Pravidelný občasník originálního humoru

Tvoříme přístupné webové stránky

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 27.7.2005

ZonerPress vydal knihu Davida Špinara věnující se tvorbě přístupného webu - knihu užitečnou, zejména pro Ministerstvo Informatiky a Danu Bérovou. Možná by Zoner Press mohl na její adresu jeden kousek poslat. Nebo mám věnovat svůj?


 

Tvoříme přístupné webové stránky (Zoner Press) je další knihou z Encyklopedie webdesignera. Kniha je překvapivá - jednak pochází od českého autora (Zoner Press prozatím vydával hlavně překlady osvědčených zahraničních titul), který není nikdo jiný než David Špinar. Druhak je předsazena úvodním slovem Vladimíra Mlynáře, v době vydání ještě ministra informatiky. Ten se v předmluvě odvolává na vydáná "pravidla pro tvorbu přístupných webových stránek", neboli pravidla, která není MIČR schopno (a ani ochotno, jak plyne z výmluv nové ministryně) dodržovat ani u svých vlastních webů.

Každopádně, ministři se měni, knihy a autoři zpravidla zůstávají. David Špinar napsal dobrou knihu - je logicky stavěná, čtivá a prokládána velkým množstvím praktických příkladů. Pozitivní je i to, že se snaží ukazovat potřebu přístupných webů jak z praktického hlediska (najdete v ní řadu příkladů toho jak weby dopadnou v hlasové čtečce či čistě textovém přístupu), tak z hlediska legislativy i platných pravidel. Ty cituje jak české, tak zahraniční (Section 508, WCAG), což osobně považuji za velmi dobrý přístup.

Je samozřejmé, že stěžejním dokumentem, o který se kniha opírá, jsou "Pravidla pro tvorbu přístupného webu", v kteréžto souvislosti doporučím dva zdejší  články :

Možná by Zoner Press mohl tuto svoji knihu poslat dámám a pánům, jejichž zcela odmítavý přístup znamená zbytečně nepřístupné weby a mrhání státními prostředky. Jsem si jist, že minimálně prolistování by jim osvětlilo, proč je jejich přístup nepřijatelný. Pokud se jim kniha do ruky nedostane, chtěl bych jim věnovat následující citaci z knihy:

Všichni uživatelé nejsou stejní. Někteří hůře vidí, slyší nebo se pohybují. Mnoho uživatelů trpí některou z poruch učení, např. dyslexií. Jiní zase nevlastní optimální hardwarové či softwarové vybavení. Internet používá také mnoho lidí, kteří s ním nemají zkušenosti nebo jsou v důchodovém věku.

Ačkoliv to bude pro mnohé překvapení, těchto uživatelů je mnohem více, než aby se nad nimi mohlo mávnout rukou. Celá tato široká skupina uživatelů je na Internetu diskriminována, protože dnešní webové stránky jsou postavené tak, že jim kladou do cesty nepřekročitelné bariéry. Přitom přístupnost pro všechny je jedna z přirozených charakteristik WWW stránek a to, že je takto pošlapávaná, je vinou pouze lajdáckých webdesignérů a lhostejných majitelů webů.

Cílem této knihy je nejenom vás naučit, jak vytvářet bezbariérové weby, ale také vás přesvědčit, že je to důležitá složka každého webu, která - kromě toho, že umožní handicapovaným uživatelům www stránky vůbec používat - přinese majitelům webů také mnoho skutečných výhod. Přístupný web je tak v důsledku nejen kvalitnější a levnější, ale i navštěvovanější a ziskovější.

Knihu Tvoříme přístupné webové stránky od Davida Špinara (mající 360 stránek) můžete pořídit u Zoner Pressu za 315,-Kč.

 |
Poslední změna : 22.7.2005 09:53, Vytvořen : 22.7.2005 09:53, Vydán : 27.7.2005, 23033x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích