Pravidelný občasník originálního humoru

Seznam spustil kalkulačku mobilních tarifů. Do povinných údajů ale "nemusíte dávat svůj telefon nebo e-mail"

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 15.3.2013

Zásadní problém nové kalkulačky je jiný, než zábavná odpověď od "PR speciality". Vaše osobní údaje nedáváte Seznamu a ten vás na to nijak zvlášť neupozorňuje. A to co teoreticky "odsouhlasíte" je tak široké, že si s vašimi údaji mohou dělat co chtějí.


Seznam dnes oznámil, že Sfinance.cz nově nabízí kalkulačku mobilních tarifů. Zaujalo mě to, protože okolo kalkulaček mobilních tarifů je neustále veselo. Ta první spuštěná začala typicky aférou (viz ČTÚ akreditovalo první cenovou kalkulačku, ale telefonní číslo jim tam nedávejte). Jedna z dalších taky přišla s vlastní aférou (viz ČTÚ upozorňuje: cenová kalkulačka tarifů mobilních služeb serveru Úspory nemá akreditaci ČTÚ!). Chvíli jsem si tedy říkal, že když už se do toho pustí Seznam, tak že by to konečně mohlo být udělané pořádně.

Není. Abyste si mohli něco spočítat, patří mezi povinné údaje vaše telefonní číslo i e-mail. Reagoval jsem na tiskovou zprávu dotazem, jestli si takhle dělají legraci. A přišla mi fantastická odpověď:

Pokud to chcete vyzkoušet, nemusíte dávat svůj telefon nebo mail…. (autorem je Jiří Böhm, PR specialista)

Na to mi nezbylo než reagovat větou, že "to nemůžete myslet vážně". A přišla mi ještě vtipnější odpověď. Doslova bych řekl, že je to typicky arogantní odpověď starého stylu komunikace Seznam.cz. Což mi přijde hodně smutné, protože od doby nástupu Ireny Zatloukalové se Seznam.cz v komunikaci dokázal hodně změnit.

Pane Dočekale,

tato služba je nová. Pokud k ní máte námitky, dejte mi prosím vědět, já zjistím u Sfinance.cz, proč to tak je. Já nejsem tvůrcem této služby. Ale rád Vám seženu fundované odpovědi na fundované otázky. Vyzkoušejte si prosím tento srovnávač a dejte mi vědět, co třeba podle Vás nefunguje, jak má.

Pozor komu předáte své údaje a co s nimi  bude dělat

Zásadní problém je, že Seznam v kalkulačce chce povinně údaje, které povinné rozhodně být nemají. Ale vidím i zásadní problém v tom, že ačkoliv jste na Seznam.cz, své osobní údaje budete předávat někomu zcela jinému, který si s nimi může dělat co chce.

Možná by bylo vhodné (popravdě, myslím si že je nutné aby tomu tak bylo a měl by tam být jasný souhlas s těmito podmínkami, nikoliv jenom informace že někde jsou), aby Seznam.cz na této stránce jasně dopředu upozornil, že případné údaje předáváte někomu zcela jinému než Seznamu. Podle "Souhlasu se zpracováním osobních údajů" je to Financial Solutions and Services, s.r.o. . A také jasně upozornil, za jakým účlem vlastně tato kalkulačka existuje:

Tyto údaje jsou zpracovávány primárně za účelem přípravy nabídky služeb a návrhů smluv pro klienta, za účelem marketingu tj. zasílání informací o stávajících i nových produktech společnosti, počátku různých promo akcí, soutěží apod. a též pro zasílání obchodních sdělení ....

... Společnost si vyhrazuje právo na zaslání obchodního sdělení i na služby nesouvisející se službou, při jejímž
objednání došlo k předání osobních údajů.

Jinak se historie klasicky opakuje. Tohle tady už bylo u oné "první" kalkulačky "akreditované ČTÚ". A vedlo to tehdy k velmi silné vlně nevole a následné změně podmínek na Tarifomat.cz. Pokud vám to nestačí z článku zde, tak doporučím třeba ještě TARIFFFFUUUUUUMAT.

PS: Chvíli jsem bojoval s tím, že do těch dvou políček vyplním e-mail a telefonní číslo Jiřího Böhma. Ale pak jsem si řekl, že se k něčemu tak nízkému prostě snižovat nebudu.

PPS: Vyzkoušel jsem si to, zadáním nesmyslného telefonu a ještě nesmyslnějšího e-mailu. Ačkoliv j sem jasně zašrtkl, že potřebuji Internet, platím za telefon 2000 Kč, provolám 0Kč a přes SMS je taky 0Kč, tak mi to doporučilo záplavu věcí, ve kterých všude bylo "Internet: Ne". Takže zapomeňte na to, že by tahle "kalkulačka" skutečně něco počítala. Na sběr dat od hloupých lidí ale bude fungovat nejspíš dobře.

PPPS pro mimořádně nechápavé. Telefonní číslo doposud bylo nesmírně cenná věc. Souvislost v tomto případě je "uzavírání smluv po telefonu". A je to na hodně dlouhé povídání. Zejména s ohledem na masové podvody a zneužívání tohoto mechanismu. Už chápete?

Štítky : Internet, Seznam.cz, Sfinance.cz, Soukromí, Ochrana soukromí, Bezpečnost, #fail, Komunikace
Poslední změna : 15.3.2013 12:47, Vytvořen : 15.3.2013 12:33, Vydán : 15.3.2013, 12721x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích