Pravidelný občasník originálního humoru

Bez skriptingu ani ránu...

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 8.3.2003

... aneb proč si někteří lidé nechají kazit své weby používáním zbytečného "javascript madness".


"Chyba chybička"Jedno z doporučení pro tvorbu webů zní - nepoužívejte skripting tam kde to není životně nutné.

Beru toto doporučení jako velmi vhodné k dodržování - skripting (dnes skoro výhradně javascript na klientské straně pochopitelně) je nutný jenom tam, kde budujete nějakou aplikaci, případně chcete ošetřit formulářové vstupy, nebo chcete nabídnout nějak nadstndardní funkčnost.

V žádném případě by na skripting nemělo být odkázano například to, jak váš web vlastně vypadá. Může to potom dopadnout jako to co vidíte na obrázku - je to http://machal.creativity.cz/, jeden z mých oblíbených blogů.

Sice je to prima demonstrace toho, že blog je možné číst i bez CSS, bez grafiky a i v tom nejzákladnějším textovém prohlížeči, ale přesto je to demonstrace použití skriptingu na špatném místě.

Vše totiž závisí na <script src="/styleswitcher.js" type="text/javascript"></script> skriptu, získaném kdesi v hlubinách Internetu - ten povětšinou funguje. Ale nefunguje v Microsoft Internet Exploreru v okamžiku, kdy cookie použitá pro záznam jména uživatelského stylu ještě neexistuje. Pak to dopadne jako na obrázku uplně nahoře - žádné CSS se neuplatní a blog se zobrazí v "textové podobě".

"Style OK"V tomto konkrétním případě musíte ručně změnit styl - najít "změna layoutu" a tam kliknout na některý ze stylů. Tím se konečně vytvoři cookie, kterou styleswitcher.js očekává jako vždy existující a vzhled je jaký má být.

Nevím kde je problém - jestli IE například něco dělá špatně oproti ostatním prohlížečům, nebo jestli je chyba v tom malém kousku skriptu. JavaScript moc rád nemám  - používam VBScript protože většinou řeším něco na straně serveru a v MS IIS prostředí.

Vím ale jedno, nikdo by neměl používat skripting k zajištění nejzákladnějších funkcí svého webu. Protože když JavaScript není, web nefunguje.

Weblog machal.creativity jsem použil jako příklad jenom proto, že už to zase aktuálně blbne - podobný skript používá ještě pár českých blogů a blbne jim to pochopitelně taky.

 |
Poslední změna : neuvedeno, Vytvořen : neuvedeno, Vydán : 8.3.2003, 8500x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích