Pravidelný občasník originálního humoru

Ne Ivane, nemožnost ukrást film z Internetu není cenzura

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 27.1.2012

Ivan Hamšík svoji filipiku končí závěrem, že "Boj za „svobodu na internetu“ je ve skutečnosti útokem na soukromé a duševní vlastnictví.". Pokud jde ale o Internet jako takový, SOPA/PIPA i ACTA jsou nebezpečné a je potřeba udělat vše proti tomu, aby byly přijaty. A měl by to být právě Reflex a všechna ostatní média, která by proti těmto věcem měla bojovat všemi dostupnými prostředky.


 Ivan Hamšík, t.č. šéfredaktor Reflexu, napsal Když si nemůžete ukrást film z internetu, tak je to cenzura? Je to poněkud tendenční text, který ale hodně odpovídá tomu, jak se Ivan (a řada dalších lidí) na problém "autorských práv" dívá. A nejde na to nezareagovat.

Ivan Hamšík v perexu píše, že "Bojuje se o to, abychom si mohli stahovat filmy, muziku nebo knihy zadarmo.".  A mě hned na samém počátku nezbývá než dodat:  "Ivane, mýlíš se". Bojuje se za to aby Internet zůstal svobodný a abychom si filmy, muziku nebo knihy mohli legálně koupit. Svým způsobem se bojuje i za to, aby bylo jednodušší si filmy, muziku nebo knihy koupit, než odněkud "nelegálně" stáhnout.

Ivan později pokračuje poněkud zvláštním oslím můstkem - "Opravdu někdo myslí vážně, že když si nemůžu ukrást film z internetu ještě před premiérou v kině, tak je to cenzura? ". Ten mě trochu překvapuje, protože o něco takového tady vůbec nejde. Není zde rovnítko mezi možností ukrást film z Internetu (a nemám nejmenší problém stažení nelegální kopie bez zaplacení označit za krádež) a cenzurou. Ivan Hamšík tak, buď z nevědomosti nebo záměrně, zamlčuje to podstatné, že snaha vlád "chránit autory" je ve skutečnosti nástrojem jak umožnit zavedení cenzury. A zrovna Ivan Hamšík by měl být tím, kdo bude proti něčemu takovému bojovat. Jeho Reflex by totiž mohl být jedním z prvních, které někdo označí za nevhodné a zakáže čtenářům přístup.

Ivan Hamšík pak používá pět dalších "argumentů", kde opět opakuje předchozí prohřešky. Tendenčnost, manipulaci, zevšeobecňování. Ale budiž, možná stojí za to, k jednotlivým "argumentům" něco poznamenat.

1. Velká filmová a nahrávací studia si to zavinila sama, protože neumějí svoje produkty dostat levně a jednoduše k lidem. Ano, to je pravda. Hudba, filmy a knihy jsou nepřiměřeně drahé a na internetu je obtížné si je opatřit. To ale přece neznamená, že to legalizuje krádež. Když je teď nepochopitelně drahý benzin, budeme si ho do nádrží stahovat ilegálně?

Ne Ivane, skutečně to neznamená, že to legalizuje krádež. To nikdo nikdy neřekl. A to že je možné hudbu, filmy i knihy prodávat za podmínek vyhovujících zákazníkům tu máme v praxi v podobě Apple a iTunes/AppStore/iBook. Netráví čas nesmyslnými řečmi, jednají. A nepotřebují k tomu žádnou kontraproduktivní legislativu.

2. Dělají to přece všichni. Asi nejhloupější argument. Stejný používají děti na základní škole: všichni dostali pětku, tak co.

Ne Ivane, není to argument. A nikdo dostatečně seriózní ho nepoužívá. Ale chápu, něco podobného se hodí do tendenčního pláče na ty všechny zlé.

3. Nebudu platit za špatný film. Další bláznivý argument říká, že platit se má jenom za kvalitu. Obyčejné potraviny by tedy měly být zadarmo?

Opět, argument, který nikdo nepoužívá. Ve skutečnosti je to tak, že nebudu platit za špatný film, protože si ho prostě nekoupím. Stejně jako na něj nepůjdu do kina. A přeneseno do "nelegálního" stahování, ani si ho nebudu stahovat. Proč bych to dělal.

4. Umění se nedělá pro peníze. S tím přišel na svém blogu spisovatel Paulo Coelho. „Peníze nejsou motivem. Psaní je pro mě potěšením a smyslem života. Čím víc lidí si pirátsky přečte knihu, tím lépe.“ Je to stejně pitomé jako jeho knihy. Opravdu chceme svět, kde všechno bude zadarmo a všichni se budou mít báječně? Už zase? Opravdu se novináři, kteří o pirátech s gustem píší, vzdají výplaty, až budou všechny noviny a časopisy „ke stáhnutí“ zadarmo?

Míchat do debaty o pirátství a nemožnosti zaplatit to co chci vidět či poslouchat marketing Paula Coelha je jenom další typická manipulace.

5. Ten film nikomu nechybí. Opravdu byste nevěřili, kolik jindy svéprávných lidí mně tvrdí, že když někomu ukradnete auto, tak mu chybí, kdežto film stažený z internetu nikomu nechybí. Tak proč si ho nevzít.

Ivan se v pátem bodě začíná opakovat, argumentací tím co někde "jedna paní povídala" není argumentace. A hlavně nemá žádný reálný základ. Jsou tu desítky milionů lidí na iTunes. Kupují si hudbu, filmy, nemají s tím nejmenší problém. Po zpřístupnění iTunes v ČR začali i češi kupovat jak šílení. Je to snadné. Stačí jedno kliknutí a nestojí to nepřijatelně vysokou sumu. A mimochodem, já znám taky spousty jindy svéprávných lidí, kteří čtou Blesk.cz (ano, dopustil jsem se stejného podivného argumentačního úletu jako Ivan Hamšík ve všech předchozích případech).

Ivan svoji filipiku končí závěrem, že "Boj za „svobodu na internetu“ je ve skutečnosti útokem na soukromé a duševní vlastnictví.". Možná mluví o nějakém jiném Internetu, napovídalo by to nakonec i ono malé "i", které by nasvědčovalo na nějakou interní síť v Ringieru. Pokud jde ale o Internet jako takový, SOPA/PIPA i ACTA jsou nebezpečné a je potřeba udělat vše proti tomu, aby byly přijaty. A měl by to být právě Reflex a všechna ostatní média, která by proti těmto věcem měla bojovat všemi dostupnými prostředky.

Štítky : Internet, Cenzura, Ivan Hamšík, Reflex.cz, Svoboda projevu, Autorské právo, Piráství, SOPA, PIPA, ACTA, Právo, Polemika|
Poslední změna : 27.1.2012 14:56, Vytvořen : 27.1.2012 14:00, Vydán : 27.1.2012, 15736x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích