Pravidelný občasník originálního humoru

Změňte si DNS servery. Doporučení pro uživatele UPC. Ale občas dobré i pro ty u Telefónica O2

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 15.12.2010

UPC podle informací objevujících se na Twitteru už několik dní trpí výpadky DNS. Tedy něčím, co se prý děje pravidelně. A také něčím, co uživatelé Telefónica O2 znají za poslední rok velmi dobře.


Výpadek DNS (Domain Name Service) znamená, že se náhle a bez zjevného důvodu nebudete moci dostat na některé weby - zpravidla půjde o weby zahraniční, ale není to pravidlem. V extrémním případě nebude možné se dostat na žádné weby, většinou jsou ale výpadky poněkud vybírávé - některé weby budou přístupné, jiné ne.

TIP: V K čemu se hodí veřejné DNS jako Google DNS či OpenDNS najdete novější a aktuální návod k tomu, jak si změnit DNS (Domain Name Service) servery na ty od Google nebo od OpenDNS. Takže se nebojte skočit na @365tipů. 

Řešení nespolehlivého poskytovatele DNS serverů je přitom jednoduché - můžete si změnit nastavení DNS serverů na minimálně dvě volně dostupné služby, které jsou spolehlivé - OpenDNS nebo Google DNS. Řešení je to snadné a má i další podstatnou výhodu - vyhnete se cenzorování (filtraci) "nevhodných" serverů českými ISP (zpravidla v rámci falešného boje proti "dětské pornografii").

Popsané řešení má ale samozřejmě i jednu hlavní nevýhodu - v případě výpadků zahraniční konektivity se dostanete z bláta do louže. Výpadky zahraniční konektivity jsou za poslední rok nicméně méně časté, než výpadky DNS.

Jak poznáte výpadek konektivity do zahraničí? Snadno naučte se používat tracert/traceroute. Můžete využít například "tracert -d 8.8.8.8" a zjistit tak, zda "cesta" k Google DNS nekončí někde v ČR.

Druhá mírná nevýhoda může být "pomalejší" získávání IP adresa serverů vlivem nutnosti kontaktovat zahraniční DNS server - projeví se ale pouze v okamžiku, kdy adresu získáváte poprvé - počítač si IP adresu daného serveru bude pro pozdější použití (nějakou dobu) pamatovat a znovu se dotazovat nebude. Případné zpoždění způsobené dotazem "do zahraničí" nicméně není nijak velké.

Před změnou nastavení DNS si někam poznamenejte původní nastavení DNS pro vašeho ISP - pro případ nutnosti vrátit se zpět k původnímu nastavení. Pak už můžete změnit nastavení.

OpenDNS - 208.67.222.222 a 208.67.220.220 - podrobnosti viz www.opendns.org

Google Public DNS - 8.8.8.8 a 8.8.4.4 - podrobnosti viz code.google.com/speed/public-dns/

Na obrázku můžete vidět příklad nastavení DNS serverů ve Windows 7 - první (primární) je již vyplněn na adresu Google Public DNS, druhý je DNS server Telefónica O2. Druhý, sekundární, server můžete změnit i na druhou IP adresu alternativního poskytovatele, případně můžete ponechat na původním nastavení vašeho ISP - v případě nedostupného primárního serveru by se tak automaticky měl počítač pokusit IP adresu získat od vašeho ISP.

Změňte si DNS servery. Doporučení pro uživatele UPC. Ale občas dobré i pro ty u Telefónica O2

Štítky : Internet, DNS, OpenDNS, Google.com, Google Public DNS, UPC, Telefónica O2, MUSTREAD|
Poslední změna : 28.7.2015 07:35, Vytvořen : 15.12.2010 09:09, Vydán : 15.12.2010, 98032x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích