Pravidelný občasník originálního humoru

Webdesign: Vetamix.cz (kampak to skáče ten neslušný psík?)

Do sbírky děsů webdesignu právem patří www.vetamix.cz. Nejspíš by se i hodil na Photoshopdisasters, protože ta usilovná montáž vpravo má mnoho unikátních prvků. Nejenom neslušného psíka, ale také ruku, která dost hodně vypadá jako pánská. Umění copywritera k této fotografii ale přidává opravdu unikátní heslo. "I Váš mazlíček má mlsný jazýček" je ve spojitosti s fotografii až nebezpečné. Představivosti nemusíte mít až tak tolik.  Pod touto hrůznosti je podepsána "Babka reklamní agentura"

Kalousek má krizi, česká žurnalistika má krizi. Celé je to k pláči. Novinářská (j)elita

V čelé státu máme ministra, který se chová jako malý kluk. Nebo možná doplatil na efekt, který v angličtině nese označení "drunkcall". To nezjistíme. Jedno je jisté. Miroslav Kalousek je Velký Myštifikátor a své soukromé hovory nechává žehlit tiskové oddělení ministerstva. Čiste prakticky a správně by mu to měli dát k úhradě.

V čele největších novin v zemi, těch "hlídacích psů demokracie" jsou prozměnu trochu hysteričtí a notně přehrávající šéfredaktoři, kteří nemají vůbec jasno v tom, jestli jsou novináři nebo podnikatelé. Uspořádali absurdní drama plné výkřiků o policejním státě, útok na svobodu tisku, štěnicích a kamerách nasazených v redakci.

A kam to celé během několik dalších hodin dospělo? Do vaření vody v podobě Šéfredaktoři konspirovali o sekretářce, Kalousek házel video do Vltavy. V popisu setkání už chybí jenom pár slov o tom co měli šéfradaktoři na sobě, jak jim chutnaly chlebíčky. A protože už se většina účastníků provařila v ranní hysterii, přidávají se další účastníci. Od Erika Taberyho se tak například dozvíte, že "Žádný skandál tam nebyl, debata byla poměrně klidná, občas někdo vyjádřil tu větší, tu menší emoce, jaké jsou při každé debatě. Neumím si představit, že by z toho setkání měl vzejít jakýkoliv problém.".

Pro uklidnění je nám nabídnuto foto kulatého stolu. A ujištění, že "Zasedací místnosti v budově, kde sídlí MF DNES, Lidové noviny a iDNES.cz, nicméně prověřila specializovaná firma". Nic neříkající konec článku. Chybí jakákoliv informace o tom, jak prověrka dopadla.

Takhle vypadá novinářská elita? Co má znamenat, že "vylučují jakoukoliv konspiraci či sprostá slova"? A kam se poděla novinařina? Proč Kalouska média nepověsila na oprátce, kterou si dnes ráno tak perfektně upletl. Kde je nějaká nezávislost médií? A kde je jediné možné a správné vyústění? Když už se tolik šéfredaktorů dokázalo semknout a jednat ve shodě, proč neudělali to jediné, co měli udělat. Žádat Kalouskovu hlavu a volat po jeho okamžitém odstoupení z funkce?

Jaký může být závěr s odstupem několika hodin od vypknutí Kalousekgate? Bojí se novináři Kalouska a někdo z nich mu jde na ruku? Všichni mu jdou na ruku? Sejdou se všichni někde svorně, podají si ruce, poplácají se po ramenou a budou dělat, že se nic nestalo? Je zakopání válečné sekery snad odměnou za příslib nezvýšení DPH na tisk a knihy? A není celé tohle nakonec nějaké absurdní, předem připravené drama?

A Day Made of Glass

Zajímavé video ukazující možnou budoucnost komunikace - tvůrcem je společnost Corning, výrobce skla, takže se nenechte ovlivnit tím, že VŠE se točí okolo skla. Řada konceptuálních věcí ve video je nejenom zajímavá, ale k některým z nich se i blížíme.

Kolik metrů ujede auto jedoucí 50km/h za půl sekundy? Deset, tvrdí iDnes.cz

"za půl sekundy ujede auto při padesátikilometrové rychlosti až deset metrů," tvrdí iDnes.cz v článku Kolem billboardu jedeme 10 metrů poslepu, naměřili výzkumníci.

Tak si pojďme spočítat. 50km/h, to je 50 000m/h. Hodina má 60 minut, takže 50 000/60 je 833.33 metru za minutu. Minuta má šedesát sekund, takže to nám dává (další /60) 13.8 metru za sekundu. A protože je řeč o půl sekundě, výsledek máme 6.94 metru. Aha, jasně, takže to je těch "až deset metrů".

Kalousekgate jede - video neexistuje, Kalousek je Velký Myštifikátor

Když jsem Kalousekgate před chvíli označil za absurdní drama, zdaleka jsem netušil, jak pravdivý bude komentář na konci (předchozího blogu). Kalousek otočil: Tajné video nemám, byla to mystifikace píší čerstvě na Aktuálně.cz. Ano, je to tak. "Otázkou zůstává, kdo je tady minipulátor," bylo právě to podstatné. Kalousek je Velký Myštifikátor. Ale také je to krajně nedůvěryhodná osoba. Není prostě přijatelné, aby se ministr financí pouštěl do takovýchto (takřka zpravodajských) hrátek.

Pokud by v tomto okamžiku šéfredaktorská fronta svorně zvolala "Požadujeme Kalouskovu hlavu, ministře odstup!", tak bych to považoval za zcela adekvátní reakci . A Kalouskovi by asi bylo vhodné doporučit, aby opustil jakékoliv politické (a zejména mocenské) pozice. Není podstatné jestli tahle jeho mystifikace vznikla pod vlivem, či zda byl v daném okamžiku ducha zcela bystrého. Podstatné je, že podobné prakticky jsou pro pozici ministra nepřijatelné.

Kalousek by si měl uvědomit, že v případě ministra žádný "soukromý telefonát" neexistuje. Zejména ne v okamžiku, kdy telefonuje šéfredaktorovi novin. A jestli chce trvat na "soukromém" telefonátu, asi by bylo vhodné, aby k vyřizování svých soukromých hovorů nevyužíval služeb tiskového oddělení ministerstva (Prohlášení ministra financí - Žádnou nahrávkou nedisponuji a žádná nahrávka neexistuje (alespoň o žádné nevím))

A zamyšlení na konec. Od čeho nutně a aktuálně potřebuje Kalousek odvést pozornost?

Ministr financí má tajné nahrávky novinářů? Kalousekgate se rozjiždí. A je to pěkně absurdní drama

Ministr financí má tajné nahrávky ze setkání šéfredaktorů novin! Svět se hroutí pod tak hrozným útokem na svobodu tisku. Šéfredaktor LN Dalibor Balšínek to tvrdí ("Setkání šéfredaktorů bylo transparentní schůzkou. Krok ministra financí považujeme za naprosto neuvěřitelný útok na svobodu tisku.").

Už hodně dlouho jsem nečetl tak absurdní větu. Pokud bylo to setkání transparentní schůzkou, tak čeho se vlastně Dalibor Balšínek obává? Není ale sám, kdo hraje absurdní roli v absurdním dramatu. Šéfredaktor MF DNES vypouští z úst ještě větší perly:  "Jsem v naprostém šoku, nikdy v životě jsem neslyšel o tom, že by byly štěnice či videokamery nasazeny přímo v redakci novin."

"Pokud je to celé pravda, je to zcela nepřijatelná praktika policejního státu. A pokud je to vtip, tak špatný," prohlašuje Petr Šabata, šéfredaktor HN.

Štěnice! Videokamera! Útok an svobodu tisku! Policejní stát! Naopak. Ke svobodě tisku patří také zodpovědnost. Čeho se vlastně šéfredaktoři největších novin v zemi bojí? A kde je opravdová novinařina, která by tuhle aféru opravdu rozkryla. Je vůbec možné, aby novináři psali o novinářích? A je šéfredaktor v této zemi novinář nebo je to podnikatel, jehož praktiky je potřeba hlídat stejně, jako praktiky každého jiného podnikatele (či politika)?.

Setkání šéfredaktorů bylo transparentní schůzkou

Kalousekgate možná ukáže, jaký ten "tisk" vlastně je. Možná se nakonec zjistí, že si někdo z přítomných prostě schůzku nahrál (stačil by mu k tomu vhodně položený mobilní telefon). Možná se také ale neukáže vůbec nic. Pokud celé tohle absurdní drama vyzní do ztracena, zůstane šrám na pověsti české žurnalistiky - bude se totiž nutné ptát, proč vlastně česká novinařina nedokázala ukázat jak to opravdu je. A jestli za tím vším náhodou "není něco jiného". A to "něco jiného" může být také účelové manipulání. Otázkou zůstává, kdo je tady minipulátor.


( strana 1 z 1 ) ( celkem článků: 6)