Blíží se konec SMS?

SMS zprávy, jeden z markantních příkladů služby, kde poslání malého objemu dat cenově vyhází až o několik řádů dražší, než když ten samý objem pošlete přes Internet. CTIA upozorňuje, že za posledního půl roku vzrostl objem posílaných SMS pouze o 8.7%.

CTIA upozorňuje na zpomalující se růst objemu poslaných SMS a odklon od tradičních služeb živících mobilní operátory je více a více viditelný. Podobně jako mobilní telefony znamenaly počátek krize a úpadku pro pevné telefonní linky, datový provoz na mobilních telefonech nejenom že stoupá enormním způsobem, ale také znamená klesající využívání klasických služeb. Část hlasových mobilních služeb přechází na VoIP. A s uvedením iMessages od Apple se objevuje nová hrozba.

Apple v novém IOS 5 (viz Apple představilo iOS5 pro iPad a iPhone/iPod) představilo iMessage - službu umožňující uživatelům iPhone, iPad a iPod zařízení posílat (nejenom) textové zprávy dalším uživatelům těchto zařízení. Zcela zdarma a s komfortem, který u SMS zpráv nikdy nenajdete. Google podle interních informací už delší dobu pracuje na podobném řešení pro Android telefony a tablety.

V obou případech jsou mobilní operátoři postaveni mimo hru a snadným příjmů z SMS roste hrozba - podle WSJ SMS služby v USA a Kanadě přinesly 25 miliard dolarů v příjmech za poslední rok. Ve stejném článku najdete i další podstatný detail, využívání SMS klesa u mladých lidí. Pro mobilní operátory samozřejmě vyšší potřeba datových služeb bude znamenat vytvoření další rostoucí příjmové kategorie. Otázkou číslo jedna ale je, zda růst a objemy budou dostatečné, aby pokryly mizející příjmy z SMS. A otázkou číslo dvě je, zda operátoři dokáži udržet krok s rostoucími potřebami. Hlavně v podobě růstu kapacity a zajištění kvality datových služeb.WWW.POOH.CZ / Daniel Dočekal / 11.6.2011 / IT pel mel