Pravidelný občasník originálního humoru

Diaspora - všechno co potřebujete i nepotřebujete vědět

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 17.9.2010

Diaspora uvolnila zdrojové kódy a média začala znovu psát o sociální síti co nahradí Facebook. Co je tedy Diaspora. A můžete skutečně opustit proprietární, uzavřený a arogantní Facebook a nahradit ho otevřenou sociální platformou?


Diaspora (www.joindiaspora.com) se objevila před několika měsíci jako odpověď na několik základních nedostatků Facebooku - uzavřenost, snahu udržovat co nejvíce "walled garden" model, arogantnost a poměrně jasné sledování zejména vlastních komerčních cílů na úkor uživatelů i jejich soukromí.

V září, přesněji 15.září, Diaspora uvolnila první zdrojové kódy (Diaspora ource code, AGPL licence). A je potřeba hned na úvod říci, že jde o velmi časnou verzi zdrojových kódů, jejich použití vyžaduje "ultra geek" status, nemají žádné použití pro běžného uživatele. A co je nejdůležitější, Diaspora nebyla spuštěna - byť se něco takového můžete v některých médiích dočíst.

Pro-privacy social network launched as Facebook rival říká AFP. No co můžete očekávat od médií, která nejsou schopná pochopit, že nic spuštěno nebylo.

Diaspora Could Open New Social Scene for Business říká prozměnu PC World. Ano, teoreticky by mohla. Ale popravdě, zatím je to příliš nedokonalé. A co se implementace týče, příliš složité. Problémem je i a bude i Ruby (nic proti, ale PHP/MySQL je přeci jenom podstatně rozšířenější).

 

Openspora.com - Diaspora k vyzkoušení, hlavní stránka uživatele
Openspora.com - Diaspora k vyzkoušení, hlavní stránka uživatele

Diaspora, tedy to co z ní prozatím je dostupno, je kolekce Ruby kódu (Ruby on Rails + MongoDB) (a zde si řekněme, že tohle může být dost velké omezení pro rozšíření, zejména pro MongoDB), který je možné spustit a vytvořit tak vlastní Diaspora server - sami vývojáři  Diaspory upozorňují, že to naní ani "alfa" verze (a jak jistě víte, "beta" následuje až po "alfě").

Vývojáři ostatní, co na Diasporu netrpělivě čekali, jsou nicméně poněkud zklamaní - zejména co se faktu, že Disapora získala financování v řádech stovek tisíc dolarů, týče. To co Diaspora před dvěma dny uvolnila je opravdu hodně málo a hodně nedokonalé. A navíc, je to extrémně pomalé a neškálovatelné.

jchris na Twitteru: "after looking at the diaspora codebase - it's just a pretty rails app that lets you upload photos. good luck implementing replication."

Co je podstatné, lokální instalace Diaspory jsou zábavná metoda jak to otestovat, ale chybí to podstatné - funkční replikace, distribuce informací (nazývaná federation), něco co by z toho vytvořilo sociální síť s možným celosvětomý dosahem. Vyzkoušet si to můžete například na www.openspora.com (nadšenci co Diasporu zkoušejí, nemají nic společného s oficielní Diasporou) - pokud budete opravdu hodně chtít. Ale připravte se na to, že velmi rychle poznáte zásadní problém - po mnoha měsících práce je Diaspora vlastně jenom službou pro upload fotografií a psaní základních statusů.

Diaspora - jediné co je funkční a částečně implementované jsou fotoalba
Diaspora - jediné co je funkční a částečně implementované jsou fotoalba

Funguje nicméně i vkládání statusů, tedy pokud se nenecháte polapit tím, že po vložení se nic nezmění a vložené uvidíte až poté co si znovu načtete "zeď".

Diaspora - Uživatelská
Diaspora - Uživatelská "zeď"

Pokud budete Diasporu zkoumat na www.openspora.com (@openspora na Twitteru), tak nečekejte dostupnost - Diaspora je opravdu "pre-alpha", takže dost často nefunguje vůbec. Část funkcí museli na OpenSpora.com zakázat (Diaspora vytěžovala mohutně procesor a byly problémy s WebSockets).

A pamatujte na to, že Diaspora je děravá jako cedník - uživatelské účty lze krást, přáteli se můžete stávat automaticky, fotografie můžete mazat komukoliv. Přidejte kupu XSS, ukradnutelný session token a řadu dalších věcí. Popravdě, trochu příliš na 3 měsíce vývoje (reported issues pokud chcete vědět více).

Jaký je další zásadní problém Diaspory? Není to Facebook - a to doslova. Zavádí jakousi terminologii, které 550 milionů uživatelů Facebooku nebude rozumět. Co je to například "ASPECT"? Možná nebudete souhlasit, ale pro mě se jedná o zásadní věc - aby Diaspora dokázala přilákat uživatele, bude se muset co nejvíce přiblížit tomu, na co jsou tak enormně zvyklí. A bude jim samozřejmě muset dát motivaci budovat další sociální kruh. Tyhle dvě věci jsou po funkčnosti, stabilitě a použitelnosti hodně podstatné.

ASPECT, mimochodem, je jedna věc, která je velmi zajímavá - Diaspora nabízí možnost vytvářet okruhy přátel (na počátku nabízí Friend a Work) v podobě samostatných sociálních kruhů. Řeší problém, enormní problém, který Facebook má. Byť něco podobného můžete ve Facebooku dosahovat pomoci seznamů (List) - jejichž použitelnost je mizerná.

Uživatelské rozhraní Diaspory není špatné, ale potřebuje hodně práce - třeba jenom fakt, že přidat přátele můžete  většinou jenom z "Manage" sekce - typicky právě tato funkčnost by měla mít prominentní umístění viditelné kdekoliv. Přidávání přátel je taky tak trochu problém - jedna z možností je http://openspora.com/people - paradoxně právě tohle je poněkud nelogicky přístupné přes vyhledávací box.

Uvnitř Diaspory zatím chybí vyhledávání, to je taky jedna z věcí, kterou je potřeba považovat za základní a zásadní funkčnost.

Shrnuto a podtrženo

Diaspora uvolnila zdrojové kódy v pre-alpha podobě. Jsou hodně alfa, chybí řada věcí, které by po několika měsících práce přeci jenom mohly být dostupné. Prozatím je použitelnost malá a sociální síť se s pomocí Diaspora příliš budovat nedá. Případný provozovatel bude omezen kombinací Ruby+MongoDB, problematickou bezpečností, stabilitou a škálovatelností. K Facebooku tak zatím neexistuje žádná podobně rozšířená a použitelná platforma. A není vůbec jisté, kdy by se jí Diaspora mohla stát.

Štítky : Internet, Webdesign, Sociální síť, Diaspora, Open Source, Facebook.com, MUSTREAD|
Poslední změna : 17.9.2010 10:19, Vytvořen : 17.9.2010 08:36, Vydán : 17.9.2010, 11429x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích