Pravidelný občasník originálního humoru

Co v těch linkovacích službách všichni vidí

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 31.1.2008

České/slovenské linkovací služby vznikají přímo úměrně tomu, jak se někteří censored dozvídají o existenci dostupného Open Source PHP řešení - takového, které stačí "obarvit" a spustit.


Jeden špatný příklad na začátek

Na českém Internetu je nová móda, možná spíš mánie. Linkovací služby po vzoru Del.Icio.Us/Digg.com vznikají jako houby po dešti, aniž by to dávalo vůbec smysl. Paradoxně si všichni autoři představují, že každý web by měl doplnit na své stránky právě ten jejich odkaz pro přidání.

Někteří dokonce spouštějí vše zcela anonymně a svoji existenci ohlašují anonymním spamem, ale zároveň se chtějí zahojit na svých uživatelích (rozhodně se nevyplatí u takových censored stát klientem, pozor na ně):

Klient v plné míře odpovídá za veškeré škody, které způsobí svým jednáním v rozporu s těmito podmínkami anebo právním řádem provozovateli serveru nebo jiným uživatelům serveru. Této odpovědnosti se nelze zprostit.

Budiž, jsou to stejně jenom nejspíš děti. Co je podstatnější....

.. k čemu bude českému Internet kupa  linkovacích služeb? Linkuj.cz, TopClanky.cz, Zalinkuj.cz, TopOdkazy.cz, Jagg.cz, Bookmarky.cz (i když tady jde o trochu něco jiného)  a zaručeně ještě nějaké další. Dokonce existuje Pridej.cz, které slouží (víceméně) k linkování na linkovací server. A přidejte k tomu řadu slovenských a pochopitelně řadu zahraničních (zmíněné Del.Icio.Us má už přeci jen tradici).

Nepochopil jsem například ani Davida Hořavu, ktery koupil zmíněné Zalinkuj.cz aby ho přesměroval na TopClanky.cz. Dle mého názoru nemá na českém Internetu budoucnost snad ani jedna linkovací služba. Prostě proto, že nebude mít dostatek uživatelů a fatálně chybí obchodní model.  Z hlediska poskytovatelů obsahu jsou linkovací služby ve skutečnosti obtížný hmyz - zejména s ohledem na zcela naivní představy provozovatelů těchto služeb. Nejde si dost dobře představit, že by u každého článku byly odkazy na 5 a více linkovacích služeb. Pokud vůbec, tak určitě ne víc než na jednu. A ta by se musela chovat podstatně zodpovědnější než (na počátku) uvedený příklad censored.

Něco pro uživatele, nebylo by?

Podivné je i to, že většina linkovacích služeb vůbec nemyslí na uživatele. Žije v nějakém podivném světě, kdy všichni budou chodit na titulní stránku a tam klikat. Kde je nějaké napojení na sociální sítě, blogovací a publikační systémy? Kde jsou nějaké prohlížečové pluginy (nebo alespoň obyčejny scriptlet)? A proč si většina českých linkovacích systémů myslí, že důležitější než poskytovaná služba je, jak barevná a okořeněná ta služba je?

Jaký důvod má vlastně uživatel aby používal některou z linkovacích služeb? Zejména některou z českých linkovacích služeb. A zejména v okamžiku, kdy české/slovenské linkovací služby vznikají přímo úměrně tomu, jak se někteří censored dozvídají o existenci dostupného Open Source PHP řešení - takového, které stačí "obarvit" a spustit. Bohužel to také znamená, že všichni nakonec nabízejí to samé.

Když jsem si dopisoval s Davidem Hořavou, měl obvyklé reakce těch, kdo chtějí dělat něco lépe než ostatní - představoval si, že právě ta jeho linkovací služba bude jiná (a hlavně lepší) než ty ostatní. Mám potíž tomu uvěřit, zejména proto, že podobných předsevzetí je tu více než dost. A také nevidím nic, na co by vlastně měli být uživatelé tak "nadržení", aby si vybrali právě tu jeho.

Stinné stránky linkovacích služeb

Linkovací služby mají pochopitelně několik zásadních stinných stránek. Především nelze nechat linkovací službu pouze napospas uživatelům - velmi brzy se nabízený obsah stane nejenom nezajímavým, ale co hlavně, bude zahlcený spamem buď sloužícím jako farmy zpětných odkazů nebo odvádějící uživatele na zavirované stránky. Nakonec to v praxi je možné vidět i na Jagg.cz kde je na prvním místě youth hostel Týn. S jistotou to není nic jiného, než klasický spam.

Přesně z důvodu spamu už několik začínajících českých linkovacích služeb ukončilo existenci. A na následujícím screenhostu je vidět jak vypadá Jagg.cz - z deseti odkazů na hlavní stránce jich osm je zcela 100% spam.

Jagg.cz - zahlceno spamem

Je  jasné, že linkovací služba potřebuje jeneom dostatečné automatizované ochrany (a popravdě, Open Source dostupné řešení bude nejsnáze a nejčastěji napadané). Potřebuje někoho, kdo bude obsah redigovat a zasahovat. A dostaneme se zpět ko tomu, že tu nějak není obchodní model. Prodejem AdSense či jiné kontextové reklamy to neuživíte. A prodávat na tom vlastní reklamu je zhola nemožné.

Problém je i v další podstatné věci - bez uživatelů to nejde. Uživatelé nejenom přidávají nové odkazy, uživatelů je potřeba, aby hodnotili to co se v linkovací službe vyskytuje (ať už přímo, nebo přidáváním do svého profilu). Tristní výsledek je k vidění i na TOPčlánky. "Nejcennější" článek ma za týden 13 hlasů. Na Linkuj.cz to ale nějak není o moc lepší, 41. A spamující anonymové z TopOdkazy.cz? Tam uživatele nejspíš moc nenajdete, čísla u odkazů jsou v maximu čistá dvojka.

Srovnávat uváděná čísla se zahraničními linkovacími službami je pochopitelně problematické - Digg.com uvádí stovky a občas něco převyšuje tisícovku. Slovenské vybrali.sme.sk se může pochlubit stejně tak stovkami, byť převažují desítkové hodnoty.

A tím musíme přijít i k další stinné stránce - pokud už na linkovací stránky zabrousí uživatelé, tak se ve většině případů pouze pasivně vezou. A čekají, že jim někdo předhodí/předtřídí/předvybere věci, na které budou pouze pasivně klikat. Čistě ze zvědavosti a také určité voyerismu.

Další čtení na toto téma :

Štítky : Internet, Linkovací služby, Polemika|
Poslední změna : 3.2.2008 17:57, Vytvořen : 30.1.2008 13:19, Vydán : 31.1.2008, 10449x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích