aby si klient/návštěvník před tím webem sedl na zadek, protože je totálně kůůůůl a kreativní. Neřeší se použitelnost, neřeší se dostupnost obsahu webu, neřeší se nic - hlavně když je to barevné, animované a hraje to.

Jeden z mála použitelných argumentů doteď byl, že to co je skryto ve Flashi prostě neexistuje. Nikdo to nenajde. Což teď nebude až tak uplně pravda. Google to už teď (řekl bych jakž takž) najde. A reklamky a webdesignové firmy opět budou vyrábět nepoužitelné zmetky, které se hýbou, hrají a kreativně ohromuji.

Ve skutečnosti je indexace obsahu .SWF souborů na stejné úrovni, jako kdyby Google začal indexovat všechny texty, které se nachází v programech (tedy .EXE, .COM) či knihovnách (.DLL) pro Windows. Těch se na Internetu povaluje neuvěřitelné množství. A určitě je dobré vědět, jaké texty se v nich objevují. Zní-li vám to nesmyslně, tak mě zní indexace binárního Flash formátu uplně stejně. A jsou zde uplně stejné nepříjemné vedlejší efekty. Nehlavnější z nich je stejně nemožnost se k nalezenému dostat - Google bude schopen odkázat pouze obecně na určitý SWF soubor. Zda ale  v něm opravdu najdete totéž co Google, to zůstane jenom pouze nejistou loterií.

A pokud máte Flash web, který na základě "klikání" dělá nějaké serverové aktivity, tak se můžete těšit na návštěvu GoogleBot robota. Sice moc nebude vědět na co ve Flashi "kliká", ale o to více to bude dělat.

Z mého pohledu se prostě Google vydává špatným směrem. A o tom, že přestává chápat zákaldní pricipy svědčí i doporučení, které v souvislost s indexací Flashe dává. A které je opravdu na hlavu padlé a jdoucí proti všem pravidlům použitelnosti.

If you prefer Google to ignore your less informative content, such as a "copyright" or "loading" message, consider replacing the text within an image, which will make it effectively invisible to us.

A které mimochodem bude platit jenom do okamžiku, kdy Google nasadí OCR a bude schopen hledat i texty v obrázcích. Protože, popravdě, když už je hledá ve Flashi, proč by je neměl hledat v obrázcích? 

Štítky : Google, Flash, Vyhledávání|
Poslední změna : 2.7.2008 12:43, Vytvořen : 2.7.2008 11:38, Vydán : 2.7.2008, 8458x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích