Pravidelný občasník originálního humoru

RSS pro všechny a pro každého (3)

Autor chlívek (IT pel mel ) - vydáno 17.4.2003

Pokračování – jak RSS použít a využít poradá jak se stát uživatelem RSS stejně tak ale poradí jak využít RSS zdroje pro doplnění informací na své webové projekty


Využití RSS je možné několika způsoby, lišícím se hlavně tím „kdo“ jste.

Běžný uživatel Internetu

Běžný internetový uživatel (návštěvník webů) se ve většině případů zajímá o zpravodajství a navštěvuje různé weby. Řada z nich může nabízet RSS, stejně tak jako v RSS podobě může existovat řada dalších zdrojů, které poskytují obsah odpovídající oblasti zájmu uživatele.

RSS pro běžného uživatele přináší možnost agregovaného obsahu a získávání informací ze zdrojů na které by možná ani ve webové podobě nenarazil. Může zkusit například www.newsisfree.com, www.syndic8.com, www.pravednes.cz  či rss.pooh.cz  pokud chce zůstat u webových služeb. Na těchto místech najde katalogy RSS zdrojů, různé možnosti vyhledávání, slučování či personalizování. Může tak podle své chuti a potřeby získávat potřebné informace. Ať již mají sloužit pro zábavu nebo pro pracovní potřeby.

Obr. „Headline Viewer“ software

Pokud nechce využívat webové služby, může si nainstalovat některý z agregačních programů podporujících RSS – přehled některých z nic najde níže, v odstavcích nadepsaných „Programy či aplikace umožňující využití RSS“. V těchto programech si opět může nastavit své zdroje (RSS zdroje) a pravidelně získávat přehled aktuálního nového obsahu. Výhodou je i to, že většina těchto programů má již předdefinovaný seznam několika stovek RSS zdrojů. Odpadá tedy problém s nalezením potřebnébo.

Tvůrce internetového obsahu

Tvůrce jakéhokoliv internetového obsahu – zpravodajského, zábavného, informačního či osobního – má v RSS užitečný exportní nástroj. Pokud bude nabízet svůj obsah RSS formou, bude mít možnost rozšířit svoji nabídku k dalším uživatelům způsobem, který oni preferují.

Je důležité si uvědomit jeden mýtus týkající se RSS – tedy ten, který mylně říká, že RSS export připraví tvůrce obsahu o návštěvnost či umožní někomu „vykrádat“ jeho unikátní tvorbu. Skutečnost je opačná. Další možnost zviditelnění originálního obsahu přinese nové náštěvníky tomuto obsahu. RSS nenabízí plné texty článků, pouze umožňuje upozornit na obsah a přivést návštěvníka na původní místo.

Tvůrce originálního obsahu by po vytvoření svého RSS exportu měl věnovat chvíli registraci svého RSS v katalozích (zejména zmiňované www.newsisfree.com, www.syndic8.com, www.pravednes.cz  či rss.pooh.cz) a také patřičně zviditelnit na své (nejlépe) titulní stránce existenci exportního formátu.

Využití RSS pro internetový obsah ale ještě není konec. RSS může totiž tvůrce obsahu využit i obráceně, tj. začlenit do svých stránek RSS někoho jiného a obohatit tak jejich obsah. Existuje řada možnosti, včetně toho, že agregační zdroje zpravidla nabízejí i vytváření jiných formátů exportu z RSS (od HTML použitelného v IFRAME až po předgenerovaný JavaScript vytvářející vše potřebné). Navíc je možné využít možnost zpracovávat RSS sám a produkovat z něj žádaný obsah (v žádané formě). V řadě případů je tato možnost často využívána bloggery, kteří tak upozorňují na obsah svých kolegů či doplňují své blogy o obecné zpravodajství.

Poznámka : na principu poskytování agregovaného obsahu v RSS podobě (a dalších podobách) je například postaven www.moreover.com. Agreguje denně desítky tisíc zpráv z tisíců zdrojů a pomocí fulltextové technologie je přetřiďuje na různorodé tematické okruhy a ty poté nabízí v RSS exportní podobě.

Tento seriál vznikl z rozsáhlého článku napsaného pro Softwarové Noviny - www.softnov.cz - které tímto MedvídekPú jako obvykle doporučuje
Poslední změna : neuvedeno, Vytvořen : neuvedeno, Vydán : 17.4.2003, 7870x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích