Pravidelný občasník originálního humoru

Bída české žurnalistiky - iHNed.cz, Novinky a iDnes jdou příkladem

Autor chlívek (Reklama, média,marketing) - vydáno 23.5.2009

Česká žurnalistika zase ukazuje, že není schopna ověřit zprávu a ochotně zveřejní cokoliv - zejména pokud je to dostatečně schopné vyvolávat zájem čtenářů. Ekonomické médium (iHNed.cz) se tak dostává na úroveň polo bulvárního iDnes.cz.


Bída české žurnalistiky začíná být vídět více než dříve. Novinky.cz udělal z bezpečnostní chyby na www.cssd.cz hlavní zprávu, ve které zcela bez ověření píší nesmysly o tom, že web ČSSD byl hacknutý (plná čitelná podoba) a hackeři změnili stránku webu.  Skoro očekávatelně je následuje iDnes.cz, které opakuje stejné bludy.

Novinky.cz - bída české žurnalistiky
Hackeři napadli web ČSSD

Bída iDnes.cz v plné parádě
Web ČSSD napadli útočníci, vnutili mu loupežníky z pohádky

Web ČSSD přitom hacknutý není. Fórky lidové tvořivosti se ve skutečnosti objevují jenom s pomocí XSS/HTML Injection chyby, kterou neschopní tvůrci webu nabízejí k volnému užití (včetně SQL Injection, ale to už je chyba jiné kategorie). HTML Injection znamená, že s pomocí adresy (URL/URI) je možné do zobrazené stránky vsunout vlastní HTML kód - pochopitelně jenom pro "vlastní" použití. Samotný web a stránka není ve skutečnosti nijak ovlivněna, jediné co se stane, je že do vámi zobrazené stránky je vloženo přesně to, co jste vy sami předali v URI (adrese).  Nikoho dalšího to neovlivňuje, jediný kdo to vidí, jste vy sami.

IDnes.cz dnes ráno na konec článku sice doplnila vysvětlení (po řadě mailů od lidí, kteří, narozdíl od novinářů vědí která bije), ale celkově stále ponechává článek v nesmyslné podobě.

Novinky.cz se prozměnu ve své zprávě odvolávají na iHNed.c, které pochopitelně trpí stejným problémem. Zveřejnili článek Stránky ČSSD se staly terčem hackerů.

Jak hodně autor/ři článku na iHNed.cz nemohou být novináři ale demonstruje citace v článku :

Zpráva o pirátském útoku na web ČSSD se šíří i mezi příslušníky sociální sítě Facebook s poukazem "ukázka technologie XSS (Cross site scripting) v praxi".

Kolik dalších médií ještě slepě a tupě okopírovalo původní nesmyslnou zprávu iHNed.cz?

Česká žurnalistika zase ukazuje, že není schopna ověřit zprávu a ochotně zveřejní cokoliv - zejména pokud je to dostatečně schopné vyvolávat zájem čtenářů. Ekonomické médium (iHNed.cz) se tak dostává na úroveň polo bulvárního iDnes.cz.

 

Štítky : Novinky.cz, iHNed.cz, iDnes.cz, Žurnalistika, Bezpečnost, ČSSD, XSS, HTML Injection, Bludy|
Poslední změna : 23.5.2009 19:47, Vytvořen : 23.5.2009 09:31, Vydán : 23.5.2009, 16087x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích