Pravidelný občasník originálního humoru

Používáte-li guestblogging jako součást linkbuildingové strategie, odkazy NEmusí být nofollow, Google to NEnařizuje

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 9.7.2013

Když už jsme u nofollow, tak se vcelku shodují s Plaváčkem. Cituji: "Po důkladném přečtení článku připomenu svou starou myšlenku, že všechny tanečky kolem "nofollow" jsou kravina.".


Trochu chápu Pavla, že po přečtení Google Are Driving Guest Bloggers Underground napsal "Pokud používáte guestblogging jako součást linkbuildingové strategie, odkazy musí být nofollow, nařizuje Google". Při příliš rychlém čtení a nekritickém vnímání se snadno dá něco takhle vytrhnout z kontextu. A u vyhledávní od Google se navíc člověk v poslední době hodně diví tomu, co vymýšlejí.

Hodně mě to zaujalo, takže jsem si to šel přečíst. A po přečtení jsem na to Pavlovi napsal : "Upozornil bych, po důkladném přečtení, že nenařizuje a že si zjevně někdo v Google otevřel doslova hubu a neví o čem mluví".

A jsem vcelku rád, že Pavel o chvíli později odkázal na What is Google's view on guest blogging for links? (video s Mattem Cutsem, bohužel z října loňského roku, ale budiž). Protože ani tam není o povinném označování guest-bloggingu jako nofollow.

Používáte-li guestblogging jako součást linkbuildingové strategie, odkazy NEmusí být nofollow, Google to NEnařizuje

Naštěstí Google podobná hloupost skutečně nenapadla, to je jenom přehnaný výklad založený na slovech někoho kdo doslova něco plácal. A také na ne zcela dobrém pochopení toho o čem byla řeč. Už v článku zmíněném na počátku je odkaz na text Google Webmaster Central:

Untrusted content: If you can’t or don’t want to vouch for the content of pages you link to from your site — for example, untrusted user comments or guestbook entries — you should nofollow those links. This can discourage spammers from targeting your site, and will help keep your site from inadvertently passing PageRank to bad neighborhoods on the web. In particular, comment spammers may decide not to target a specific content management system or blog service if they can see that untrusted links in that service are nofollowed. If you want to recognize and reward trustworthy contributors, you could decide to automatically or manually remove the nofollow attribute on links posted by members or users who have consistently made high-quality contributions over time.

Ta citace je velmi jasná a netýká se guest-bloggingu v tom normálním slova smyslu - guestbook entries nejsou guest-blogging, stejně tak jako komentáře ne. A je zcela logické, že obsah který nemáte pod kontrolou je vhodné doplňovat o nofollow. Ale pozor, stále to neznamená že je to nutné či snad že Google to vyhlašuje za novou povinnost.

Guest-blogging prostě nejsou komentáře ani guestbook

Vraťme se ještě k videu s Mattem Cutsem, protože to je poměrně dost logické - jasně říká, že guest-blogging může sloužit jako legitimní nástroj pro kvalitní obsah. A samozřejmě, u takovéhoto obsahu,  neexistuje jediný důvod, proč by měly odkazy být s nofollow.

Samozřejmě ale Matt Cuts říká, že existuje opačný extrém v podobě (dodávám já) zneužívání guest-bloggingu pro generování záplavy obsahu, který samozřejmě obsahuje odkazy. Ty by samozřejmě asi "měly" mít odpovídající nofollow - ale tady se dostáváme už skoro k black-hat-seo. A je vcelku nasnadě, že nějaké to nofollow tady nikoho nezajímá.

Pro úplnost je vhodné dodat, že může existovat něco mezi. Tedy to, že "guest-blogging" je v podobě otevřeného systému, kde si (skoro) kdokoliv může vydávat blog.posty. Ale to se oklikou dostáváme zpět k tomu, o čem hovoří text z Webmater Central - něco takového je na úrovní "guestbook entries" či komentářového systému.

A PS: Když už jsme u nofollow, tak se vcelku shodují s Plaváčkem. Cituji: "Po důkladném přečtení článku připomenu svou starou myšlenku, že všechny tanečky kolem "nofollow" jsou kravina.". A ještě jedna citace od Plaváčka: "Nofollow je nesmysl. Chci-li odkázat, odkážu. Pokud nechci, tak neodkážu. Ale odkázat a přitom neodkázat, je digitální schizofrenie. :)"

Štítky : Webdesign, SEO, Guest blogging, Nofollow, Internet, Vyhledávání, Google.com
Poslední změna : 10.7.2013 07:26, Vytvořen : 9.7.2013 18:22, Vydán : 9.7.2013, 12754x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích