Pravidelný občasník originálního humoru

Google+ - Jak je to vlastně s těmi Kruhy (Circle)

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 5.7.2011

Google ve své sociální sítí Google+ zavedl nový koncept sociálních vztahů založený na pojmu Social Circle (Sociální kruhy). Je to nové, v lecčems podobné tomu co znáte z Twitteru či Facebooku, ale je vhodné to lépe vysvětlit.


Kruhy (Circles) v krátkosti

Svými kruhy určujete, komu je informace určena, tedy kdo jí může vidět. Bez ohledu na to, jestli určitá osoba vás má v nějakém svém kruhu.

Svými kruhy určujete volitelný filtr příchozích informací. Pokud vám někdo něco sdělí a nemáte ho v Kruhu, uvidíte to v Incoming (Příchozí).

Pro připomenutí (z Google+ tipy a triky )

Kruhy (Circles) jsou ve skutečnosti jenom "nálepky" a jejich jména si můžete libovolně měnit. Proto například "Following" nemá žádnou specifickou funkčnost, jakkoliv by si někdo mohl myslet, že tím zajístíte pouze "jednosměrné sledování" (ve stylu Twitteru).

Názvy kruhů se přidělí při založení účtu a budou v takovém jazyce, v jakém jste používali Google při založení účtu. Kdykoliv si je můžete libovolně přejmenovat na cokoliv jiného či doplnit delší popis. Můžete samozřejmě zakládat kruhy nové,  kruhy rušit, jednoho člověka mít ve více kruzích, ...

Kruhy jako nástroj při publikování na Google+

První funkce kruhu je určení toho, komu je určitá informace určena. Při publikování čehokoliv (statusu) na Google+ můžete pomocí kruhů omezit (určit) kdo smí danou informaci vidět.

Každá vámi publikovaná informace může mít více kruhů - může být také adresována přímo:

 • konkrétnímu člověku (stačí začít psát jeho jméno a doplni se) na Google+
 • konkrétnímu člověku pomocí jeho mailové adresy (prostě ji tam napište, takovýto adresát dostane nasdilenou informaci e-mailem)

A může být adresována:

"Your Circles" (Vašim kruhům - tedy všem lidem ve vašich kruzích) 

"Extended Circes" (Rozšířeným kruhům = lidem ve vašich kruzích a všem dalším lidem, které jsou v kruzích těchto lidí).

"Public" (Veřejné - komukoliv kdo používá Google+ a také viditelné na vašem Google Profilu)

Kruhy jako nástroj přijímání (filtrace) informací na Google+

Druhá funkce Kruhů je, že si pomoc nich definujete filtry příchozích informací. V základní podobě je vše co máte na Google+ viditelné dostupné přes "Stream" - jde o věci, které někdo zveřejnila a vy máte právo je vidět - poslal je přímo vám, poslal je do nějakého Kruhu kde jste u něj zahrnuti, poslal je přes Extended Circles, označil vás a poslal je jako Veřejné (a vy ho máte v některém kruhu).

V zásadě by Kruhy mohly existovat v dvojí podobě - odchozí (nastavování práv viditelnosti) a příchozí (filtr pro příchozí zprávy) - v praxi by se to hodilo, ale pro většinu lidí by to bylo přílš složíté. A pokud něco takového chcete, můžete si takovéto kruhy snadno vytvářet sami  - a nějak vhodně si je pojmenovávat.

Pod "Streams" nadpisem najdete ještě další dvě možné volby

 • Incoming (Příchozí) umožňuje zobrazit zprávy od lidí, které nemáte zařazené v žádném kruhu.

  Oni vás nicméně v nějakém kruhu zařazeného mají (tím způsobem se zpráva dostala i k vám), případně něco přímo adresovali vám.

  Přímo z Incoming (Příchozí) můžete takového člověka přidat do kruhu - jeho zprávy se vám pak budou objevovat ve Streamu a samozřejmě i v Kruhu do kterého jste si ho zařadili.
   
 • Notificaton (Oznámení) obsahující chronologický přehled oznamení o tom, co všechno se ve zprávách vám viditelných událo a kdo si vás "přidal".

  Naučte se notifikace používat  - najdete je jednak vlevo v menu, ale hlavně jsou dostupné v nové tmavé liště - vpravo je položka s číslem. Pokud nějaké notifikace máte zčervená a ukazuje počet notifikací. Přímo tam můžete schválit nové "přátele" i vidět veškeré komentáře a další aktivity - a hned reagovat.

Samotný "Stream" je přehled všech zpráv od všech lidí, které máte zahrnuté v nějakých kruzích.

Nezapomeňte, že Kruhy určují i práva k fotografiím, která na Google+ nahráváte - a propojení s Picasa znamená, že Kruhy určují nově i práva na Picasa (kde přestalo pro nové fotky platit to jak se určovala práva dříve).

Tipy, triky, omyly aneb točíte se v Kruhu

Je uplně jedno v jakém kruhu vás mají vaši "přátele". S vašimi kruhy to nijak nesouvisí.

Kruh "Following" ("Sledující" snad v češtině) nemá žádný specifický význam. Jméno kruhu je jenom nálepka.

Pokud nemáte kruh "Block" (netuším jak je to v české verzi), vytvoří se vám automaticky v okamžiku, kdy zablokujete prvního člověka. Blokování bohužel prozatím nefunguje - vy stále příspěvky takovéhoto člověka pod příspěvky jiných lidí uvidíte, on vaše bohužel taky.

Jaké máte kruhy a kdo v kterém je se nikdo nedozví. Pokud mu to neřeknete.

Jaké lidí máte v kruzích (tedy které sledujete) je možné vidět na vašem Google Profilu. Tuto informaci můžete skrýt.

Kdo vás má v kruzích (tedy kdo vás sleduje) je možné vidět na vašem Google Proflu. Tuto informaci můžete skrýt)

Kruhy si můžete přejmenovat a doplnit o popis - jediný kruh kde to nejde je "Blocked"

"Přátelství" na Facebooku odpovídá moment, kdy vás někdo má v Kruhu a vy toho člověka máte taky v Kruhu. 

Zabránit tomu aby vás někdo sledoval nemůžete - částečně pomoci "Block" (blokování), ale prozatím má Google o tomto omezení velmi zvláštní představu.

"Follower" z Twitteru odpovídá tomu, že si vás někdo přidal do (jeho) Kruhu. Vy se o takovémto přidání dozvíte a daného člověkam si můžete přidat.

"Following" z Twitteru odpovídá tomu, že si vy někoho přidáte do (svého) Kruhu. On se o tom dozví a může si vás také přidat.

Pokud chcete vědět kdo si vás přidal mezi "přátele", tak přejděte na Kruhy (ikonka hned vedle vedle vyhledávacího políčka) a tam si vyberte prostřední možnost - "People who added you" / "Počet osob, které si vás přidaly". Zobrazí se vám seznam lidí, kteří si vás přidali.

Pak už můžete zvolit "Sort by"/"Řadit podle" a volbu "Not yet in circles"/"Dosud nejsou v kruzích" - na začátku přehledu lidí se tak objeví ti, které jste vy sami doposud nezatřídili do kruhů. (pochází z z Google+ tipy a triky, kde najdete řad dalších tipů)

Pokud chcete v Google+ začít používat chat, musíte ho povolit - v levém sloupci dole kliknete na trojúhelníček vedle "Chat" a vyberete si kruhy, které vás mohou vidět online (může být dobré si za tímto účelem vytvořit samostatný kruh). A pak kliknete na Enable Chat. 

A nezapomeňte, Google+ Chat je totéž jako Google Talk (Chat), který najdete v GMailu.

Dobré vědět - Jak funguje sdílení a viditelnost příspěvku na Google+

Jak funguje sdílení a viditelnost příspěvku na Google+

Jak jsem zatím naložil s Kruhy?

Má počáteční podoba kruhů vypadá takto:

 • Rodina
 • Blízcí přátelé
 • Sleduju
 • Všichni
 • Zahraničí
 • Weirdo

Do "Všichni" dávám všechny česky mluvící/píšící, do "Zahraničí" ty zbývající. "Rodina" a "Blízcí přátelé" jsou asi pochopitelné a "Sleduju" je výběr ze "Všichni"+"Zahraničí", jejichž příspěvky mě zajímají častěji, než od "běžných" lidí.

"Weirdo" je určené k odsunutí problematických jedinců, které je lepší nevidět a ani nic jim neposílat. 

Více-čí-méně tohle rozdělení odpovídá i tomu co používám na Facebooku (ano, Facebook má Kruhy už několik let - viz Návod: Naučte se používat Seznamy přátel na Facebooku). 

Prozatím toto rozdělení nijak neřeší otázku toho, co a jak budu chtít na Google+ publikovat (Rodina a Blízcí přátele samozřejmě ano) - ale to je dáno tím, že na G+ budu nejspíš (stejně jako na Facebooku i Twitter) drtivou většinu věcí publikovat veřejně. Pro všechny.

Tipy a triky týkající se Kruhů

TIP: Google+ můžete používat i pro ukládání poznámek. Ať už takových co si je napíšete sami, odkazů na zajímavé stránky, fotky. Do poznámek si můžete věci vkládat sami, ale můžete tam i vkládat věci, které ostatní lidé sdíleli na G+.

Stačí vytvořit prázdný kruh (pojmenujte si ho třeba #poznamky) a do takovéhoto kruhu pak sdílejte cokoliv, co si chcete schovat na později. Můžete tam sdílet cokoliv od ostatních lidí z Google+. Můžete do tohoto kruhu nasdílet úplně nový obsah. Kdykoliv pak budete chtít, zobrazíte si tento kruh a uvidíte vše, co jste si takto schovali. A schované věci můžete z tohoto kruhu sdílet dalším lidem. A pokud je nebudete chtít, můžete je smazat.

TIP: Chcete někomu na Google+ poslat soukromou zprávu? Je to snadné, stačí sdílet jenom s tím konkrétním člověkem (odstranit případné použité sdílení na nějaký Kruh). A nezapomeňte pro takovéto sdílení případně nastavit zákaz dalšího sdílení.

TIP: Nelíbí se vám pořadí Kruhů v levém sloupci a chybí vám možnost si je utřídit? Použijte stejný "trik" jako řada lidí používá u štítků v Gmailu - přejmenujte si je. Kruhy v levém sloupci se třídí abecedně - můžete tak využít například "@" na začátku názvu pro "vytažení" důležitých kruhů na začátek. Nebo je můžete pojmenovat "0Rodina", "1Přátelé", "2Kolegové"

TIP: Nezapomínejte sdílet na Veřejné (Public), jedině tak se ve vašem Google+ Profilu objeví nějaký "obsah", který umožní lidem poznat o čem vlastně píšete. Pokud budete sdílet jenom na nějaké vlastní Kruhy, tak do vašeho profilu takto sdílené věci nepůjdou.  (NOVÉ)

Sdílení do kruhů (s kruhy) je vhodné si vybírat jenom tam, kde to má opravdu nějaký účel.

TIP: Změny kruhu se netýkají již zveřejněných příspěvků. Pokud z kruhu někoho odeberete, neztratí tím přístup k již zveřejněným příspěvkům. Stejně tak pokud do kruhu někoho přidáte, nezíská tím přístup k již zveřejněným příspěvkům.

Kruhy určují komu se příspěvek odešle a převedou se na seznam příjemců v okamžiku odeslání. Můžete se ostatně podívat sami - když odešlete příspěvek, nezůstanou u něj informace o kruzích. Převedly se na seznam příjemců.

Štítky : Internet, Webdesign, Sociální síť, Pravidla užívání, Google Plus, Google+, Google.com, Social Circle, Sociální Kruh
Poslední změna : 13.7.2011 07:31, Vytvořen : 3.7.2011 12:01, Vydán : 5.7.2011, 22535x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích