Pravidelný občasník originálního humoru

Lidovky uvázly v pasti hoaxu, trochu se zamotaly do Podmínek iTunes a stále neumí správně linkovat

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 5.9.2012


Hvězdný Willis uvízl v pasti iTunes. Vyráží do boje s Applem je klasické selhání Novinky.czLidovky.cz. Především se jim povedlo naletět na hoax. Bohužel v době když už nějaký ten den všichni věděli, že je to hoax a že Bruce do boje s iTunes nevyráží. Byť představa je to krásná, protože jestli někdo může nad iTunes vyhrát, je to zcela určitě právě Bruce. A navíc by o tom mohl natočit další Smrtonosnou past. A to by zabralo jako nic předtím.

Bohužel autor článku zjevně před psaním článků neprozkoumá co o tom mezitím napsala řada dalších médií na Internetu. Kdyby to byl udělal, mohl to ještě pořád proměnit v článek o tom, jak jiná média naletěla na hoax (a tentokrát ten hoax nebyl až tak průhledný jako jiné). Protože téma je pořád hodně zajímavé - Bruce měl vyrazit do boje proti tomu, že hudbu z iTunes nevlastníte, ale pouze ji máte licencovanou. Což je všeobecný problém prakticky jakéhokoliv digitálního obsahu (a týká se například i e-knih, kde je to pocitově ještě absurdnější).

To se autor článku pokouší vysvětlit odvoláním na smluvní podmínky iTunes a ve velkém cituje část o tom, že "žádná část Služby nesmí být reprodukována". Což je klasická část licenčního ujednání, která se zakoupeným obsahem nemá nic společného. Tu podstatnou část, tu cituje jenom v menším rámečku bokem. Takže opět promarněná příležitost.

Jedno je ale pozitivní, Lidovky.cz se konečně naučily linkovat. Takže v článku můžete najít "cituje právního experta list The Daily Mail." s citací onoho právního experta. Bohužel ten odkaz nevede na článek ze kterého je citováno, takže je to zase k ničemu. A představa anonymního právního experta je taky zvláštní. Trochu podivný způsob žurnalistiky.

Bohužel, Lidovky.cz v případě tohoto článku zcela fatálně zapomněli uvést zdroj, ze kterého ten hoax opsali. Takhle to vypadá, že je to jejich vlastní zpráva. Kdypak se Lidovky.cz (a další tituly) naučí uvádět zdroje svých informací? Ve vlastním zájmu, protože tím jasně posouvají zodpovědnost na originální zdroj.

Štítky : Lidovky.cz, Žurnalistika, Novinařina, Hoax, Bruce Willis, iTunes, Autorské právo, Šlendrián
Poslední změna : 5.9.2012 07:58, Vytvořen : 5.9.2012 07:43, Vydán : 5.9.2012, 7221x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích