Pravidelný občasník originálního humoru

Neslavný konec WikiLeaks. Záchranou možná bude Island

Autor chlívek (Bezpečnost) - vydáno 12.7.2010

WikiLeaks.org přitom není žádný malý server - dvacítka serverů v různých zemích po celém světě není maličkost. A v minulosti se WikiLeaks stalo v mnoha případech místem, kde došlo k prozrazení opravdu podstatných informací, které by se jinak na veřejnost nedostaly.


www.wikileaks.org se dostalo do mrtvého stavu už někdy počátkem tohoto roku a i přes řadu pokusů o obnovení činnosti se nedaří. Hlavním problémem je nemožnost získávat nové příspěvky bezpečnou cestou. Podle prozatím dostupných informací se WikiLeaks.org chystá spustit nový web, který najde bezpečné útočiště na Islandu.

Do problémů se WikiLeaks.org dostalo poté, co se z amerického Ministerstva obrany na veřejnost dostalo velké množství dokumentů, týkající se Iráku. Utajovaných dokumentů, které se americkému vojákovi podařilo bezproblémové stáhnout, vypálit na CD a poté pronést coby "hudební" CD.  Ke stažení tisíců (až 150 tisíc) souborů potřeboval celých šest měsíců - jde o dokumenty, videa i PowerPoint prezentace. Pentagon sice omezuje použití USB portů i vnějších paměťových zařízení - co ale většina z takřka sedmi milionů počítačů nabízí jsou CD mechaniky.

Jakou roli v stěhování WikiLeaks.org hraje Island? Pokouší se vytvořit právní rámec, který by chránil žurnalisty před omezeními, stíháním, tajemstvími a soudními opatřeními, které vedou k prozrazení zdrojů. Jak se Islandu podaří "obejít" platné mezinárodní závazky (například Luganskou konvenci) je ale krajně nejasné.

Štítky : Wikileaks.org, Island, Právo, Soukromí, Žurnalistika, USA, Pentagon, Bezpečnost
Poslední změna : 12.7.2010 09:02, Vytvořen : 12.7.2010 09:00, Vydán : 12.7.2010, 9808x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích