Pravidelný občasník originálního humoru

Slibuje vám soutěž na Facebooku vylosování pokud budete sdílet? Je to podvod, pamatujte na to

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 25.10.2012


Až narazíte na Facebooku na některou z podivných soutěží založených na tom, že musíte "nasdílet" nějakou fotku nebo příspěvek ze Stránky (Page) a výherci budou losování z těch co sdílejí, tak pamatujte na jednu podstatnou věc. Vždy je to podvod. Provozovatel Stránky na Facebooku nemá přístup ke kompletnímu seznamu lidí, kteří něco z jeho Stránky sdíleli.


Tisíce lidí se nechalo nachytat na něco co se nikdy nemůže stát.

Pokud o tomto tvrzení pochybujete, tak si zkuste, coby správce Stránky, podívat na nějaký přehled sdílení. Pod ním najdete "Some posts may not appear here because of their privacy settings."  (v češtině "Některé příspěvky se zde kvůli nastavení soukromí nemusí zobrazovat.").  V seznamu nasdílení se totiž objeví pouze taková, která byla veřejná, případně je udělal člověk, který je se správcem Stránky v "přátelském" vztahu. Většina lidí na Facebooku přitom nemá veřejné profily, takže sdílení dělají neveřejné (zpravidla zacílené na "přátelé"). A tato nasdílení se prostě v seznamu vůbec neobjeví.

Tato maličkost je samozřejmě Správcům Stránek známa - mají to ostatně napsané pod každým seznamem nasdílení. A pokud vám tedy nějaký soutěž slibuje losování výherce z těch co nasdíleli, tak je to prostě podvod. Je to něco, co pořadatel soutěže nemůže splnit. A moc dobře o tom ví. Mimo to je samozřejmě takováto soutěž v rozporu s Pravidly Facebooku - jakékoliv používání prvků Facebooku coby soutěžní mechanismus je zakázáno. Povoleno je pouze podmínit soutěž tím, že se soutěžící stane fanouškem Stránky nebo udělá Check-in (přihlášení) do Facebook Places (Místo).

Proč vznikají takovéto podvodné soutěže? Protože lidé jsou bohužel důvěřiví a ochotně budou sdílet a sdílet. A Stránka tím získá velmi výrazné posílení EdgeRanku - tedy ukazatele, který ukazuje jak hodně je obsah ze Stránky ukazován fanouškům. O žádnou soutěž a výhru tedy v těchto podvodných "soutěžích" nejde. Jde pouze o to, jak využít důvěřivost až hloupost fanoušků.

Ze stejné kategorie podvodných slibů je i to, že "budeme losovat z našich fanoušků". Tady si pamatujte, že Stránka má přístup pouze k posledním pěti stovkám fanoušků. Takže pokud jich má víc než pět stovek, tak kohokoliv kdo se stal fanouškem dříve už v seznamu neuvidí. Mimo jiné losování "ze všech fanoušků" je také v rozporu s Pravidly Facebooku. Facebook výslovně zakazuje, aby do soutěže byli zahrnuti fanoušci bez jejich vědomí. Soutěže v pojetí Facebooku vyžadují, aby se lidé do soutěže přihlásili.

Štítky : Sociální síť, Facebook.com, Facebook Page, Facebook Stránka, Soutěž, Podvod, Facebook Pravidla, Marketing|
Poslední změna : 26.10.2012 08:03, Vytvořen : 25.10.2012 19:24, Vydán : 25.10.2012, 19352x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích