Pravidelný občasník originálního humoru

Jiří Donát vs. Gooddata? Opravdu David vs. Goliáš?

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 25.10.2011

"Recenze" služeb GoodData (co není moc recenzi ale spíš jen povrchním pohledem studenta) vyvolala "hněv" společnosti. Z mého pohledu oprávněný. Jiří Donát porušil smluvní podmínky a s máslem na hlavě teď kope okolo sebe, píše anglické články a spílá "společnosti" podložené 28.5 miliony dolarů. #fail


To jsou zase aférky. Jiri Donat Ph.D. v "studentském projektu" nedodržel smluvní podmínky služby společnosti Good Data a oprávněně byl požádan Roman Stanek aby dostál podmínkám. Donát to udělat nehodlá a místo toho okolo sebe kope jako malý kluk, což by od člověka jeho věku jeden neočekával. 

Good Data chápu, proč mají podmínky takové jaké mají. To co nabízejí (a prodávají) není něco co by bylo freemium. Samozřejmě jim celá tahle "kauza" uškodí, protože málokdo tenhle podstatný rozdíl pochopí. A i když pochopí, bude dělat, že nechápe. 

Přitom stačilo málo, aby Donát dostál smluvním podmínkám, které se (a to v první řadě) zavázal dodržovat - to málo bylo, požádat Staňka (Good Data) o spolupráci při publikování, dohodnout si nějaké základní metriky. O žádné "žurnalistice" se tady prosím pěkně nebavíme. Nebavíme se ani o "svobodě slova" kterou argumentují někteří jedinci pod článkem na Lupě. 

Bavíme se o elementární slušnosti a dodržování smlouvy. To je zjevně pro Jiřího Donáta něco nevhodného. A s máslem na hlavě se teď domáhá podpory veřejnosti, ohání se tím jak je GoodData bohatá a jak vlastně nějaký "David" bojuje proti "Goliášovi". Hodně hloupé řešení.

Na druhou stranu, možná (ale opravdu jenom možná) to mohl Roman Staněk na počátku řešit poněkud "citlivěji". Otázka je, proč by to vlastně dělal - pokud někdo porušuje to co se zavázal dodržovat, je způsob oslovení odpovídající. Nehodnotím v tuto chvíli to, zda "recenze" (záměrně dávám do úvozovek, protože to co Jiří Donát nechal zveřejnit se recenzí nazvat nedá) Good Data staví do nepříznivé pozice proti konkurenci.

A nehodnotím to hlavně kvůli tomu, že by si tuhle "recenzi" stejně málokdo přečetl (na což mohl Staněk myslet, ale bohužel to neudělal). A i kdyby si ji přečetl, nejspíš by to nic neznamenalo - je to povrchni srovnání věcí, které nevypovídají nic o kvalitě (či nekvalitě) kterékohokoliv z hodnocených produktů či služeb. Kvalita a provedení odpovídá studentskému projektu, nutno dodat. Někdo se na tom zjevně něco učí. A nebudou to nejspíš jenom studenti.

Ale i to je nepodstatné - celé tohle se mělo prostě řešit tak, že Jiří Donát měl dostát podmínkám a požádat o souhlas. Mohl i předložit onu "recenzi" GoodData. A možná mohl dosáhnut podstatně lepšího výsledku. Takového ve kterém by neměl máslo na hlavě a v ruce měl trumf. A mohl vypadat jako profesionál.

Jak to celé vzniklo

Roman Staněk poslal následující žádost Jiřímu Donátovi. Oprávněně v ní upozorňuje na podmínky užívání služby GoodDate - tedy podmínky, které se Jiří Donát zavázal dodržovat.

Dobry den,

Na vasem webustar2cloud.com se objevuji clanky o sluzbe poskytovane firmou GoodData. Rad bych vas upozornil na ustanoveni nasich terms of use ktere umoznuje pouziti nasi sluzby vyhradne na interni pouziti (vice http://www.gooddata.com/terms-of-use ) a vyslovne zakazuje poziti pro zjistovani funkcionality bez naseho povoleni. 

Chtel bych Vas timto pozadat o odstraneni clanku ve kterych hodnotite funkcionalitu nasi sluzby (napriklad www.start2cloud.com/gooddata-versus-birst.aspx, www.start2cloud.com/gooddata-vs-bime.aspx) a kterymi porusujete nase Terms of Use.

V pripade, ze budete nasi sluzbu nadale pouzivat v rozporu s Terms of Use budeme muset pouzit soudni cestu k odstraneni vyse zminenych clanku.

S pozdravem,

-Roman Stanek

Jak na to reagoval Jiří Donát

Jiří Donát na to reagoval následujícím mailem - všimněte si v něm úsměvného aktu zpětné žádosti o "souhlas s testováním Vašeho produktu pro účely vytváření článků". V tomto okamžiku se možná ještě dalo očekávat, že GoodData se bude s Donátem bavit.

Vážený pane Staňku,

jsem rád, že Vás mohu přivítat na našem portálu Start2Cloud.com. Znova jsem si prošel články kolegy Fedoročka a musím říci, že na nich nevidím ze svého pohledu nic, co by Vás mohlo neoprávněně poškodit. Pokud jsme se snad dopustili nějaké nepřesnosti nebo chyby, rádi Vám dáme na našem serveru prostor, abyste mohl věci uvést na pravou míru a samozřejmě rádi tyto případné věcné chyby přímo v textu opravíme. Ujišťuji Vás, že naší základní zásadou je neutralita a objektivita - i z těchto důvodů každý článek před uveřejněním osobně kontroluji, neboť se snažím, abychom si vytvořili dobré jméno na trhu právě objektivností a korektností našich zpráv.
Prosím, napište mi, se kterými formulacemi nesouhlasíte, domluvíme se, jak Vám vyjít vstříc. Zároveň, abych vyhověl Vašim Terms of use, Vás žádám o souhlas s testováním Vašeho produktu pro účely vytváření článků na portálu Start2Cloud.
Přeji Vám hezký den a zdravím

Jiri Donat, Ph.D.

Jenže Jiří Donát neváhal a rovnou všechno vytáhl na veřejnost. Samozřejmě anglicky a samozřejmě patřičně podpásově - The $28.5 million backed company GoodData threatens our student startup Start2Cloud.com with lawsuit

Co na to říká Roman Staněk

Romanu Staňkovi jsem psal ("Zajímalo by mě o tom víc - pokusili jste se Donáta kontaktovat ještě předtím, než dostal onen "výhružný" e-mail? Odpověděli z start2cloud nějak jinak, než jenom tím článkem na webu? Je něco, co by mohlo lépe osvětlit v (a) čem je problém a (b) proč máte takto striktní podmínky užíváni?") a dostal následující odpověď. Ke které musím dodat, že ji chápu a rozumím ji. Skutečně se zde nepohybujeme někde na poli "free" služby, skutečně jsou zde nějaká Pravidla užívání (TOS, nechme stranou zda jsou příliš tvrdá či nikoliv, jsou tu) a hlavně tu máme zpackanou komunikaci Jiřím Donátem.

Dobre den,

Problem je v tom, ze GoodData je komplexni business service (10 ruznych komponent). Neni to Flickr kam si nahraji par fotek a vim jestli to mi to vyhovuje nebo ne. My nasim uzivatelum pomahame s "Proof of Concepts" tak, aby rozumeli dobre nasim konkurencnim vyhodam. A pan Donat a jeho tym hodnoti podle svych kriterii ktere nemaji nic spolecneho s pozadavky nasich zakazniku. A tak prestoze maji mozna dobry zamer nikomu nepomahaji a rozhodne ne nasim zakaznikum nebo prospektum.

Striktni podminky pouzivani jsou naprosty industry standard - podivejte se treba na Salesforce.com. Jde o drahou sluzbu a nechceme aby si nasi konkurenti nebo nekdo kdo nam chce poskodit nasi povest mohl pouzivat GoodData.

Pan Donat mi poslal o vikendu email nize a ani necekal na moji odpoved. Moje odpoved by byla: jasne pojdme nadefinovat jak GoodData hodnotit a radi vam pomuzeme. Ale ted muzu jen cekat ze vsechny moje emaily budou publikovany a tak uz odpovedet nemuzu.
 
Zdravim,
-Roman

Co na to říká s odstupem Jiří Donát

Na naší straně je určitě ta chyba, že nás nenapadlo, že v podmínkách užívání bude někdo zakazovat užití produktu pro srovnání s jinými produkty. Nejsme přece první médium na světě, které porovnává produkty - kdo by to tam čekal... Z tohoto jsme se ale už poučili - nyní jsme zavedli postup, kdy firmy žádáme předem o souhlas s testováním jejich služby pro účely publikace článků na Start2cloud.

 
Ohledně snahy o řešení situace před medializací: Hned poté, co jsem našli v sobotu ráno překvapivý mail Romana Staňka z páteční noci, jsme mu poslali slušnou odpověď, kde jsme se snažili o řešení situace - viz níže. Nechali jsme Romanu Staňkovi celý víkend na vyjádření, které ale dosud nepřišlo. Takže jsme na vyjádření čekali.

 
Jak už jsem psal v diskusi na Lupě, měli jsme v podstatě následucící možnosti: vyhovět Romanu Staňkovi, čímž by se ale náš obsah i koncept začal rozpadat. Nebo věc zveřejnit.

Hezký den,
Jiří

Závěr?

Platí ale to co už jsem napsal - Staněk (GoodData) to mohl řešit "citlivěji", ale je otázka, jestli to má smysl. A zda by to vedlo k něčemu jinému. Reakce Donáta, který se nic nepokusil řešit a začal hned veřejně a podpásově kopat okolo sebe, napovídá, že tady žádné rozumné řešení neexistuje.

 

Štítky : Internet, Gooddata.com, Jiří Donát, Roman Staněk, Aféra, Komunikace, Fail|
Poslední změna : 25.10.2011 09:48, Vytvořen : 25.10.2011 09:18, Vydán : 25.10.2011, 15268x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích