Pravidelný občasník originálního humoru

Velká Británie má problém se sociálními médii. A nejlépe je zakázat, včetně mobilních telefonů

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 12.8.2011

Když v Egyptě tamní režim odstavil mobilní sítě a vypnul Internet, byla z toho mezinárodní aféra. Západní svět vše pohotově odsoudil a prohlásil to za cosi zcela nepatřičného.


O pár měsíců později Velká Británie řeší něco podobného. Tamní ministerský předseda se zcela vážně zabývá tím, že je potřeba znemožnit přístup k sociálním sítím, vypnout mobilní komunikaci. A hlavně se dostat do kódovaných databází a komunikací Blackberry komunikátorů.

Free flow of information can be used for good. But it can also be used for ill.

And when people are using social media for violence we need to stop them.

So we are working with the Police, the intelligence services and industry to look at whether it would be right to stop people communicating via these websites and services when we know they are plotting violence, disorder and criminality.

I have also asked the police if they need any other new powers. (PM statement on disorder in England)

David Cameron jde tak daleko, že se chce sejít s představiteli Facebook, Twitteru a Blackberry, aby prodiskutoval "možná opatření, která je možná závést".

"Kill the messenger" odjakživa patřilo k spolehlivému způsobu jak zastavit tok informací. Ale také jak cenzurovat, znemožňovat lidem vědět pravdu. Je snadné vypouštět silná slova o tom, jak sociální média a moderní komunikace umožňují organizovat nepokoje a rabování. Silná slova snadno odvedou pozornost od hlavního problému - neschopnosti státního aparátu podobným věcem zamezit. A hlavně dlouholeté neschopnosti státu a politiky nevytvářet základy pro takovéto věci.

Teroristické útoky na USA vedly k vlně "opatření proti terorismu" a posloužily jako výborný nástroj pro další omezení osobních svobod. Vlna nepokojů ve Velké Británii prozatím směřuje stejným směrem. Místo řešení problému se zavede ještě více represí a omezení. Podezírání, špiclování, šmírování. A kdokoliv bude vybočovat z řady, bude automaticky podezřelý.

David Cameron se v plamenném parlamentním projevu zapomněl zmínit o stovkách akcí organizovaných stejným způsobem a které se snaží následky nepokojů a rabování řešit. Úklid, pomoc postiženým. Zapomněl i na využití Blackberry, Facebooku i Twitteru k informování o dění, k zachování kontaktů mezi rodinami. Mezi lidmi, kteří se obávají o své blízké. I informování lidí, kteří se z oficielních sdělovacích prostředků nedokáži dozvědět nic potřebného a aktuálního.

Jistě. Vypněte Facebook, Twitter, začněte odposlouchávat veškerou komunikaci. A když ani to nepomůže, vypněte mobilní sítě. Nejlépe jednou provždy. Pak už bude jenom stačit navrtat díru do dna britských ostrovů a nechat vše potopit. Vždyť i tím by se problém vyřešil. Anomální skupiny rabujících jistě neumí plavat. A normální lidé? Ať si nafouknou kruh.

Štítky : Velká Británie, David Cameron, Cenzura, Svoboda projevu, Sociální síť, Sociální média, Komunikace, Politika, Facebook.com, Twitter.com, Egypt|
Poslední změna : 14.8.2011 09:09, Vytvořen : 12.8.2011 13:06, Vydán : 12.8.2011, 13863x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích