Pravidelný občasník originálního humoru

RSS (RDF Site Summary)

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 5.1.2003

Co je to RSS, RDF, k čemu je to dobré, co s tím na POOH.CZ a co s tím na vašich webech či počítačích? (rozpracované, bude postupně doplňováno)


RSS je zkratka z RDF Site Summary (kde RDF je prozměnu zkratka z Resource Description Format). V principu jde o XML (eXtended Markup Langugage) vyjádření obsahu (povětšinou) zpravodajských zdrojů - může ale jít o vyjádření jakýchkoliv jiných libovolných "dat" o "čemkoliv".

V současné době je nejrožšířenější verze RSS 0.91 (viz http://www.pooh.cz/default.asp?s=export&f=rss) následovaná novější podobou jako je RSS 1.0. Narozdíl od jiných "internetových" formátů není RSS standardizováno a je udržování naživu a ve vývoji skupinou nadšenců. Setkat se s ním můžete na většině blogů stejně tak jako na řadě profesionálních webů. V praxi je používáno například i na myNetscape.

RSS slouží pro syndikaci - terminus technicus vyjadřující možnost přebírat obsah z různorodých zdrojů a dále ho používat pro vlastní stránky či služby - většina syndikací zpracovává pouze titulky, odkazy a perexy konkrétních článků - v praxi to můžete ostatně vidět na rss.pooh.cz

Obdobou RSS je vpodstatě i CDF (Channel Definition Format) používaný Microsoftem v Internet Explorer prohlížeči (ve verzi 4.0 původně měl být základem skvělé budoucnosti kanálů aby posléze skoro upadl v zapomnění).

Původní RSS 0.9 bylo uvedeno v roce 1999 Netscape také jako prostředí pro popis kanálů a soutřeďování obsahu pro My Netscape Network (http://my.netscape.com) - pomocí RSS bylo možné přidávat i vlastní "zdroje" na portálovou personalizovanou stárnku.

Následovníkem se stalo RSS 0.91 (označované jako Rich Site Summary), které více vycházelo z RDF a stalo se populárník hlavně díky Userland scriptingNews formátu (a webu). Ve stejnou dobu Netcape přestalo vyvíjet RSS aktivity, ale Dave Winer a další se psotarali o rozšíření RSS 0.91, zahrnutí do některých produktů a hlavně dostatečnou evangelizaci na to, aby se RSS stalo "běžnou" součátí bloggingu a syndikace.

Zatímco RSS 0.91 je extrémně jednoduché na vytváření (POOH.CZ jej vytváří pomocí prachobyčejného ASP skriptu) a stejně tak extrémně jednoduché na zpracování (POOH.CZ jej zpracovávám MSXML4 komponentou na straně serveru), je RSS 1.0 podstatně složitější a zejména XML parsing byl pro MEdvídakPů noční můrou (pravda, za jedno odpoledne to zvládl).

Na POOH.CZ se RSS používá hodně jako součást rss.pooh.cz - pokud netušíte k čemu to je : RSS.POOH.CZ - NÁVOD K POUŽITÍ

Pokud se rozhodnete tvořit RSS (či obevně pracovat s XML), je tu několik dalších článků, které se vyplatí přečíst :

Určení znakové sady XML dokumentu...
... aneb malé upozornění hlavně pro Filipa Rožánka. Stručně řečeno, pokud váš XML dokument (a tím je i RSS) není v UTF-8 nebo UTF-16, musíte povinně uvést v jakém kódován se vlastně vyskytuje. XML není holubník a má velmi přísná pravidla

Problémy XML při tvorbě RSS
V informativní článků se MedvídekPů bude snažit udržovat při životě tipy týkající se tvorby RSS zdrojů - hlavně z hlediska problémů, na které můžete narazit.

 
Důležité odkazy

http://web.resource.org/rss/1.0/
RDF Site Summary (RSS) 1.0 kompletní specifikace, moduly, informace, atd.

http://backend.userland.com/rss
RSS 2.0 specifikace

http://backend.userland.com/rss092
RSS 0.92

http://blogspace.com/rss/
RSS Info a poslední novinky

http://feeds.archive.org/validator/
RSS validátor , který ovšem bude mít problémy s validací česky psaných RSS. Místo toho můžete použít http://rss.pooh.cz/

http://www.oreillynet.com/rss/
Kupa dalších informací o RSS

http://www.webreference.com/authoring/languages/xml/rss/intro/
Úvod do RSS

http://www.oasis-open.org/cover/rss.html
Další užitečné stránky se souhrnem informací

http://www.mnot.net/rss/tutorial/
Neméně užitečné stránky

 |
Poslední změna : neuvedeno, Vytvořen : neuvedeno, Vydán : 5.1.2003, 72056x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích