Google+ tipy a triky

Pokud máte účet v nové sociální sítí Google+, mohou se vám hodit nějaké praktické tipy a triky. Článek bude průběžně doplňován, tak jak se je podaří objevit a napsat.

Základní nastavení

TIP: Vypněte si notifikace do e-mailu, pokud vám budou dělat problémy (Google+ umí posílat neuvěřitelné množství notifikací). V horní liště vpravo je ozubené kolečko, tam Google+ Settings - dostanete se hned na nastavení notifikací. Stačí si povypínat co nechcete.

Notifikace si od října 2011 můžete nastavit i plošně - detaily viz Google+ umožňuje nastavit kdo vám může posílat notifikace

Ovládání a práce s Google+

TIP: Klávesové zkrátky částečně odpovídají tomu, na co jste u Google zvyklí

  • J/K pohyb na stránce mezi notifikacemi
  • Q skok na Chat

TIP: Naučte se používat notifikace - najdete je jednak vlevo v menu, ale hlavně jsou dostupné v nové tmavé liště - vpravo je položka s číslem. Pokud nějaké notifikace máte zčervená a ukazuje počet notifikací. Přímo tam můžete schválit nové "přátele" i vidět veškeré komentáře a další aktivity - a hned reagovat.

TIP: Nezapomeňte, váš prohlížeč má zpravidle Refresh/Reload (což bývá tlačítko F5). A ještě navíc má "Forced" Refresh/Reload (což bývá prozměnu Ctrl+F5). Pokud se Google+ začne chovat divně, často právě Ctrl+F5 pomůže - nahraje znovu všechny věci, včetně aktuálních verzí skriptů a všeho.

TIP: Čas od času je dobré Google+ zavřít a otevřít v prohlížeči znova. Platí to zejména, pokud používáte Firefox - tam má tendenci postupně zpomalovat a zpomalovat. A frekvence pádů FF5 se zvětšila z jednou za 3 dny na třikrát za den. Zavřít a znovu otevřít tomu zjevně prospívá.

Vkládání příspěvků

TIP: V příspěvcích je možné použít základní formátování textu

  • *pro zvýraznění* - všem mezi hvězdičkami bude zvýrazněno
  • _pro kurzívu_ - vše mezi podtržítky bude kurzívou
  • -pro přeškrtnutí- - vše mezi minusy (pomlčkami) bude přeškrtnuto
  • znaky lze mimochodem i kombinovat

TIP: Štítkování (tagging) v příspěvcích funguje klasicky pomoci "@" nebo "+" - začnete napsáním "@" a pokračujete psaním jména člověka - Google+ vám nabídne vyhovující možnosti.

TIP: Pokud jste napsali příspěvek či komentář a zjistili chybu, můžete jej opravit - stačí vybrat "Edit" (Upravit) po stisknutí na malý trojúhelníček (šipčičku) v pravém horním rohu příspěvku či komentáře.

TIP: Pokud jste zveřejnili příspěvek a chcete zabránit možnosti jeho dalšího sdílení, klikněte na malý trojúhelníček (šipčičku) v pravém horním rohu a vyberte "Zakázat opětovné sdílení" / "Disable Reshare"

TIP: Chcete někomu na Google+ poslat soukromou zprávu? Je to snadné, stačí sdílet jenom s tím konkrétním člověkem (odstranit případné použité sdílení na nějaký Kruh). A nezapomeňte pro takovéto sdílení případně nastavit zákaz dalšího sdílení.

TIP: Jak funguje sdílení a viditelnost příspěvku na Google+ v podobě diagramu, ze kterého lze vcelku pochopite tento "komplikovaný" systém.

Stream a jak na něj

TIP: Stream se řadí podle aktuálnosti příspěvku, takže pokud někdo okomentuje něco starého, vyplave to na začátek Streamu. Ovlivnit to není možné, uvidíme co s tím Google později udělá.

TIP: Pokud vás "obtěžuje" nějaký status co se pořád objevuje nahoře a už vás nezajímá, využijte "Mute" (ztlumit, v české verzi jako Ignorovat tento příspěvek). Najdete ho pod malou šipkou v pravém horním rohu statusu.

České a slovenské osobnosti na Google+, tipy na zajimavé lidi pro ty co začínají na Google+ se vám budou hodit na začátek. Pár desítek tipů na to koho na Google+ "sledovat". (NOVÝ)

Další tipy na zajímavé lidi ke "sledování" - Lidé z Google na Google+ aneb kde jinde najdete tolik vlivných lidí pohromadě? (NOVÉ)

Práce s Kruhy

TIP: Google+ - Jak je to vlastně s těmi Kruhy (Circle) - Google ve své sociální sítí Google+ zavedl nový koncept sociálních vztahů založený na pojmu Social Circle (Sociální kruhy). Je to nové, v lecčems podobné tomu co znáte z Twitteru či Facebooku, ale je vhodné to lépe vysvětlit.

TIP: Kruhy (Circles) jsou ve skutečnosti jenom "nálepky" a jejich jména si můžete libovolně měnit. Proto například "Following" nemá žádnou specifickou funkčnost, jakkoliv by si někdo mohl myslet, že tím zajístíte pouze "jednosměrné sledování" (ve stylu Twitteru).

Názvy kruhů se přidělí při založení účtu a budou v takovém jazyce, v jakém jste používali Google při založení účtu. Kdykoliv si je můžete libovolně přejmenovat na cokoliv jiného či doplnit delší popis. Můžete samozřejmě zakládat kruhy nové.

A drobnost, zkuste si založit nový kruh a poté ho smazat.

TIP: Google+ můžete používat i pro ukládání poznámek. Ať už takových co si je napíšete sami, odkazů na zajímavé stránky, fotky. Do poznámek si můžete věci vkládat sami, ale můžete tam i vkládat věci, které ostatní lidé sdíleli na G+.

Stačí vytvořit prázdný kruh (pojmenujte si ho třeba #poznamky) a do takovéhoto kruhu pak sdílejte cokoliv, co si chcete schovat na později. Můžete tam sdílet cokoliv od ostatních lidí z Google+. Můžete do tohoto kruhu nasdílet úplně nový obsah. Kdykoliv pak budete chtít, zobrazíte si tento kruh a uvidíte vše, co jste si takto schovali. A schované věci můžete z tohoto kruhu sdílet dalším lidem. A pokud je nebudete chtít, můžete je smazat.

Upozornění na zprávy v IncomingTIP: Incoming (Příchozí) umožňuje zobrazit zprávy od lidí, které nemáte zařazené v žádném kruhu. Oni vás nicméně v nějakém kruhu zařazeného mají (tím způsobem se zpráva dostala i k vám), případně něco přímo adresovali vám.

Přímo z Incoming (Příchozí) můžete takového člověka přidat do kruhu - jeho zprávy se vám pak budou objevovat ve Streamu a samozřejmě i v Kruhu do kterého jste si ho zařadili.

TIP: Pokud chcete vědět kdo si vás přidal mezi "přátele", tak přejděte na Kruhy (ikonka hned vedle vyhledávacího políčka) a tam si vyberte prostřední možnost - "People who added you" / "Počet osob, které si vás přidaly". Zobrazí se vám seznam lidí, kteří si vás přidali.

Pak už můžete zvolit "Sort by"/"Řadit podle" a volbu "Not yet in circles"/"Dosud nejsou v kruzích" - na začátku přehledu lidí se tak objeví ti, které jste vy sami doposud nezatřídili do kruhů.

TIP: Nelíbí se vám pořadí Kruhů v levém sloupci a chybí vám možnost si je utřídit? Použijte stejný "trik" jako řada lidí používá u štítků v Gmailu - přejmenujte si je. Kruhy v levém sloupci se třídí abecedně - můžete tak využít například "@" na začátku názvu pro "vytažení" důležitých kruhů na začátek. Nebo je můžete pojmenovat "0Rodina", "1Přátelé", "2Kolegové"

TIP: Jak přesunout lidi z jednoho kruhu do jiného? (NOVÉ)

Kruh odkud přesouváte si otevřete v záložce (pravým tlačítkem na kruh a View circle in Tab). Tím se vám zobrazí seznam lidí v kruhu. Pak si označte koho chcete přesunout do jiného kruhu (naklikat, zatáhnout) a pomocí drag&drop je zkopírujte do cílového kruhu. Poté můžete použít "Remove" v pravé horní části pro odstranění z původního kruhu.

TIP: Nezapomínejte sdílet na Veřejné (Public), jedině tak se ve vašem Google+ Profilu objeví nějaký "obsah", který umožní lidem poznat o čem vlastně píšete. Pokud budete sdílet jenom na nějaké vlastní Kruhy, tak do vašeho profilu takto sdílené věci nepůjdou.  (NOVÉ)

Sdílení do kruhů (s kruhy) je vhodné si vybírat jenom tam, kde to má opravdu nějaký účel.

TIP: Změny kruhu se netýkají již zveřejněných příspěvků. Pokud z kruhu někoho odeberete, neztratí tím přístup k již zveřejněným příspěvkům. Stejně tak pokud do kruhu někoho přidáte, nezíská tím přístup k již zveřejněným příspěvkům.

Kruhy určují komu se příspěvek odešle a převedou se na seznam příjemců v okamžiku odeslání. Můžete se ostatně podívat sami - když odešlete příspěvek, nezůstanou u něj informace o kruzích. Převedly se na seznam příjemců.

Mobilní Google+

TIP: Pokud používáte Android, pořiďte si Google+ aplikaci. Je velmi vydařená a obsahuje funkčnost, kterou ve webové podobě nenajdete. Vedle možnosti automatického uploadu fotografií a videí do Picasa hlavně Huddle = super-fast group messaging for your circles“ – pokud z toho příliš nechápete o co jde, tak více-či-méně o „skupinový chat“

Tipy a triky pro Google+ pro Android je samostatný článek s přehledem tipů a triků pro mobilní Google+

TIP: Pokud se chcete jenom podívat jak mobilní aplikace vypadá - Google spustil vlastní sociální síť Google+ – screenshoty mobilní aplikace

TIP: Pokud vám Android aplikace stávkuje, pomůže její odsintalace a nové stažení - pak se zpravidla chytné a spojí se správným účtem.

TIP: Jak nahrát do Picasa (Google+) fotografie z iPhone (How to Upload Pictures to Picasa from Your iPhone for Free)? Chris Pirillo doporučuje dvě možná řešení. (NOVÉ)

První je založeno na nastavení e-mailové adresy pro "upload" fotografií do Picasa - na picasaweb.google.com si v nastavení můžete tuto možnost zapnout. A poté fotografii poslat e-mailem.

Jako druhé řešení doporučuje My Picasso aplikaci (zdarma) dostupnou na iTunes App Store. Má jedinou nevýhodu, neumožňuje vytvářet nová alba. Doporučuje i PixUp, která sice neumí některé věci pro Picasa, ale umí upload na Facebook a Flickr.

TIP: Na mobilní aplikaci je možnost "Nearby" - tedy statusů (veřejných nebo vám přístupných), které napsal někdo ve vašem okolí. V počítači tato možnost přístupná není - přes https://m.google.com/app/plus/ je možné si otevřít mobilní HTML5 stránku s "Nearby" statusy (za tip díky Pavel Kamínek)

Google Chat

TIP: Pokud chcete v Google+ začít používat chat, musíte ho povolit - v levém sloupci dole kliknete na trojúhelníček vedle "Chat" a vyberete si kruhy, které vás mohou vidět online (může být dobré si za tímto účelem vytvořit samostatný kruh). A pak kliknete na Enable Chat.

A nezapomeňte, Google+ Chat je totéž jako Google Talk (Chat), který najdete v GMailu.

Soukromí a Pravidla užívání

TIP: Google+ od samého počátku myslím na možnost, že si budete chtít svá data odnést,podrobnosti v Google Takeout, vaše data jsou vaše

TIP: Pokud jste zveřejnili příspěvek a chcete zabránit možnosti jeho dalšího sdílení, klikněte na malý trojúhelníček (šipčičku) v pravém horním rohu a vyberte "Zakázat opětovné sdílení" / "Disable Reshare"

TIP: Jak získat kontakty z Facebooku a importovat je do Google+? Můžete využít schopnosti G+ importovat Yahoo Mail - v Návod: Jak získat e-maily vašich přátel z Facebooku (Yahoo! Mail) najdete postup jak z Facebooku dostat kontakty do Yahoo. Jakmile tak učiníte, můžete použít import v G+ z Yahoo! A měli byste vědět, že Facebook zablokoval export “přátel” do Google+

TIP: Až budete chtít Google+ zrušit, tak se ničeho nebojte, není to jako Facebook, který to nejprve neumožňoval a teď se tomu brání zuby nehty. "Ozubené kolečko" v pravém horním rohu, přejdete do nastavení, vyberte si "Account overview" (první položka v menu vlevo).

Tam najdete "Služby" (Services) a možno zrušit profil a odstranit s ním spojené socální vymoženosti. Případně kompletně smazat účet (tím je myšlen Google Account jako takový).

TIP: Pravidla užívání jsou fajn věc a Google+ je má nejenom dlouhá, ale rozložená do několika dokumentů - tady je výcuc těch nejdůležitějších věcí - Google+ a co byste měli vědět o Pravidlech užívání.

A rovnou jedna věc na kterou se ptáte - *firma nemůže mít Google Profile* a tím pádem není možné aby si na Google+ založila "něco na způsob Facebook Page"

TIP: Podle náznaků odpovědí šéfa pro komerci u Google (Jeff Huber) bude Google+ pamatovat i na potřeby firem. Současné Google+ je Field Test zaměřený na sociální prvky a pro firemní použití tedy zatím nic nenabízí - podrobnosti v Google plánuje obdobu “Facebook Pages” pro Google+

TIP: Máte v Google+ (Google Profile) špatné datum narození? Chcete ho změnit? Aktuálně to podle všeho není možné - v fórech jsou stovky dotazů a nahlášení problému.

Ve vašem profilu sice můžete přes Edit Profile políčko data narození aktivovat, ale měnit je možné pouze viditelnost - samotné datum je neopravitelné.

TIP: Jak získat fotografie z Facebooku (a dostat je do Google+) bez pomocí aplikací či jakékoliv služby někde na Internetu.

Další články o Google+

Google Sparks

TIP: Témata (Sparks) jsou doufejme prozatím jenom nehotový eperiment - měli byste vědět, že je nemůžete nijak ovlivnit. Vycházejí velmi pravděpodobně z Google News (Google Zprávy) a to co vám v Google+ nabízejí je dáno jazykem, ve kterém Google+ používáte.

Což bohužel znamená, že pokud používáte Google+ v češtině, Témata vám nic ze zahraničních zdrojů nenabídnou.

Google Photo a Picasa

TIP: Pokud jste nahráli foto album a chcete ho přejmenovat, tak musíte jít přímo do Google Picasa - picasaweb.google.com - v Google+ se prozatím ne přejmenovávání alb nějak zapomnělo.

Ostatní

TIP: Na Lupě je můj první článek o Google+ - Google+ na vlastní kůži: Nová sociální síť je lepší Facebook - ve kterém najdete nějaké další obecné postřehy a principy. Hlavně například postřehy týkající se konceptu sociálních kruhů.

V sobotu  se článek dočkal nového doplněného a aktualizovaného vydání -

Google spustil vlastní sociální síť Google+. Úspěšně vytvořil lepší Facebook (aktualizovano)

TIP: Pokud přístup do Google+ nemáte a chcete vidět jak vypadá - Google spustil vlastní sociální síť Google+. Úspěšně vytvořil lepší Facebook – screenshoty

TIP: Stěhujete se z Facebooku na Google+? Ukažte to novým profilovým obrázkem. K dispozici jsou povedené profilové "fotky" v češtině, slovenštině i angličtině.

TIP: Jaká je "krátká" adresa vašeho profilu na Google+? Ještě před příchodem Google+ se dala krátká adresa Profilu Google nastavit, teď tato možnost dostupná není - každopádně "krátká" adresa vašeho profilu je profiles.google.com/vase_uzivatelske_jmeno. V mém případě to potom je profiles.google.com/medvidekPU

TIP: Gplus.to umožní získat krátkou adresu vašeho profilu Google - Chybějící krátká adresa profilu Google+ inspirovala tvůrce http://gplus.to - můžete si tam zdarma vytvořit zkrácenou adresu.

TIP: Google Profile Button Generator je generátor HTML kódu pro jednoduchý statický grafický prvek, který bude odkazovat na váš profil na Google+ (i stávající Google Profile).

TIP: Podle neověřených zpráv je možné, že Google "natáhne" obsah z vašeho Google Buzz do Google+. Osobně doufám, že to nebude automatický proces, tedy že Google umožní to udělat. Ale také neudělat. V mém Buzz jsou od jeho spuštění desítky tisíc položek - vzniklých propojením s Twitterem a dalšími sociálními zdroji. Pokračování v Google Buzz, nezapomeňte ho odpojit. Dřív než bude pozdě

TIP: Na Google+ můžete fotografie v profilu využít stejně kreativně jako na Facebooku a kreativně se můžete vyřádit - vhodná kombinace profilové fotografie a pěti fotografí v záhlaví se k tomu nabízí. (NOVÉ)

 WWW.POOH.CZ / Daniel Dočekal / 5.7.2011 / Webdesign, Internet