Pravidelný občasník originálního humoru

GE Money Bank si na Facebooku zadělává na problém (doplněno o vyjádření GE)

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 21.3.2011

Facebook Page GE Money Bank zvolila jako "landing tab" aplikaci "Dotazy". Ta má sloužit k pokládání dotazů zákazníků i zájemců o GE Money Bank. V praxi je to ale jenom další příklad toho, že na Facebooku podobné věci nemají co dělat.


Chcete se dozvědět kdo má kolik na účtě i s jménem a příjmením člověka? Nebo kolik někde dluží? Dva čerstvé příklady z GE Money Bank Facebook Page:

Dobrý den, před 2 dny mi přišla upomínka od Exekučního a inkasního servisu s výzvou k zaplacení dluhu 797,67,-Kč a upozorněním, že za odeslání této upomínky mi v souladu s aktuálním sazebníkem GEMB byl naůčtován poplatek 400,-Kč. (jméno a příjmení uvedeno)

Při nedoplatku 288,- Kč na konsolidaci splátek mě ve vánoční svátky kontaktoval na mail a mobil Útvar pro vymáhání pohledávek.. Slovíčko útvar znám jako polovojenskou nebo vojenskou jednotku /Útvar rychlého nasazení apod./, či-li má otázka zní, mám se v případě další opožděné splátky o dva dny obávat že můj dům bude obklíčen a nad střechou mi bude přeletávat helikoptéra? Nebo se nemusím obávat že kdysi solidní G.E. banka přešla k mafiánským praktikám,ale zastrašuje své klienty pouze názvem? (jméno a příjmení uvedeno)

Je to nakonec stejné, jako když u:fon na Facebooku ukazuje leccos, hlavně důvěrné informace o zákaznících. GE Money Bank nemůže zabránit nedostatečné schopnosti klientů rozlišit, co je vhodné vkládat veřejně na Facebook a co ne - a to je přesně jeden z hlavních důvodů, proč veřejně přístupná komunikace se zákazníky nemá na Facebooku místo. A Facebook na něco takového nakonec pamatuje i v Pravidlech užívání.

5.8 You will not post anyone's identification documents or sensitive financial information on Facebook.

Druhý důvod je také vcelku zřejmý. Aplikace "Dotazy" je perfektní nástroj hlavně pro konkurenci - najde tam snadno a rychle všechny nespokojené zákazníky. A může je okamžitě oslovit.

Dobře míněná snaha Ge Money Bank se tak může brzy obrátit opačným směrem - zejména pokud GE Money Bank nebude dotazy "cenzurovat" aby neporušovala Pravidla užívání a nenechala osobní a důvěrné informace klientů veřejně přístupné. 

Vyjádření GE Money Bank

Dobrý den, pane Dočekale!

Jsme si vědomi toho, že se jedná o mimořádně citlivou záležitost. Z toho důvodu jsme již kdysi při zakládání našeho facebook profilu sestavili jakýsi kodex pro naše fanoušky, ve kterém je mj. upozorňujeme na skutečnost, že Facebook není vhodné médium pro sdílení osobních dat. Pokud se i přesto některý z uživatelů sám rozhodne takové informace na facebook poslat, chápeme to sice jako jeho rozhodnutí, ale pro další komunikaci a pro řešení problému se jej snažíme „vyvést“ mimo facebook na některý z našich standardních komunikačních kanálů (telefon, chat, apod.), které jsou z hlediska ochrany dat přece jen bezpečnější. Tyto kanály na druhou stranu i nám umožní klienta přesně identifikovat – ani my si nemůžeme být jisti, jestli je jeho identita na facebooku skutečná.

Na facebooku se proto snažíme i na konkrétní dotazy odpovídat obecně. Neřešíme konkrétní situaci konkrétního klienta – resp. nepublikujeme žádné jeho osobní údaje. Přestože nemůžeme nést zodpovědnost za to, co o sobě fanoušci publikují, snažíme se je vždy upozornit na skutečnost, že pro řešení osobních požadavků týkajících se finančních služeb není facebook vhodné médium.

Tím zároveň – podle mého názoru – odpovídám i na Vaši otázku ohledně článku 5.8 z Pravidel užívání. My citlivé finanční informace nepublikujeme a stejně tak nepublikujeme ani údaje vedoucí k identifikaci klienta. Záložka „Dotazy“ dokonce ani není nastavena jako Landing, jak uvádíte ve svém článku, ale to samozřejmě na podstatě věci nic nemění.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů jsem Vám samozřejmě k dispozici.

S pozdravem,

Jan Vyšehradský

Štítky : Facebook.com, Internet, Sociální síť, Soukromí, Bezpečnost, Ochrana soukromí, Facebook Page, GE Money Bank, Osobní údaje
Poslední změna : 21.3.2011 12:53, Vytvořen : 21.3.2011 11:07, Vydán : 21.3.2011, 14242x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích