Pravidelný občasník originálního humoru

Facebook končí s FBML, vlastní záložky už tedy ne pomocí StaticFBML

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 11.2.2011

V souvislosti se změnou vzhledu a funkčnosti Facebook Pages (Stránek) je vhodné upozornit, že Facebook už někdy dříve oznámil, že FBML končí - datum ukončení FBML je stejné, jako přepnutí Pages na novou podobu - tedy 11.března. Prozatím jenom velmi krátký návod (hlavně screenshoty) jak zhruba vypadá aplikace pro vytvoření "záložky"


Přesně 11.března přestane být možné využívat StaticFBML aplikaci a vytvářet FBML záložky (obsah pro Pages). Máte tak přesně měsíc na to, abyste vlastní HTML záložky změnili. StaticFBML záložky (podle Facebooku) i stávající FBML záložky sice budou po tomto datu fungovat, ale nebude možné tímto způsobem vytvářet nové.

Podrobnosti v Introducing iframe Tabs for Pages vám vcelku jasně naznačují, jakou změnu budete muset podstoupit. Než se mi podaří (snad víkend) dát dohromady detailní návod, zde je pár podstatných bodů.

  1. Pro každou záložku (nyní samozřejmě položku menu) si budete muset vytvořit Facebook Application. Proces je to klasicky komplikovaný a spočívá ve vyplnění kupy různých nesmyslu. Rovnou upozorním, že nejspíš narazíte na nutnost zakázat použití POST metody (většina serverů vám vrátí 405 - Method not Allowed). Facebook Aplikace se vytváří v http://www.facebook.com/developers/
     
  2. Obsah záložky budete muset hostovat na nějakém (svém) webu - do Facebook Page se potom dostane přesně tak, jak je na webu vytvořen a bude umístěn do IFRAME (šířka zůstává 520 px). Stále bude platit, že ho bude čas od času stahovat i robot Facebooku (a z toho plynoucí různorodé problémy). Právě adresu této stránky na vašem webu pak vyplníte do vytvořené aplikace.
     
  3. V profilu vytvořené aplikace si vytvořenou aplikaci přidáte na svojí Facebook Page - tím automaticky vznikne položka menu (dřívější záložka).

    "Add to my Page" najdete jenom právě v profilu vytvořené aplikace, nikde jinde. Abyste si aplikaci mohli na Facebook page přidat, musíte být správce. A nesmíte používat Business Account (Služební účet).

Než dorazí slíbený detailní návod (krok za krokem), zkusím pomoci s pár screenshoty. Jde o POOH.CZ aplikaci vytvořenou poměrně dávno a používanou pro testování. Na Facebook Page POOH.CZ je aktuálně zodpovědná za "záložku" natahující kompletní hlavní stránku www.pooh.cz (IFRAME TEST).

V About je nutné více-či méně pouze jméno aplikace - ikona a logo mohou a nemusí být vyplněny.

Vw Web Site budete muset vyplnit adresu webu a doménu, na které aplikace "běží".

Největší legrace vás čeká v Facebook Integration.

V "Canvas Page" si nastavte adresu pro Facebook Aplikaci na Facebook (tady si nejsem zatím zcela jist, zda je to opravdu potřeba).

V Canvas URL ale musíte vyplnit nějakou adresu, kde se bude nacházet (na vašem webu) ona potřebná stránka, ze které se potom stane IFRAME v rámci Facebook Page.

Canvas Type je nutné přepnout na IFrame.

Tab Name určí, jak se bude jmenovat položka menu (dřívější záložka) a Page Tab Type je potřeba nastavit na IFRame.

Poslední co musíte (ale opravdu určitě) vyplnit je Tab URL - stránka na vašem webu se pak bude objevovat na naznačené adrese - v případě testovací POOH.CZ záležitost je to www.pooh.cz/poohczapp/iframe.asp.  Všimněte si, že to "poohczapp" se sem dostalo z "Canvas URL" ale taky možná z "Canvas Page".

V Advanced vás ještě čeká nutné nastavení  "POST for Canvas" na DISABLED - možná to už tak bude od založení, ale každopádně je nutné to nastavit "správně", tedy tak aby požadavek nebyl přes HTTP POST.

Pokud by to nezabralo, tak v mém případě zabralo jen a pouze to, že jsem onu stránku na webu nechal jako ASP (tedy skript) - původně jsem zkoušel HTML. A Facebook setrvale používal POST - server pochopitelně vracel 405 - Method not Allowed.

Štítky : Internet, Webdesign, Sociální síť, Facebook.com, Návod, MUSTREAD, Facebook Page, Facebook Stránka, Static FBML, FBML, Facebook Aplikace
Poslední změna : 11.2.2011 15:58, Vytvořen : 11.2.2011 15:37, Vydán : 11.2.2011, 30114x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích