Pravidelný občasník originálního humoru

Profimedia stále prodává snímky NASA. Prostě účel světí prostředky

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 18.8.2012


Připomenu co se dělo loni, Profimedia chtěla půl milionu korun za fotografie NASA, kte kterým neměla práva. Méně rekordních, 8 400,-kč chtěla v jiném případě. Poté co se zvláštní přístup Profimeda k autorským právům projevil,  sypala si Profimeda popel na hlavu a říkala něco o tom, že to"intenzivně řeší" a vymlouvala se na externí dodavatele (prostě model "stážistka"). Berte to jenom jako klasické "damage control", protože fotografie od NASA jsou ve fotobance Profimedia stále v prodeji. Tedy zpravidla fotografie, které mají licenci Public domain (viz "NASA images are in the public domain, official guidelines for their use can be found here.").

Aktuální dotaz na Profimedia od jednoho z čtenářů POOH.CZ zní:

Dobrý den,

chtěl bych ze zeptat, jakým způsobem můžete zajistit exkluzivitu níže uvedené fotografie:
http://www.profimedia.cz/image/detail/0016603177

Fotografie nebyla pořízena Rogerem Ressmeyerem, v nejlepším případě byla jím znovu naskenována z filmu NASA pro knihu "in NASA's Orbit". viz http://apod.nasa.gov/apod/ap030517.html - autorem je astronaut Gregory Harbaugh, který ji pořídil na orbitu v roce 1997 v průběhu opravy Hubbleova teleskopu. Pochybuji tedy, zda a jestli vůbec může Corbis nárokovat práva na použití této fotografie ...

Bude se Profimeda opět vymlouvat na "vnější dodavatele"? A jakou částku se Profimedia za ty roky podařilo neoprávněné získat prodejem takovýchto fotografií?

Štítky : Autorské právo, Profimedia.cz, Profimedia, Vymahač, Šlendrián, NASA, Fotografie|
Poslední změna : 18.8.2012 07:53, Vytvořen : 18.8.2012 07:53, Vydán : 18.8.2012, 8784x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích