Pravidelný občasník originálního humoru

Hoax: Po Facebooku se šíří falešné varování před virem. A škodí víc, než by škodil virus

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 6.8.2010

Emma spáchala sebevraždu na Štedrý den v roce 2008. Pochopitelně za to mohl Facebook, tedy jedině za předpokladu, že by dokázal nasadit Like buttonek v minulosti, aby se mohl dostat do konverzace. Ve hře už jsou i falešné Facebook stránky a klasický likejacking


Uživatelé Facebooku opět prokazují, že virálnost je nevybíravá, náhodná a dokaže hodně. Ochotně posílají na všechny strany klasické falešné varování před neexistujícím virem. Varování využívá klasické sociální metody působení - ve hře je dívka, která spáchala sebevraždu poté, co její otec něco napsal na facebookovou zeď.

WARNING: THERE IS A VIRUS GOING AROUND AGAIN, IF YOU SEE A GIRL WHO KILLED HERSELF OVER SOMETHING HER FATHER WROTE ON HER WALL DO NOT OPEN IT, IT IS A VIRUS AND IT WILL NOT ALLOW YOU TO DELETE IT, PLEASE PASS THIS ON BEFORE SOMEONE OPENS IT. (IT IS A SELF REPLICATING TROJAN)

Jde přitom o klasický hoax - ty se před nástupem Facebooku šířily spolehlivě elektronickou poštou. A existují jich tisíce i deseti-tisíce. Řada z nich se dokáže po určité době opět začít šířit znovu. A vznikají i jejich různorodé varianty, jako například ta na následujícím obrázku.

Girl Killed Herself When She Saw This Picture Of Her Mom On Facebook!

Příležitosit se ale už chopili klasičtí podvodníci na Facebooku a na vlně "zájmu" o sebevraždu dívky se snaží uživatele dostat na klasické podvodné Stránky se sběrem osobních údajů - a pochopitelně využívají starých známých triků s manipulacemi s Like/Líbí buttonky. Girl Killed Herself When She Saw This Picture Of Her Mom On Facebook! se sice tváří jako "Facebook Page", ale mělo by vás varovat už uvedení "facebookportal.co.cc" - ve skutečností jde o webovou stránku (facebookportal.co.cc/girl/?ref=search) mimo Facebook. A jak můžete vidět na následujícím obrázku, snaží se "vypadat" jako Facebook.

Girl Killed Herself When She Saw This Picture Of Her Mom On Facebook!

Další variantou je WFT... This GIRL KILLED Herself After what HER DAD Wrote ON Her WALL! (vedoucí na www.bullied-by-her-dad.info/) - hraje na sociální strunu ještě doplněním "fotografie" oné sebevražedkyně. "Share" buttonek na zmíněné cílové stránce vybízí ke kliknutí (abyste se dozvěděli více) - a pochopitelně využívá Facebook fb:share, aby došlo k dalšímu šíření.

WFT... This GIRL KILLED Herself After what HER DAD Wrote ON Her WALL! (

WFT... This GIRL KILLED Herself After what HER DAD Wrote ON Her WALL!

Štítky : Facebook.com, Internet, Webdesign, Bezpečnost, Likejacking, Hoax, Virus, Soukromí, Ochrana soukromí, Sociální síť
Poslední změna : 6.8.2010 19:32, Vytvořen : 6.8.2010 19:29, Vydán : 6.8.2010, 17821x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích