Pravidelný občasník originálního humoru

STOP ACTA - ACTA není o tom že "kdo nedělá něco špatného, nemusí se bát"

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 28.1.2012


 Nedá mi to nepřipomenout dvě historické postavy, které jsem už jednou připomínal v Na novém Facebooku budete povinně sdílet všechno. Následující citace (pochází z Foreword from Amusing Ourselves to Death od Neila Postmana. Omluvte nedokonalý překlad, ale věřím, že vystihuje podstatu.

 

Orwell varuje, že budeme převálcování útlakem přicházejícím zvenčí. Ale v Huxleyho vizi není potřeba žádný Velký Bratr, který by zbavil lidi jejich autonomie, dospělosti a historie. Jak to on viděl, lidé budou milovat jejich utlačovatele, uctívat technologie, které je zbaví jejich kapacity myslet.

S tím jak jsem dnes zveřejnil čtrnáct vysoce problamtických omezení svobod,  které nám může přinést SOPA, se objevily i obvyklé reakce nesouhlasné. Prý přeháním, prý to nebude tak zlé, prý ten zákon sice schválí, ale nakonec zruší. Prý to bude nevymahatelné. A také prý "kdo nedělá něco špatného, nemusí se bát". Prý jsem si to i celé vymyslel. A prý to v SOPA vůbec není.

Děkuji, ale já skutečně chci mít právo si pořídit kopii filmu na DVD či e-knihy, přenést si je do libovolného zařízení, kde si budu chtít film pustit či knihu číst. Nechci přistát na letišti a obávat se celníka "co mu včera žena nedala" až mi začne šmejdit v mobilu či tabletu. Chcí beze strachu půjčit e-čtečku komukoliv chci a nebát se toho, že bude číst e-knihy, které nějaký "dement" označil jako "povoleno pouze pro čtení jediným kupujícím".

A SOPA (či cokoliv podobného) nechci právě proto, že jsem ten, kdo nedělá nic špatného. Pokud má někdo problém s těmi co dělají něco špatného, musí si to vyřešit s nimi. Jenom s nimi. Nemůže si jako rukojmí vzít většinu, pro kterou je normální nekrást a normální za obsah, software, věci i služby platit.

Zaráží mě ochota lidí nechat se zbavit vlastních práv. Uvěřit tomu, že něco je "pro jejich dobro" a že "když nic špatného nedělají, nemusí se ničeho bát". Je čas zastavit ACTA. Stejně tak jako se před několika dny podařilo zastavit SOPA i PIPA. A vždy bude čas zastavit nové a nové pokusy zavést něco podobného. Protože jistota je jenom jedna. Ti co chtějí něco podobného zavádět s tím nikdy nepřestanou.  

Vše o ACTA vydané  na POOH.CZ a spol.

Štítky : Internet, Soukromí, George Orwell, Aldous Huxley, Psychologie, Svoboda, 1984, SOPA, PIPA, ACTA, Cenzura, Autorské právo, Piráství
Poslední změna : 29.1.2012 10:46, Vytvořen : 28.1.2012 15:00, Vydán : 28.1.2012, 22941x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích