Pravidelný občasník originálního humoru

Píšete si s více politiky na Twitteru? Možná si píšete si někým jiným. A ten "dělá" politiků i desítky

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 30.4.2012

Nechápejte to špatně. Je skutečně normální (a očekávatelné), že účty celebrit, zpěváků, herců či politiků dělá placený PR tým. A mělo by tomu tak být. Není to nic špatného, není to nic za co by se někdo měl stydět. Ale hlavně to není nic, co by měl někdo skrývat.


Politický marketing na sociálních sítích je zpravidla klasická firemní záležitost. Pokud jste nezkušení (nebo hodně naivní), můžete si myslet, že právě třeba Eduard Kožušník není vůbec tentýž člověk jako Přemysl Sobotka. Samozřejmě, na Twitteru možná zrovna tyto dva účty (a ještě řadu dalších, včetně účtů na Facebooku) spravuje jeden člověk, případně několik lidí. Na zakázku, za peníze.

Občas bývá těžké na něco podobného přijít. U Přemysla Sobotky bylo od samého začátku poněkud jasné, že tady selhal správce účtu a ze Sobotky začal dělat počítačově enormně gramotného člověka. Což by bylo velmi překvapivé. Později se to snažil žehlit "rádoby vtípky". Až jeden takový "vtípek" se stal osudným. To když Tomáš Kaplan Fojtík právě Přemyslu Sobotkovi cosi napsal. A dostal odpověď od Edvarda Kožušníka.


Tomáš Kaplan Fojtík to komentuje na svém Facebooku.

Tohle prostě vzniká tak, že v jednu chvíli řešíte několik účtů několika lidí. A zapomenete, za kterého člověka se zrovna vydáváte (a že v TweetDecku je velmi snadné něco takového provést). A pak může Edvard Kožušník odpovědět "@panKaplan učím se a musím uznat, že se ten "sčot", tak říkám počítačům, dost změnil". Dnes už tenhle tweet na Twitteru nenajdete, Edvart ho smazal. Ale v Klábosení.cz ho samozřejmě ještě stále najdete.

Aby to bylo ještě zapeklitější, sám Kožušník říká, že "pomáhá" Přemyslu Sobotkovi. Já ale na druhou stranu vím, že i Kožušníkův účet dělá firma a dělá ho už dlouho (což samozřejmě nevylučuje, že se na tom podílí přímo i Kožušník). Takže i níže uvedené vysvětlení Kožušníka beru tak nějak s rezervou, protože stejně tak ho mohl psát někdo z těch, kdo se mu starají o Twitter i Facebook.

Ale já ten tweet opravdu psal :-) Ale se Sobotkou za zády :-) Tímto si dovoluji zveřejnit informaci, že jsem jeden z těch, který pomáhá Přemysl Sobotka v primárkách ODS. Taky jsem dával školení, co to je ten #hash a tak. 

Nepředpokládám, že všechny tweety si @NicolasSarkozy píše sám. Jeden můj kolega @RogerHelmerMEP je na twitteru poměrně oblíbený a funguje tak, že spolupracovníkům posílá sms. 

Já jsem přesvědčen, že by měli politici více využívat zpětnou vazbu a twitter je pro to bezva nástroj. Jsem tedy rád, že jsem do virtuálního twitterového světa jednoho (s jeho souhlasem) tak trochu šoupl....

Mluvíte s PR týmem, agenturou

Nechápejte to špatně. Je skutečně normální (a očekávatelné), že účty celebrit, zpěváků, herců či politiků dělá placený PR tým. A mělo by tomu tak být. Není to nic špatného, není to nic za co by se někdo měl stydět. Ale hlavně to není nic, co by měl někdo skrývat. A asi bych sám sebe považoval za blázna, kdybych (například) právě u Přemysla Sobotky očekával, že najde čas, sílu a um několikrát denně chodit na Twitter, něco tweetovat a ještě odpovídat lidem. Spíš bych tak nějak předpokládal, že bude mít podstatně užitečnější a prospěšnější věci na práci.

Jestli vím kdo se Kožušníkovi stará (nebo doposud staral) o sociální sítě? Ano, vím. A nechci to odkrývat, nemyslím si, že je to v danou chvíli podstatné. Nic hrozného ani špatného se neděje. Stalo se pár typických chyb, které se stávají v podobných případech neustále (a je dobré o nich vědět a nedělat je v jiných případech). A těm co se o sociální účty politiků starají není vůbec co závidět.

Proč jim není co závidět? No protože ve většině případů dělají sociální sítě pro někoho, kdo sociální sítě nechápe, komunikovat neumí, komunikovat nechce. Málokdy vůbec poskytuje nějaké použitelné informace, natož informace použitelné pro sociální sítě. Zpravidla se považuje za velmi důležitého a významného a nedokáže se "ponížit na úroveň lidu" v sociálních sítích. A nějak tak předpokládá, že pro sociální sítě stačí něco jako tiskové zprávy.

Na druhou stranu, tyhle firmy (a jednotlivci) to dělají jako zakázku, dostávají za to zaplaceno. A v řadě případů je to svým způsobem práce poněkud zbytečná a vynaložené prostředky by bývaly mohly být vynaloženy na něco podstatně užitečnějšího. A také zpravidla platí, že objem vynaložených prostředků je jenom málokdy dostačující k tomu, aby "socializovaného" politika na sociálních sítích jakkoliv výrazně zviditelnily. A nedej bože, aby mu sociální sítě vyhrály volby.

A tak jenom do budoucna pamatujte, až budete psát nějakému "politikovi" na Twitteru či Facebooku ... na druhé straně sedí schvácený "sociální dělník". Neustále přebíhá z jednoho účtu na druhý, čte kupy nesmyslných věcí a snaží se vytvářet online podobu svého živitele a chlebodárce. A je z toho patřičně zoufalý.

Pokud se na závěr ptáte, proč to tedy vlastně dělá? No, to je uplně jiná pohádka, kterou si můžeme nechat na jindy.

PS ,,, Ten omyl samozřejmě nebyl ojedinělý

Věřte čemukoliv chcete. Třeba i tomu, že Eduard pomáha Přemyslovi. A že si Eduard kompletně dělá Twitter i Facebook sám. A zvládá to k cestování po Evropě a všem těm věcem. A pokud mi chcete zkusit namítat, že šlo o "ojedinělou" chybu, tak tady máte další příklad. A nepochází ze stejného dne a hodiny jako ten předchozí. 

Štítky : Internet, Webdesign, Eduard Kožušník, Přemysl Sobotka, Facebook.com, Twitter.com, Sociální síť, Politika, Komunikace, PR
Poslední změna : 30.4.2012 18:28, Vytvořen : 30.4.2012 17:41, Vydán : 30.4.2012, 14578x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích