Pravidelný občasník originálního humoru

Co mi vadí na nové práci s přílohami v Gmailu. A proč u Google funkčnost navrhují lidé, kteří ji nepoužívají?

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 28.11.2013

Jinak je dost zjevné, že to opět navrhoval někdo, kdo Gmail ani Disk/Docs nepoužívá. Jedna z nejužitečnějších funkcí, tedy otevřít zkonvertované, je dostupná přes několik kliknutí a v druhém z možných postupů se prakticky ztratila zcela.


Google přišel s novým způsobem zobrazování a práce s přílohami v mailu. Nejspíš někomu přišla strašně "cool", protože to je porůznu animované, umí to náhledy a spoustu dalších vychytávek. Bohužel má nový způsob práce s přílohami příliš  mnoho záhadných nedostatků. Zejména takových, které svědčí o tom, že tohle navrhoval někdo, kdo nikdy s přílohami z mailu nepracoval.

Především, zjistit o jakou přílohu se jedná je možné jenom pokud dokážete rozeznat ikonku. Přestaly být vidět názvy souborů, takže nerozlíšíte ani jestli jde o .doc či .docx. U obrázků nezjistíte, zda je o .jpg či .png. A samozřejmě se přímo ani nedozvíte, jak je příloha velká (což zejména u obrázku je dost kritické) - pro tyto informace musíte kurzorem najet na přílohu. Dříve tyto poměrně podstatné informace byly vidět rovnou.

Náhledy na dokumenty (Word, PDF, atd) jsou sice skvělé, ale bohužel na nich není vidět nic, co by umožňovalo poznat o co jde. A nemožnost vidět hned jméno souboru znamená, že v mailech s více přílohami budete pouze zmateně tápat a zkoušet.

Nejpodstatnější je ale zmatená možnost co s přílohami udělat.  Pokud chcete přílohu stáhnout, slouží k tomu "šipka dolů", ke které se ale dostanete opět jenom po odkrytí a snaze trefit se na ní.

Ještě hůře je na tom ale "Uložit na disk", které nedokáže rozlišit mezi tím, jestli chcete uložit nedotčenou původní přílohu, nebo zda provést konverzi. Navíc fuguje zcela záhadně. První kliknutí "uloží na Google Disk" (teoreticky umožňuje i vybrat složku, ale to často končí chybou). Druhé kliknutí se pak chová jako "Zobrazit v Disku" - ale to vám pouze otevře Google Disk a vlastní dokument musíte otevřít dalším kliknutím.

Jinak řečeno, nově není možné otevřít přílohu na Disku Google přímo jedním kliknutím. Což bych rozhodně bral jako zásadní a základní funkčnost.

Pokud už déle používáte Gmailu a Disk Google, tak v tuto chvíli musíte navíc dojít k tomu, že zcela chybí možnost otevřít na Disku,  tj. volba zejména pro Word a podobné soubory - která provede konverzi, abyste mohli s obsahem začít pracovat.

K té se paradxoně po předchozím "Zobrazit v Disku" nedostanete vůbec snadno - vpravo dole (v OPEN) chybí, je tam k dispozici jenom jakési "Google Drive Viewer" - která sice použít můžete, ale otevřený dokument postrádá možnost uložit v konvertované podobě (vždy byla vpravo nahoře vedle sdílení a komentování a teď je pryč). A k uložení ve zkonvertované podobě se dostanete pouze přes File -> Open With -> Google Docs.

Zcela nepochopitelné je, že pokud kliknete nikoliv na některou z dvou ikonek, ale kamkoliv jinam,  tak se vím zobrazí opět náhled na dokument, ale vpravo dole v "Otevřít" (open) už budete mít možnost "Google Docs". Což je přesně ona chybějící třetí možnost - tedy uložit na Disk konvertované a otevřít pro editaci.

Zajímavé na tomto dialogu je ještě to,že můžete Připojit více aplikací - což zní na první pohled skvěle, ale je nutné varovat. Pokud jich připojíte víc, nebude Google absolutně vědět, kterou z nich vybrat pro tolik potřebné otevření na Disku Google a bude je chaoticky nabízet a chaoticky ignorovat. A velmi pravděpodobně tak jednou provždy příjdete o onu tolik potřebnou volbu "Google Docs".

Což vás přivede k další absurdnosti. Aplikace sice můžete připojovat, ale není vůbec jasné, kde se odpojují. Což je také možnost, kterou nejspíš budete potřebovat, pokud jste si do Google Apps/GMailu přidali již dříve nějaké aplikace. A onu tolik potřebnou volbu "Google Docs" prostě nevidíte.

Odpojení aplikací najdete tak, že přejdete na Disk Google a v menu pod ozubeným kolečkem (vpravo nahoře) vyberete  Manage Apps. Zobrazí se vám přehled všech připojených aplikací a můžete je odebrat (odpojit) - za předpokladu že to aplikace umožňuje. Odpojení najdete jako volbu v rozbalovacím menu pod Options.

KKdyž mi Google tenhle zbytečně komplikovaný způsob práce s přílohami nasadil, tak jsem nikdy neviděl možnost "Google Docs" v náhledu na dokument - bylo to právě proto, že v připojených Aplikacích byly nějaké další - ty co jsem v Google Apps zkoušel. A protože Google prostě nezvládá pokud pro určitý dokument máte připojených víc aplikací, tak nikdy nenabídl tolik potřebné "Google Docs". Pamatujte na to, až tam tuhle volbu mít nebudete - postačí najít připojené aplikace a vše zbytečné odpojit.

Jinak je dost zjevné, že to opět navrhoval někdo, kdo Gmail ani Disk/Docs nepoužívá. Jedna z nejužitečnějších funkcí, tedy otevřít zkonvertované, je dostupná přes několik kliknutí a v druhém z možných postupů se prakticky ztratila zcela. Stejně tak chybí možnost jedním kliknutím uložit nekonvertované a otevřít.

Štítky : Internet, Webdesign, Google Docs, Disk Google, Google Apps, Google.com, UX, #fail, Gmail
Poslední změna : 28.11.2013 16:38, Vytvořen : 28.11.2013 16:38, Vydán : 28.11.2013, 12921x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích