Pravidelný občasník originálního humoru

Google Chrome OS a co o něm prozatím víme

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 21.11.2009

Aneb - všechno co jste chtěli vědět o Google Chrome OS (a prozatím je možné to zjistit). A hlavně něco o tom, jak Google plánuje vytvořit operační systém, nad kterým bude mít absolutní kontrolu. Takovou, kterou snad ani Apple nemá.


Google už pár měsíců napíná svět příslibem operačního systému budoucnosti - Google Chrome OS se po měsících spekulací dočkalo události pro tisk s předvedením prvního prototypu. Zdráhám se označit jej slovem beta, každopádně jako základní přehled o hlavní podstatě operačního systému od Google asi stačí. Byť zmatenost bude a je ještě větší - ve čtvrtek představné "cosi" je totiž označováno jako Chromium OS.


Aplikace v Google Chromium OS (Zdroj: Google)

A pokud si jenom trochu pamatujete historii, tak se vám určitě brzy v hlavě objeví "network appliances" a "network computer" - termíny, které kdysi vehementně propagoval Larry Ellison (Oracle). A taky termíny,  na které dnes Larry Elissson poněkud plive. Svým charakteristickým přístupem, kdy označuje cloud computing za "complete gibberish" (What The Hell Is Could Computing?).  Ale zpět k tématu.

Co je vlastně Chromium OS

Google Chrome OS prozatím najdete v podobě open source projektu "The Chromium Projects", kde vás samozřejmě bude Google mást odkazem na video What is Google Chrome OS - v něm poměrně dobře vyskytuje koncept. Koncept operačního systému založeného na webovém prohlížeči. A na blog.chromium.org je k vidění ještě pár zajímavých videí.

Chromium OS je open-source projekt, který si klade za cíl vytvořit operační systém, který poskytne rychlou, jednoduchou a více bezpečnou cestu k počítačům pro lidi, kteří většinu svého času tráví na webu.
 • Jednoduchý a rychlý operační systém, který jako jediné uživatelské rozhraní nabízí prohlížeč a bez internetového připojení je v podstatě nepoužitelný
 • Další adaptace Debian Linuxu
 • Ve skutečnosti je Chromium OS to co již znáte - Chrome prohlížeč doplněný o několik aplikací - Picase Web, Hulu, YouTube, Google Musi app a Notepad. Plus samozřejmě všechny existující webové aplikace
 • Operační systém určený pro netbooky, tablety a podobná zařízení (na počátku bude dostupný pro ARM a x86 architekturu)
 • Ideální příklad vývoje směrem ke Cloud Computing - Chrome OS je prostě jenom klient pro přístup k webovým aplikacím (a spoléhající se na HTML 5). A vaše data jsou také umístěna někde kdesi na síti, byť Chrome umí číst a pracovat s lokálními médii (včetně USB disků)
 • Operační systém, který je optimalizovaný jenom pro omezené hardware
 • Chrome OS je návrat ke konceptu webového operačního systému (Web OS). Nic revolučně nového - zkuste http://eyeos.org/http://g.ho.st/http://icloud.com/, http://www.startforce.com/,   http://www.zimdesk.com/http://www.oos.cc/http://www.astranos.org/http://www.glidedigital.com/http://cloudo.com/http://www.jolicloud.com/

Google Chromium OS je prozatím dostupné "pouze" v podobě zdrojového kódu (zde) a na internetu najdete různé pokusy o kompilaci - gdgt.com/google/chrome-os/download/ je jeden z nejspolehlivějších zdrojů. Chromium si budete moci vyzkoušet s pomocí VirtualBox či VMware Player  (VMware Fusion na Macu). A právě z této kompilace pocházejí i následující screenshoty.

 

 

Než se na případné buildy Chromium vrhnete, je tu jeden důležitý moment - aplikace si prozatím nevyzkoušíte. Aplikační záložka vyžaduje vlastnictví mailu @google.com.  UPDATE - v neděli Google nasadil novou verzi, kde je již možné používat gmail účty. Můžete si tak vyzkoušet i tuto další "záložku"

Co vlastně není Chrome OS

 • Chrome OS (Chromium OS) není náhrada za váš běžný operační systém, respektive - mohlo by být, pokud vaše jediné aktivity by byly omezené na brouzdání po webu. Aplikace na Chrome OS budou založené na HTML 5 - tedy webové aplikace
 • Operační systém, který uvidím dostupný (s široce dostupným hardware) během pár měsíců - realisticky můžeme uvažovat to vánocích příštího roku
 • Operační systém, který budete moci spustit bez přihlášení k Google (a také bez neustálého připojení k "síti")
 • Univerzální operační systém schopný chodu na prakticky jakémkoliv hardware. A podle všeho se tento princip ani nechystá, abyste mohli Chrome OS používat, budete si ho muset koupit s hardware
 • Operační systém, který bude podporovat pevné disky (ano, skutečně)
 • Není to "Windows 7 Killer" (ale povídejte to novinářům, kteří píši kraviny jako Google to challenge Microsoft and Apple)

Sliby, přísliby a koncepty

Google předpokládá, že Chrome/Chromium OS bude schopné nastartovat na hardware během sedmi sekund. Pravděpodobně s trochou nadsázky používá označení "Instant on OS". A hodlá toho dosáhnout optimalizací kódu jen a jen pro výkon. Chrome prohlížeč na Chrome OS by měl být rychlejší než na běžném PC/Mac.

Hardware výrobci (například Lenovo, Acer) prý Chrome/Chromium OS na své netbooky nabídnou. Jenže, to se už říkalo na začátku října (pro opravdu humorný pohled na věc zkuste Google Chrome OS Netbooks to arrive in Mid-October).

Konceptuelně je Google Chrome OS operační systém založený na prohlížeči - tím je Google Chrome, takže pokud znáte myšlenku "oddělení" webových aplikací do samostatných oken, tak jste už poznali základní koncept. Chrome prohlížeč nabízí klasické okno se záložkami a  k tomu navíc oddělitelné "aplikační" okno (kdy se Gmail může jevit jako samostatná aplikace). V Chrome OS dojde k využití třetího prvku - panelů.


Cesta k rychlosti je změna konceptu (Zdroj: Google)

Chrome OS slibuje vyšší bezpečnost - míní to založit jen a právě na skutečnosti, že nebude možné spouštět žádné lokální aplikace. A také na tom, že veškerá data uživatele budou vždy synchronizována do síťových úložišť. Samozřejmě se operační systém bude automaticky aktualizovat (a také automaticky opravovat).


Všechno "samoopravné" (Zdroj: Google)

V principu - pokud přijdete o váš netbook, prostě popadnete nový a přihlásíte se - všechno co jste měli, data i aplikace,  budete mít nadále. Z vnitřního hlediska je z pohledu bezpečnosti ještě pár zajímavých momentů - uživatelská data jsou kryptována, kód operačního systému používá krypto signatury pro zajištění toho, že nedojde ke spuštění "cizího" škodlivého kódu a root oblast disku je "read-only" (nejspíš Flash boot disku, protože pevné disky to podporovat nebude).


Tady to máte, všechno v režii Google (Zdroj: Google)

Aby vše fungovalo rychle (a jak má), Google Chrome bude nabízeno jenom s předem vybraným hardware v podobě OEM distribucí - a jenom právě takovéto hardware bude podporováno. A kompletní operační systém se bude v "povoleném" hardware spouštět z Flash paměti.

Otazníky ..

S ohledem na absenci podpory pevných disků a "vyvolené hardware" je už jasné, že Google Chrome začíná vypadat jako jedna z nejvíce ovládaných distribucí (Apple se svým přístup je jenom čajíček proto tomu, co chystá Google). Pokud Google Chrome OS budete používat, budete plně v rukou Google - kdykoliv vám přeinstaluje operační systém, aplikace budete mít jenom od Google, data uložená jenom u Google. Samozřejmě, nějaká ta svoboda vám zbude - budete moci (teoreticky) jít na jakýkoliv web budete chtít.

S ohledem na tohle je trochu zvláštní, že Google dává zdrojové kódy jako Open Source - jedno z možných pochopení je, že se (a) snaží odvést pozornost a (b) operační systém bude zadarmo, jeho používání už nikoliv. A jedno je pořád nutné mít na paměti - Open Source je CHROMIUM OS nikoliv CHROME OS.

Otazníkem je i základní koncept Chrome/Chromium - je skutečně prohlížeč "most important software platform in the world today"? A je Google ta správná firma, která má šanci prosadit nový operační systém? Jeden už mají - Android. A příliš své dítě nepodporují. Projevuje se na něm přesně to, co popisuje následující článek:

If Google wants to succeed in its boldest product launch to date, the Chrome OS, the company needs to focus on its success with the same intensity it once dedicated to search. (Businessinsider.com)

Jak dlouho může Google Chrome OS trvat, než jej průmysl přijme? IDC analytik Al Hilwa říká, že možná i 10 let - a v té době by, snad, mohl mít 5% podíl na trhu. A aby ho přijali spotřebitelé? Al Hilwa mluví o pěti letech.

Shrnutí

 • Google Chrome OS bude dostupné v prosinci roku 2010 na vybraných zařízeních, specificky vyráběných jenom pro Google a s parametry určenými Google. Mimo jiné to znamená absenci pevného disku (SSD možná ano), WiFi čipset, plnou klávesnici, x86/ARM procesor.
 • Uživatelé budou moci využívat pouze aplikace, které Google do Chrome vloží (a spouštět jakékoliv další webové aplikace) a nebudou to lokální aplikace, vždy (HTML5 založené) webové aplikace.  Znamená to i to, že si nebudete moci vybrat jiný prohlížeč.
 • Google Chrome se bud automaticky aktualizovat i opravovat, zásahy uživatele do systému budou vyloučeny, data uživatele budou uložena v cloudu, jakákoliv lokální data kryptována. Zvenčí do systému dostanete data nejspíš jenom přes Flash USB disk.
 • Bez online připojení bude Google Chrome OS zařízení nejspíš nepoužitelné, respektive co umožní Google Gears.

 

Štítky : Google, Google Chrome OS, Chromium OS, Chrome OS, Operační systém, Bezpečnost, Webdesign, Internet, Software|
Poslední změna : 22.11.2009 11:23, Vytvořen : 21.11.2009 12:08, Vydán : 21.11.2009, 20313x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích