Pravidelný občasník originálního humoru

Alternativní formáty čtení POOH.CZ

Autor chlívek (O obyvatelích) - vydáno 19.8.2003

Malá změna ve vzhledu, kterou zaregistrují možná jenom stálí návštěvníci. RSS (XML), PDA a TXT ikony se přestěhovaly - k čemu jsou ALTERNATIVNÍ FORMÁTY?


Dlouho předlouho jsem se chystal k přestěhování ikonek RSS 0.91, PDA a TEXT na "jiné" místo, ale hlavně jejich přizpůsobení skutečnosti. Jejich dřívější stálé místo v modré hlavičce bylo problematické - ne vždy totiž "ukazovaly" na funkční alternativní formát.

Nové místo v pravém sloupci má podstatnou výhodu. Jsou vidět pouze tam, kde je k dispozici alternativní formát. A pro ty co nevědí co si pod tímto pojmem představit, nabízím vysvětlení.

CO JE TO ?

RSS 0.91 

RSS 0.91 (více o RSS najdete v rss.pooh.cz) umožňuje získávat obsah POOH.CZ v XML (eXtensible Markup Language) formátu definovaném RSS "standardem". Ten slouží pro řadu účelů a nejčastěji je použitelný pomocí RSS čteček (viz rss.pooh.cz či v praxi MyRSS online čtečka na myrss.pooh.cz) - poslouží "jednotlivým" čtenářům. Pro provozovatele serverů či agregátory obsahu RSS slouží jako formát pro přejímání článků pro jejich služby - viz třeba www.pravednes.cz či www.volny.cz, které takto přejímá informace z desítek zdrojů.

Od 29.12.2003 nabízí POOH.CZ i RSS 2.0 (obsahuje více informací než 0.91) - to získáte pokud místo "f=rss" bude v parametru URI uvedeno "f=rss20".

Ještě více o RSS se dočtete v sedmidílném seriálu. Díl první vysvětlí základní pojmy a využití. Díl druhý se hodí těm kdo chtějí RSS vytvářet. Díl třetí je určený uživatelům co chtějí číst i těm co publikují na Internetu. Díl čtvrtý vysvětlí jak využívat RSS. Díl pátý ukáže význam RSS pro blogy a bloggery. Díl šestý je o syndikaci. Poslední sedmý díl nabízí přehled aplikací a webů využitelných pro RSS

PDA 

PDA alternativní formát využijete například pro kapesní počítače (Pocket PC, Windows CE, Palm, atd). Nebojte se na kteroukoliv z ikonek kliknout, PDA vám vpodstatě poskytne "textovou" podobu POOH.CZ - bez grafiky, rozvržení na stránce, atd. Dostanete odkazy na články, které po otevření jsou také "textové".

TEXT

TEXTový alternativná formát je prozatím stále shodný s PDA formátem, jeho samostatné uvedení je spíše věcí snahy naznačit, že POOH.CZ je možné přijímat i v okleštěné "textové"(byť stále HTML, pochopitelně) podobě - takto očesaná podoba se může velmi hodit komukoliv se zrakoým postižením.

KDE JE TO ?

Alternativní formáty jsou použitelné na každé stránce, kde jsou uvedeny tři ikonky RSS 0.91, PDA a TEXT. Fungují tedy zcela zaručeně na těchto místech :

Hlavní stránka  - dostanete očekávatelné, obsah hlavní stránky.

Blogy - dostanete obsah konkrétního blogu

Rubriky (chlívky ve zdejší terminologii) - dostanete obsah dané rubriky

Uživatel - dostanete články určitého uživatele

"Obsah" v tomto případě znamená posledních  třicet článků (i blogpostů pochopitelně).

E-MAILEM

Přehled aktuálních článků (plus všech článků z předchozího dne) je možné získávat i e-mailem. Postačí přejít na Denní přehled e-mailem! stránku a zde se přihlásit k odběru.

Mail je posílán bezprostředně po půlnoci a bude vždy obsahovat přehled všech článků ze dne včerejšího a přehled článků již zařazených pro den aktuální. POOH.CZ vychází průběžně, takže jsme zvolili jediné možné řešení. Mail je posílán v HTML formátu a ne-HTML podoba neexistuje, MedvídkoviPů to usnadnilo vytvoření potřebného scriptingu, protože jenom opakovaně používá to, co má hotové. Denní přehled je uzavřený, takže není možné do něj příspívat.|
Poslední změna : 29.10.2004 09:55, Vytvořen : 19.8.2003 20:06, Vydán : 19.8.2003, 81786x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích