Pravidelný občasník originálního humoru

Profimedia chce 8 400,-Kč za fotografii volně dostupnou od NASA (doplněno)

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 8.6.2011

Je tu další příklad problému s agenturou Profimedia - obrátil se na mě člověk, po kterém Profimedia (opět prostřednictvím vymahačské firmy) chce 8 400,-Kč za fotografii astronauta ve vesmíru na jeho osobních stránkách.


Astronaut Floating Outside Space Shuttle v databance Profimedia je ve skutečnosti fotografie NASA - Dark Sky, Bright Sun - a jak je už dlouhodobě známo, "NASA images are in the public domain, official guidelines for their use can be found here.". Jinými slovy, Profimedia má v databázi další fotografii, ke které nemůže požadovat platbu za autorská práva, ty náleží NASA. A je to NASA kdo tuto (a řadu dalších unikátních) fotografii uvolnila pro volné použití (viz odkaz na podmínky užití).

V květnu Profimedia chtěla 8 400,- Kč za jinou fotografii, ke které neměla práva, konkrétně za screenshot obrazovky i s lištou prohlížeče ve kterém byla vizualizace, kterou autor vizualizace poskytl v rámci Creative Commons licence k volnému užití.

Neoprávněně požadovat peníze za fotografie od NASA je u Profimedia poměrně běžné - další případ viz Varování všem popularizátorům v České republice!

DOPLNĚNO 12:35

Vyjádření Profimedia.CZ a.s. :


Snímky z NASA nyní intenzivně řešíme – viz exoplanety.cz s článkem a naší omluvou.  Řešíme to již 14 dnů velmi intenzivním jednáním s dodavateli. Pochopte prosím, že všechny snímky se synchronizují a vymazáním z naší fotobanky se tam znovu nasypou. Věnuji se nyní této záležitosti přednostně.

 Budu Vás informovat.

Josef Říha

obchodní ředitel Editorial

Štítky : Autorské právo, Profimedia.cz, Profimedia, Vymahač, Šlendrián, NASA, Fotografie|
Poslední změna : 8.6.2011 12:38, Vytvořen : 8.6.2011 09:47, Vydán : 8.6.2011, 17525x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích