Pravidelný občasník originálního humoru

Na novém Facebooku budete povinně sdílet všechno

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 24.9.2011

Nový Facebook není o sociálním webu, není o sociálních kontaktech, není vůbec o tom jak budete komunikovat s lidmi. Není o přátelích ani rodině. Je jenom o bezmezném a nikdy nekončícím hladu po informacích o našich životech


Málokomu dochází, co vlastně opravdu Facebook ve čtvrtek oznámil. Mezi superlativy (a nelze je neříkat, oni opravdu vymysleli "next big thing") se ztrácí ona podstatná ale. Největší ale se objevuje u všudypřítomných aplikací - jejich nový model totiž skutečně předpokládá, že do vašeho Facebook profilu budou proudit data o všem co na webu uděláte.

Facebook chce opravdu vědět VŠECHNO

O každém článku co si přečtete, o každém komentáři co uděláte, o každé stránce, kterou na webu navštívíte. V okamžiku kdy vámi navštěvované weby přejdou na nové aplikace podporující TIMELINE, budete sledování v reálném čase a všechno se bude okamžitě promítat do vašeho účtu na Facebooku. Jediná možnost jak se tomu vyhnout bude - nepoužívat Facebook. Ale ani to nebude stačit. Budete muset přestat používat weby, které plnou podporu TIMELINE nasadí.

V zajímavé článku s názvem I deleted my Facebook account naleznete následující citaci z Neila Postmana a jeho díla "Amusing Ourselved to Death". Doporučím v ní hlavně (mnou) zvýrazněnou větu, ale i zbytek je zajímavé čtení. Srovnávat Orwella a Huxley je zajímavé samo o sobě, ale ještě děsivější je to v okamžiku, kdy si uvědomíte kam směřuje Facebook.


via SoupSoup, který to má od kottke a pokud chcete vidět více, pokračujte zde

Uživatel Facebooku? Typický Stockholmský syndrom

Protože právě o tom to je - milujeme, zbožňujeme a obdivujeme Facebook, který nás utlačuje, uctíváme technologii, která nás zbavuje nutnosti a nakonec i schopnosti přemýšlet. A Facebook ve své nové TIMELINE podobě tohle podporuje. Neuvěřitelně silně podporuje.

We were keeping our eye on 1984. When the year came and the prophecy didn't, thoughtful Americans sang softly in praise of themselves. The roots of liberal democracy had held. Wherever else the terror had happened, we, at least, had not been visited by Orwellian nightmares.

But we had forgotten that alongside Orwell's dark vision, there was another - slightly older, slightly less well known, equally chilling: Aldous Huxley's Brave New World. Contrary to common belief even among the educated, Huxley and Orwell did not prophesy the same thing. Orwell warns that we will be overcome by an externally imposed oppression. But in Huxley's vision, no Big Brother is required to deprive people of their autonomy, maturity and history. As he saw it, people will come to love their oppression, to adore the technologies that undo their capacities to think.

What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one. Orwell feared those who would deprive us of information. Huxley feared those who would give us so much that we would be reduced to passivity and egoism. Orwell feared that the truth would be concealed from us. Huxley feared the truth would be drowned in a sea of irrelevance. Orwell feared we would become a captive culture. Huxley feared we would become a trivial culture, preoccupied with some equivalent of the feelies, the orgy porgy, and the centrifugal bumblepuppy. As Huxley remarked in Brave New World Revisited, the civil libertarians and rationalists who are ever on the alert to oppose tyranny "failed to take into account man's almost infinite appetite for distractions". In 1984, Huxley added, people are controlled by inflicting pain. In Brave New World, they are controlled by inflicting pleasure. In short, Orwell feared that what we hate will ruin us. Huxley feared that what we love will ruin us.

This book is about the possibility that Huxley, not Orwell, was right.

Nový Facebook není o sociálním webu, není o sociálních kontaktech, není vůbec o tom jak budete komunikovat s lidmi. Není o přátelích ani rodině. Je jenom o bezmezném a nikdy nekončícím hladu po informacích o našich životech - po tak obrovském množství informací, že s nimi bude možné zaplnit tisíce webových stránek, které na Facebooku ne nadarmo přestávají být stránkami. Stávají se ekvivalentem nikdy nekončící role potištěného záchodového papíru.

 TIP: Mýtus: Odhlášení z Facebooku znemožní aby mě šmíroval

JAK TO VYPADÁ V PRAXI: Yahoo News zprovoznilo propojení na Facebook Timeline

 

Štítky : Internet, Facebook.com, Facebook Timeline, Soukromí, George Orwell, Aldous Huxley, Psychologie, Svoboda, 1984|
Poslední změna : 25.9.2011 10:28, Vytvořen : 24.9.2011 13:37, Vydán : 24.9.2011, 24265x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích