Pravidelný občasník originálního humoru

Neexistující průzkum neexistující společnosti aneb uživatelé IE mají nižší IQ

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 4.8.2011

Na mystifikaci naletěla média po celém světě. A i když je známo co bylo za dokonale provedenou mystifikací, najdou se média, která se snaží z vlastního omylu vybruslit ukázkovou trapnosti - Živě z mystifikace dělá detektivku. Stačila by přitom omluva čtenářům.


Internet Explorer Study Was Indeed A Hoax píše se na www.aptiquant.com. Nikdy neexistoval žádný průzkum, který by dokázal odhalit, že uživatelé Internet Exploreru mají nižší IQ. Nikdy neexistovala žádná společnost jméne AptiQuant.

Again, this was all meant to be a lighthearted joke. We did not mean to insult anyone, but if we have hurt anybody’s feelings, we apologize for that. But what’s really funny is that everybody took the report so seriously, with comments like “Oh did we need such a study, we already knew that.”

Povedený vtip, skvělá mystifikace, jednoznačně. Nachytala se na ní celosvětově média v tak široké míře, že je to až skoro neuvěřitelné.

The main purpose behind this hoax was to create awareness about the incompatibilities of IE6 and how it is pulling back innovation.

A tak si nakonec v médiích o celé záležitosti počtete dvakrát. Tedy většinou dvakrát. Najdou se média, která s omluvou čtenářům spěchat nebudou. Nebo jako Živě to budete řešit jako "detektivku"

Studie: pokud používáte Internet Explorer, máte nižší IQ - Živě.cz má pokračování v Uživatelé Internet Exploreru nemají nižší IQ, statistika je podvrh ... a místo omluvy čtenářům Živě buduje takřka kriminální příběh. Neuškodil by třetí článek, kde by se šéfredaktor omluvil čtenářům za dvojitou neschopnost.

Nyní je otázkou, komu stálo za to, aby si dal práci s tvorbou webu a sadou analytických dat. Byla to jen recese ze strany fanoušků Opery, která má podle průzkumu nejinteligentnější uživatele, nebo promyšlený marketing? Tak jako tak může tato akce vyjít pěkně draho, protože by se nebylo čemu divit, kdyby Microsoft požadoval odškodnění za poškození jména jeho produktu. Hromadnou žalobou vyhrožovala i skupinka příznivců Internet Exploreru a přidat se může i francouzský Central Test za odcizené fotografie.

Ale budiž, Živě je jenom Živě - chytit se nechala i média jako The Guardian. Ale tam alespoň funguje klasická novinařina. A o chybě se dočtete v Corrections and clarifications

• Pass notes No 3,020 was based on a story that suggested scientific research showed those who used Internet Explorer to complete an online quiz were less intelligent than others who completed the quiz. The story has since been shown to be a hoax. Unaided by the hoaxers, we also proved that we don't know the difference between the mean and the median: when expressing the bogus data we "explained" that an average IQ of about 90 is only 10 points below the population mean. That should have been the population median (Pass Notes No 3,020: Internet Explorer, 3 August, page 3, G2).

Neexistující průzkům neexistující společnosti aneb uživatelé IE mají nižší IQ
Bez legrace, na tuhle mystifikaci naletěly stovky novinářů

Pokud se ptáte co jsem s touhle "zprávou" udělal já, tak je to snadné - dal jsem odkaz na ní na Facebook a Google+ a bavil se komentáři. Protože přesně tam podobná věc patří. Na úroveň hospodských historek probíraných u piva a označitelných i jako "urban legends".

AptiQuant | Psychometric Consulting Company

Ale nakonec. Je opravdu možné, že uživatelé IE mají nižší IQ. Ale týká se to jenom těch, které tato mystifikace vykolejila. Už jenom ten název - "AptiQuant | Psychometric Consulting Company"

A mimochodem. Pokud máte vysoké IQ (nebo jste uživatel IE), tak byste měli být paranoidní. A ptát se, jestli celé tohle odhalení mystifikace není nakonec další mystifikace.

Štítky : Internet, Webdesign, IQ, Hoax, Mystifikace, Podvod, Žurnalistika, Novinařina, aptiquant.com, Internet Explorer, Průzkum, Studie, Výzkum|
Poslední změna : 4.8.2011 07:58, Vytvořen : 4.8.2011 07:57, Vydán : 4.8.2011, 12076x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích