Pravidelný občasník originálního humoru

Povinná výbava - Gladinet Cloud Desktop

Autor chlívek (IT pel mel ) - vydáno 28.11.2009

Gladinet je výborný software pro namapování vzdálených úložišt do podoby virtuálních disků. Výhoda je zřejmá, namapované virtuální úložiště je možné přímo používat jako disk a nejste tak odkázání na webové klienty.


Gladinet - www.gladinet.com - oceníte v okamžiku, kdy používáte Google Docs, Picasa, Amazon S3, EMC, Box.net, Windows Live SkyDrive ale i obecné FTP či WebDav. Všechna tato vzdálená úložiště můžete připojit pod jeden společný virtuální disk ve vašem počítači. Jednotlivá úložiště se pak objeví pod vybraným názvem jako samostatná složka s kompletním obsahem složek a souborů na nich umístěných.

Výhoda je zřejmá - odpadne nutnost používat specifické klientské software (FTP klient) nebo ještě specifičtější webové rozhraní. A připojená úložiště pak fungují jako součást vašeho souborového systému - je možné kopírovat, mazat, přejmenovávat. A pokud máte dostatečně rychlou linku, tak klidně i přímo otevírat soubory.

Gladinet - Připojená úložiště
Gladinet - Připojená úložiště

Proces připojení je jednoduchý, prostě vyberete typ úložiště, dáte jméno požadovanému virtuálnímu adresáři a v dalším kroku vyplníte potřebné přihlašovací údaje. A dál se nemusíte o nic starat.

Gladinet - Připojení virtuálního disku
Gladinet - Připojení virtuálního disku

Gladinet se mi osvědčil zejména pro připojení Windows Live SkyDrive - 25GB prostoru se poněkud obtížně ovládá přes webového klienta - Microsoft pochopitelně počítá s použitím Internet Exploreru a další prohlížeče podporuje jenom okrajově. A jeho představa o uploadu více složek je hodně omezená. S GladiNet připojeným Live SkyDrive je upload jednoduchý - prostě zkopírujete soubory do složek.

O zbytek se postará GladiNet - požadavky uloží do "fronty úloh" a vše postupně odešle na vzdálené úložiště (samozřejmě musíte počítat s tím, že upload několika GB dat bude trvat určitou dobu). Upload  je možné pozastavit pro případ, že příliš zahlcuje vaše internetové připojení, případně nastavit maximální rychlost, kterou má probíhat (stejně tak lze nastavit maximum pro stahování).

Výhoda virtuálně připojených vzdálených úložišť je zřejmá i tam, kdy chcete použít software, které neumí (například FTP) potřebný přístup k nim. Připojení v podobě lokálního disku odstraní potřebný mezistupeň. 

V případě Google Docs je výhoda Gladinet klienta také zřejmé - nemusíte používat webového klienta a Google Docs se tak promění ve velmi dobré vzdálené úložiště. Pochopitelně, omezení jenom na některé typy souborů tím nezmízi. A pokud se podíváte na screenshot níže, tak zjistíte, že Gladinet nabízí specifickou službu - Backup Google Docs souborů. Šikovné.

Gladinet - Hlavní panel
Gladinet - Hlavní panel

Gladinet (Cloud Desktop) existuje ve dvou podobách - Gladinet Starter je zdarma dostupný, Gladinet Professional se platí 59.99 USD (pro domácí použití je nižší cena, 39.99 USD).  Zdarma dostupná podoa je omezená na 1000 přenosů v rámci jedné úlohy a neumí některé pokročilejší věci - jako třeba použití Gladinetu pro backup souborů.

Gladinet je dostupný pro Windows XP, Vista, 7 a 2003 v 32bit a 64 bit podobě. V případě použití na více počítačích existuje Cladinet Cloud Gateway, které slouží jako rozhraní mezi Cloud Storage a Gladinet klienty.

A poslední připomínka - Cladinet nenabízí žádné vzdálené úložiště, o těch v dalších článcích série "Povinná výbava".

Štítky : Gladinet, Cloud computing, Vzdálené úložiště, Remote storage, Povinná výbava, Software, Internet, MUSTREAD|
Poslední změna : 20.12.2009 14:08, Vytvořen : 28.11.2009 11:32, Vydán : 28.11.2009, 18598x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích