Pravidelný občasník originálního humoru

RSS pro všechny a pro každého (5)

Autor chlívek (IT pel mel ) - vydáno 19.4.2003

Fenomén bloggingu patří k RSS neodmyslitelně. Proto mu bude věnovan jeden krátký díl v dlouhém seriálu věnovaném RSS


Fenomén bloggingu má k RSS natolik blízko, že není možné ho vynechat. Blogging  je zbrusu nové slovo, vzniklé z dvojsloví „web logging“. V českém jazyce by mu nejblíže bylo dvojsloví „webový deníček“, které se do jednoho slova ovšem velmi těžko transformuje. Blogging se objevil masivně na internetu před několika lety – nejprve ve formě osobních stránek, na které lidé zapisovali své příhody ze života, později ve formě stovek tisíců blogů na kterých se můžete dočíst všechno – od osobních příhod až po velmi originální a zajímavé formy zpravodajství.

Vsuvka – určitým způsobem byl weblogem (blogem) také Neviditelný Pes ve svých počátcích a dodnes je část jeho obsahu daleko bližší bloggingu, než čemukoliv jinému. Pro autora je tak Neviditelný Pes prvním velkým blogem v českém internetu.

Na blogging je potřeba pohlížet jako na alternativní médium. Alternativní oficielním médiím, které se pochopitelně také vyskytují na Internetu. Na celosvětovím internetu najdete stovky tisíc blogů a některé z nich jsou mimořádně kvalitní a jejich obsah (kvalitou a/nebo kvantitou) zdaleka přesahuje zdání čehosi „malého a osobního“.

RSS přitom ve skutečnost vznikalo i jako jeden z vedlejších produktů bloggingu – UserLand (o kterém byla řeč dříve) potřeboval formát, který by umožnil exportovat a importovat informace mezi jednotlivými uživateli (zjednodušeně řečeno). A právě RSS se ukázalo nakonec jako nejvíce praktické.

Stát se bloggerem je jednoduché – můžete využít řady služeb – www.blogger.com coby snad nejznámější v zahraničí, v českém prostředí třeba www.bloguj.cz či www.pooh.cz . Můžete ale také prostě využít hostingu zdarma a pomocí libovolného HTML Editoru (ale i textový editor postačí) začít blogovat.

Českých blogerů je poměrně dost. Zkuste třeba na Seznamu zadat „blog“ do vyhledávání v katalogu, případně totéž udělat na Navrcholu.cz či v Toplistu. Představu o českém bloggingu také získáte návštěvou některých blogů – namátkou www.pooh.cz, www.marigold.cz, blok.rozanek.cz, www.websky.cz, niky.continue.cz, www.sovavsiti.cz a řada dalších

Tento seriál vznikl z rozsáhlého článku napsaného pro Softwarové Noviny - www.softnov.cz - které tímto MedvídekPú jako obvykle doporučuje
Poslední změna : neuvedeno, Vytvořen : neuvedeno, Vydán : 19.4.2003, 7881x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích