POOH.CZ Eventi.cz Test rychlosti připojení Second Life World of Warcraft Pohlednice Menhiry Turistický průvodce Sex průvodce Slovník Android G1 e-knihy a čtečky Sdílej/Share
Pravidelný občasník originálního humoru

Autor Daniel Dočekal (Kontakt) chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 13.10.2009

Opravdu se smí okopírovat web konkurenci? A není ten článek trochu odfláknutý?

Je důvod k panice? Znamená to, že můžete beztrestně kopírovat cizí weby? Nemyslím si ani jedno, ani druhé. V tomto případě to totiž vypadá, že někdo použil texty (a možná obrázky) technických popisů mobilních telefonů z cizího webu. Což samo o sobě je diskutabilní autorské dílo


Na Aktuálně.cz se včera objevil článek Okopírovat web konkurenci se smí. A bez placení (autor Tomáš Fránek). Vyvolal mohutné diskuze na Facebooku, WebTrhu a leckde jinde po Internetu. Diskuze ovšem poněkud hospodského charakteru, protože článek působí hodně odfláknutě a vůbec není jasné, jestli skutečně je důvod k panice. Autorský zákon totiž stále platí a výklad podsouvaný autorem článku je hodně zvláštní. Ale zkusme to vzít popořadě a zkusit dát dohromady fakta - je jich totiž ve skutečnosti hrozně málo. Daleko více je otázek.

  1. Článek tvrdí, že Ústavní soud rozhodl, že konkurenci můžete "vzít" web a vydávat ho za svůj. Tady začíná první otazník. Něco takového by bylo v působnosti maximálně Nejvyššího soudu.
  2. Článek dále říká, že prvotní web byl www.gsmstore.cz (provozovaný Miroslavou Střílkovou) a vzápětí hovoří o jakési anonymní firmě, která tyto stránky (vytvořené Jiřím Střílkem, osobou o které na Internetu nenajdete lautr nic) zkopírovala "i s chybami v technických detailech jednotlivých telefonů". Máme tu tedy další otazník, lépe řečeno otazníky. O jakou tajemnou firmu jde? Kopírovany byly technické popisy o telefonech, tedy nejspíš něco, co i GsmStore.cz zkopíroval odněkud. Byly kopírovány i nějaké fotografie, které snad byly orginály? Byl kopírován i design?
  3. V článku se dočtete i takové perly jako : "Je evidentní, že stránky byly pouze výslovně zkopírovány do prezentace sejmutím obrazovek z prezentace vytvořené stěžovatelem," uvedl ve své stížnosti autor okopírovaných webových stránek." a nemůžete si položit další otázku, zda tohle opravdu Střílek myslí vážně - tedy jestli jako na oné kopii byly opravdu screenshoty (Jpeg/Gif/PNG).

Je důvod k panice? Znamená to, že můžete beztrestně kopírovat cizí weby? Nemyslím si ani jedno, ani druhé. V tomto případě to totiž vypadá, že někdo použil texty (a možná obrázky) technických popisů mobilních telefonů z cizího webu. Což samo o sobě je diskutabilní autorské dílo pocházejí od (jmenovaného) gsmstore.cz - i tento web je totiž nepochybně použil odjinud (předpokládejme, že je vzal od výrobce/dodavatele). Čili v TOMTO PŘÍPADĚ by soudy zjevně měly pravdu - byť konání oné záhadné anonymní firmy je neetické (a snadno označitelné za prasárnu). Odpovídá tomu i zdůvodnění:

(Obecné soudy) pouze zhodnotily, že v tomto případě webová prezentace nesplňuje pojmové znaky autorského díla ve smyslu autorského zákona"

Ještě jednou ale bohužel musím zopakovat (a v tom je opravdu článek na Aktuálně hodně odfláknutý) - není známo co bylo kopírováno, nevíme v jaké podobě to bylo kopírováno. Nakonec ani nevím co bylo žalováno (viz záhadné sejmutí obrazovek). A pokud se podíváte na www.gsmstore.cz, zjistíte, že jediný obsah tohoto webu je skutečně jenom fotografie mobilu a tabulka s technickými údaji - jenom velmi těžko označitelné za "autorské dílo".

Žalující se v nicméně nemá k tomu, aby tyhle nejasnosti objasnil - místo toho Lupě poskytl pohádky o tom, jak bude žalovat Českou republiku :)

Štítky : Webdesign, gsmstore.cz, Jiří Střílek, Autorské právo



+ | Ohlasů : 2, ukázat | Přidat ohlas | Vytisknout | del.icio.us | linkuj.cz | TrackRef | Sdílej |
Poslední změna : 13.10.2009 15:56, Vytvořen : 13.10.2009 11:31, Vydán : 13.10.2009, 2693x
TrackBack : [ http://www.pooh.cz/o.asp?ar=2015614 ]

Aktuální články autora

Související články

ID: heslo: Registrace

Partner



REKLAMA


DOPORUČENÉ ČTENÍ


AKTUÁLNÍ TISKOVÉ ZPRÁVY

  • Společnost KIT digital plánuje v průběhu března letošního roku v rámci své pražské pobočky vytvořit více než 60 nových pracovních míst.
  • všichni lidé s vadou sluchu využívat zdarma speciální asistenční službu O2 - Hovor pro neslyšící více
  • Autodesk: Počet členů Autodesk Education Community, komunity v oblasti vzdělávání překročil 1 milion více
  • Nové multifunkce Kyocera se stránkou za 7 haléřů pod jednu vteřinu více
  • Nová nabídka společností Logica a Celona zaměřená na migraci aplikačních dat omezí provozní riziko klientů
  • JustIT.cz začal spolupracovat s Agentura PRESS DOT. Jinak pokud překvapeně zíráte na ty statusy pod tímto, tak je... více
  • Tři zlatá partnerství pro XANADU – Autodesk, HP i Microsoft více
  • Mezi aktivitami na internetu roste především zájem o nakupování a sledování televize více
  • Společnost MSI uvádí grafickou kartu R5770 Hawk
  • Studie Symantecu o stavu datových center v roce 2010 ukazuje, že středně velké podniky se dostávají na špici více

.. JustIT.cz @ Twitter.com