Pravidelný občasník originálního humoru

Měsíc raka? Boží mlýny, vládní kontakty, nevěřím že je nemocná ... A už to jede

Autor chlívek (Reklama, média,marketing) - vydáno 14.7.2015

Zaregistrovali jste kampaň Měsíc raka? Možná ne, možná ano. Po antikampani od Naštvaných matek ale už nejde přehlédnout


"Zaregistrovali jste kampaň Měsíc raka? Má to být snaha dostat mladé holčiny na preventivní prohlídky ke gynekologovi. Kampaň organizuje Lucie Bittalová, aktivistka projektu Hate Free. A podle Naštvané matky Evy Hrindové je celá kampaň uchopená jaksi za špatný konec." píše se v úvodu příspěvku na Facebooku, který odkazuje na  blog "naštvané matky" Evy Hrindové na iDnes: Jak nedostat rakovinu - nešťastná kampaň nešťastné Lucie.

Jasně, každý má právo na názor. Každý má právo cokoliv zpochybňovat, já sám to ostatně dělám neustále, protože jedno z pravidel žurnalistiky je přesně to, které bylo ústředním heslem jednoho skvělého seriálu, tedy "Nikdy ničemu nevěř". Ale pokud někdo napíše "Nesnáším škatulkování a lidi, co podléhají předsudkům." a vzápětí podlehne předsudkům a Lucii Bittalovou a Měsíc raka okamžitě zaškatulkuje, tak si nejsem moc jist tím, co si o tom myslet.

Podle Evy Hrindové je Lucie Bittalová"vládou placená asistentka Hate Free", což je prý projekt, kde se "motají samí cool lidé" a "vytvářejí nové snoby". Ještě navíc se prý na tuto pozici dostala podvodem, lží a uváděním v omyl. Evě Hrindové vdí, že Měsíc raka překračuje hranici intimity. Lucie navíc prý "vysílá špatnou energii, která od ní odhaní lidi, kteří by ji doopravdi mohli pomoci".

Pohoršení panuje i nad tím, že "kdo si dnes může dovolit pracovat zadarmo?" a řadou dalších věcí. Evu Hrindovou chápu, má plné právo tyto otázky pokládat, ale nechápu proč je pokládá formou veřejné blognutí, navíc (také zcela jistě náhodou) na tak exponovaném místě jako je iDnes.cz. A také jistě zcela náhodou za mohutné popory slovnutých "naštvaných matek".

A tak nakonec blognutí kdesi na neviditelném blogu hýbe v úterý 14. července Facebookem. Co navíc, jak už to tak chodí, tak pod oním příspěvkem na Facebooku probíhá fantastická diskuze, ze které je místy nevolno. A místy je děsivá. Takže ji možná ani nečtěte, spíš si poslechněte nejprve Lucii v Kampaň mi pomáhá, dělá mi radost, říká autorka Měsíce raka, je tam toži dost vysvětlivek i onomu označení za lhůřku a podvodnici, ale také tomu proč dělá to co dělá.

Namátkou některé komentáře (v některých případech je komentář autora článku v závorce):

 • Já sama jsem měla rakovinu a vyléčila jsem si ji sama a to právě energií (+minerály). (proč jenom na tu rakovinu umírá tolik lidí, když stačí tak málo?)
 • Prohlídky jsou v pohodě - ale jako prevence to nestačí
 • Je to nemoc, které se dá docela dobře předcházet a o tom bohužel Lucie cudně mlčí.. (poznámka, nemlčí, ale tady se to nehodí do krámu)
 • Nevěřím nikomu, kdo se motá kolem HateFree. Je to podivný projekt mediální podpory, který polyká spoustu peněz, ale ve skutečnosti nikomu konkrétně nepomáhá. Kam ty peníze mizí? Do kapes prospěchářů, kteří se dostali ke korýtku? Nevěřím, že slečna Lucie nějakou ošklivou nemoc má, to by přece takhle neprezentovala. A pokud má, tak to už komentovat nedokážu vůbec."
 • Já tomu věřím, že onemocněla.. Pracovně tomu říkám "boží mlýny"

Poslední uvedený komentáře mimochodem vyvolal velmi bouřlivou diskusi, kde první kdo použil pro ty co to vlastně Lucii přejí poněkud ostré označení "ste pi*e". Což následně, pochopitelně vedlo k rozdávání banů a dalšímu opakování těchto dvou slov dalšími a dalšími lidmi. A jednu poměrně trefnou, věcnou reakci:

 • Nedá mi to se Vás - autorky tohoto článku - nezeptat - kde jsem udělala chybu já? Žila jsem zdravě, jedla hodně zeleniny, téměř žádné maso. 2x týdně sportovala. Děti jsem měla v ideálním věku, obě jsem dva roky kojila. Nekouřila, nepila alkohol. Dělala jsem s láskou svoji práci - pomáhající profesi, neměla jsem stres, o domácnost jsem se starala, hyienu dodržovala, dokonce jsem prošla i kurzem Respektovat a být respektován, abych se rozvíjela v komunikaci, a bác, rakovina prsu. Už půl roku se ptám - proč já, co jsem udělala špatně? Mám pocit, že vy to určitě víte....

A pak samozřejmě řadu dalších velmi originální komentářů

 • Souhlasím, že Luciiina kampaň je vulgární a jako prevence nepochopitelná a nevím, kam tím míří a na co tím vlastně upozorňuje (mě tak akorát upozornila na to, že úřad vlády má na výplatní listině trolla)
 • Kampaň by mohla být vedená třeba proti promiskuitě, která má na četnosti výskytu rakoviny svůj podíl, to by mělo význam  (na což se rozproudila klasická diskuze pohazující různorodými odkazy na zaručené pravé články na Internetu)
 • Asi jste to nepochopil článek, nemoce mají svůj smysl, člověk jim jiný dávat určitě nemusí. Toto je nemoc ženského orgánu, proto jeho smysl těžko pochopí muži i kdyby se gender teorie postavily na hlavu.
 • Jak se vůbec někdo může v jednom textu odvolávat na pravdu, lásku, cit, pochopení, něhu a zároveň si kopat do člověka s rakovinou a ještě (sic!) si u toho propagovat nějaké svoje hnutí?! gasp emoticon Ten článek je dobrý leda jako dávidlo.
 • Z vašeho článku plného nesmyslné dojmologie jsem se dozvěděl pouze to, že jste zlá, hloupá a frustrovaná osoba a že naštvané matky jsou jakýsi polofašistický spolek z mimibazaru, za což vám tímto děkuji.
 • Jestli to, paní Hrindová, nebude spíš tím, že to PR zoufale neumíte (hrindova.cz).

Tahle zdánlivá podpásovka je možná podstatně důležitější než kupa nadávání, odvolávání se na "boží mlýny". Protože teď už to začíná být ještě zvláštnější.

Eva Hrindová totiž pracuje například pro bylinkářku, ale hlavně pro ConvaTec (tedy farmaceutickou společnost) a Health Link (výrobce zdravé výživy). Opět všechno zcela jistě náhoda. Můžeme to ale konspiračně dotáhnout k dokonalosti, tedy do souboje navzájem se nenávidějcíích PR farma lobby.

A tím bychom to teoreticky mohli uzavřít.

Jenže, spíš ne. Něco je k tomu potřeba dodat, tedy pokud vynecháme, že je to možná jenom boj mezi PR farma lobby, nebo že Eva Hrindová odhalila dalekosáhlé spiknutí a nebo že snad dokonce žádná rakovina neexistuje. A pokud už existuje, tak je léčitelná "minerály".

To nejpodstatnější poučení? Sociální sítě jsou nemilosrdné v tom, jak dokáží ukázat hyenismus v plné nahotě. Čím déle je používáte, tím více zášti a nenávisti budete potkávat a čas od času přemýšlet, jestli něco takového má vůbec smysl. Na světě je zjevně množství frustrovaných a velmi nešťastných lidí a právě sociální sítě a média (blog není nic jiného, než sociální médium) jim dávají do ruky nástroje nebývalé síly a vlivu.

Špatná zpráva nakonec? Lepší už to nebude.

PS: Představte si, na Facebooku má Měsíc raka a Lucie mizerných 3 587 fanoušků. To asi bude tím, že je to ta profesionální kampaň, kterou vlastně platí nějaký ten Úřad vlády či kdo a celé je to sehrané. 

Dodatek 21. listopadu 2015

Lucie Bittalová boj s rakovinou prohrála, s nenávistnou Evou Hrindovou a a řadou těch co tvrdili, že pro Měsíc raka jenom předstírá nemoc to nejspíš stejně nehne. Proto myslím, že je nutné tohle znovu a znovu připomínat. Abychom věděli kdo je na které straně. 

RIP Lucie

Lucii jsem neznal, nikdy nepotkal, ale měla můj obdiv za to co udělala. A má ho pořád. A ti ostatní výše zmínění? Je mi jich lito, je mi líto jejich mizerných životů plných nenávisti a zloby. 

Štítky : Měsíc raka, Komunikace, Rakovina, Rakovina děložního čípku, #fail, #PR, Lucie Bittalová, Hate Free, Sociální síť, Naštvané matky, Politika
Poslední změna : 21.11.2015 08:37, Vytvořen : 14.7.2015 21:33, Vydán : 14.7.2015, 9783x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích