Pravidelný občasník originálního humoru

Návrh Věcí Veřejných na cenzuru internetu unikl na veřejnost

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 27.10.2011

Ještě včera přitom poslanci Věci Veřejných tvrdili, že "Musím trvat na tom, že poslanci Věcí veřejných nikdy tento návrh nepodali na žádném výboru ani ve sněmovně." (poslankyně Jana Drastichová)


 Odstavec z návrhu změn zákona od Věcí Veřejných, který by opět zavedl cenzuru Internetu:

„Provozovatel elektronických prostředků je povinen zajišťovat nemožnost připojení uživatele ke stránkám elektronických prostředků nabízejícím a umožňujícím účast na loteriích a jiných podobných hrách podle zvláštního předpisu upravujícího povolování loterií a jiných podobných her prostřednictvím sítě internet.“ (zdroj: Pozměňovací návrh s cenzurou internetových stránek)

Ještě včera přitom poslanci Věci Veřejných tvrdili, že "Musím trvat na tom, že poslanci Věcí veřejných nikdy tento návrh nepodali na žádném výboru ani ve sněmovně." (poslankyně Jana Drastichová). Ve Věcích Veřejných tak nejspíš existují jisté "neveřejné" věci, které jsou známy jenom užšímu okruhu lidí a nejsou ani sdíleny s dalšími poslanci. Možná je ale také varianta, že citovaná poslankyně prostě klasicky záměrně mystifikovala. Jana Drastichová má samozřejmě "určitým" způsobem pravdu - návrh skutečně nebyl "podán ve Sněmovně" (o tom zda byl či nebyl projednáván ve výboru se můžeme pouze dohadovat).

Nepravdy, které rozšiřuje Pirátská strana

Věci Veřejné navíc označovaly informace Pirátské strany o další snaze o cenzuru za "nepravdy, které se objevují v médiích a které rozšiřuje Pirátská strana". Plyne to z vyjádření Jany Drastichové z 25. října.

Dobrý den, dovolte mi, abych objasnila některé nepravdy, které se objevují v médiích a které rozšiřuje Pirátská strana.

Věci veřejné něchtějí blokovat žádné webové stránky, žádný poslanec Věcí veřejných nevznesl takový návrh ani na výboru, ani ve sněmovně.

Cílem je pouze řádné zdanění veškerého hazardu. Jedná se o zahraniční firmy, které povozují internetové sázky na území České republiky.

Chceme, aby byly řádně zdaněny jako kterékoli jiné firmy. Tzn., že zahraniční firma, která chce provozovat internetové sázky na našem
území, musí mít k tomu povolení.

Pevně věřím, že jsem Vám vše dostatečně vysvětlila. Děkuji Vám za dotaz.

Jana Drastichová
poslankyně za Věci veřejné

Proti návrhu se ostře postavila Pirátská strana.  Její petici za http://www.internetbezcenzury.cz/ podepsalo víc než 11 tisíc lidí. „Z publikovaných informací je zřejmé, že o existenci pozměňovacího návrhu netušili ani někteří poslanci Věcí veřejných,“ řekl místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

PirateLeaks zveřejnily na webu utajovaný pozměňovací návrh, který  měl zavést cenzuru internetových stránek. Pozměňovací návrh Poslance Babáka (VV) počítal s tím, že by poskytovatelům připojení byla uložena povinnost blokovat všechny stránky loterijních společností, které nemají povolení ministerstva financí. 

Provedli jsme technickou analýzu dokumentu a kontaktovali jsme zainteresované osoby. V provedené analýze nejsou žádné náznaky, že by dokument nebyl autentický,“ dodal mluvčí PirateLeaks Jakub Michálek.

Akce jednoho muže nebo poslanci Věcí Veřejných matou veřejnost?

Na informacích zveřejněných na PirateLeaks je pikantní ale i to, že "řadoví" členové Věcí Veřejných buď vůbec netuší co jejich strana chce navrhovat, nebo to naopak tuší a záměrně matou. Viz následující vyjádření poslankyně Jany Drastihové.

Dovolet mi, abych i já Vám poslala citaci našeho poslance Viktora Paggia, který k tomuto návrhu ve sněmovně vystoupil.

Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, já se z těch rozbouřených vod zase vrátím zpátky do klidné technické debaty. Jedná se o § 2a v části páté zákona - je to odpovědnost provozovatelů elektronických prostředků, která zde byla již zmíněna v předchozích příspěvcích. Tento odstavec má tři hlavní problémy. A kdo dělal někdy e-marketing, a já jsem ho dělal, tak ví, že je to prostě technicky neproveditelné ze tří důvodů.

Za prvé vyhledávače. My tvrdíme, že ti provozovatelé elektronických prostředků budou povinni zajišťovat nemožnost připojení uživatelů de facto k hazardu. To bychom ale mohli pokutovat těmi 10 mil. i Google nebo Seznam, protože oni nezajišťují nemožnost připojení, naopak pomohou mi to internetové kasino najít a je to jejich byznys a je to tak v pořádku.

Druhý problém je reklama. Reklama na internetu funguje trochu jinak než ta klasická. Vy prostě na své webové stránce pronajímáte prostor a tam vám v iframu, prostě ve vložených stránkách, vkládají reklamu a vy neovlivníte jakou.

Třetí problém je odpovědnost. Kdo vlastně bude zodpovědný za nemožnost připojení uživatele k hazardu? Ten poskytovatel připojení, to znamená firma UPC, majitel serverů, ten, kdo dělá hostingovou službu, nebo provozovatel webových stránek?

Takže ty tři technické problémy tam jsou. Kromě toho si dovolím odkázat na zprávu Rady pro lidská práva OSN o ochraně svobody názorů a jejího vyjadřování z května 2011, kde je uváděno - cituji: "Požadavky na cenzuru by nikdy neměly být delegovány na soukromou entitu a nikdo by neměl být na internetu odpovědný za obsah, který nevytvořil."

Bohužel tento odstavec předpokládá obojí. Takže já doporučuji kolegům, předpokládám, že pan Farský navrhne rozdělení zákona, abychom pro něj nehlasovali a nechali to zrušené. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců VV.)

Věřte, že vím, o čem hlasuji už jen z toho důvodu, že byla a je kolem hazardu na našem klubu velká debata.

Musím trvat na tom, že poslanci Věcí veřejných nikdy tento návrh nepodali na žádném výboru ani ve sněmovně.

 Jsem přesvědčena, že jsem Vám vše dostatečně vysvětlila.

S pozdravem
Jana Drastichová

Štítky : Internet, Svoboda projevu, Cenzura, Šlendrián, Politika, Pirateleaks.cz, Pirátská strana, Věci veřejné|
Poslední změna : 27.10.2011 19:57, Vytvořen : 27.10.2011 19:57, Vydán : 27.10.2011, 12555x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích