Pravidelný občasník originálního humoru

Pozor na lžimédia. Ne všechno jsou noviny, lži jsou dobře placené, vnímejte co čtete

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 26.2.2016

Všechny uvedené weby jsou vhodný materiál ke studiu, pokud se zajímáte o dezinformace, manipulaci, informační války, ale také fenomém mašíbl (magoři, šílenci a blázni). I


Svoboda Internetu a nízké bariéry vstupu mezi internetová média přinesly nejenom nebývalé demokratické možnosti svobodné komunikace, ale také záplavu médií, které nejsou noviny a mají většinou pouze propagandistické účely. Některé jsou placené zájmovými skupinami jako nástroj proti jiným skupinám (Parlamentnilisty.cz například), záplava dalších je placená cizími vládami v boji proti dalším zemím (u nás záplava "médií" za kterými stojí Rusko).

Lžimédia, jak jim také můžeme říkat, těží z toho, že zveřejňují věci, které lidé velmi ochotně sdílí. Zapadají do jejich silně paranoidního pohledu na svět a utvrzují je v tom, že všechno co se děje je spiknutí. Mají vlastně pravdu, bohužel sdíleči lží a výmyslů ze lžimédií jsou těmi, kdo se podílejí na masivním šíření dezinformací a jsou součástí velmi promyšlených schémat, spiknutí a manipulací.

Velmi detailní databázi proruských lžimédií najdete v DATABÁZE PRORUSKÉHO OBSAHU OD A-Z a nemá smysl ji "kopírovat", stačí když si tam občas zajdete ověřit, jestli to na co se díváte je prostě další lžimédium. Ty nejčastěji frekventované je ale vhodné vypíchnout.

AC24.CZ je jedna z nejznámějších žump, která zveřejňuje pravidelně neuvěřitelný výmysly a lži.

AERONET.CZ (AENEWS) další žumpa vytvořená jenom v rámci boje Ruska proti Ukrajině, postupně samozřejmě používaná více a více pro další účely.

BADATEL.NET zaplavuje naše slovenské kolegy absurditami hlavně z oblasti zdraví. Patří tam i památné gumičky do vlasů vyráběné z kondomů a šířící AIDS. To jen tak pro čistě praktickou ilutraci toho, jaké zhovadilosti tam najdete. Mimochodem tahle obskurnost má pokračování v podobě VEDOMEC.SK (VEDOMEC.COM)

BEZPOLITICKEKOREKTNOSTI.CZ se tváří jako kdyby hodlali psát pravdu, bez oné tolik kritizované "politické korektnosti" (ve skutečnosti jde většinou čiste o lidskou slušnost).

CESKOAKTUALNE.CZ má velmi zábavnou pasáži na kontaktní stránce, prý se "nejde vyvarovat" šíření ruské propagandy a hoaxů. To jen aby bylo jasno, kde se tam berou a co to vlastně je zač. 

CZECH FREE PRESS se také tváří jako seriózní médium, místo kde najdete skutečně "free" žurnalistiku. Zapomeňte na to.

ECHO24 se postupně stalo jen kupou výmyslů, lží a manipulací občas proložených pozůstatky původní žurnalistiky. Což je o to smutnější, protože tam ještě stále mají pár lidí, kteří mají reálnou žurnalistickou minulost. 

EUSERVER či EUPORTAL by měl varovat už oním vydáváním se za cosi "EU" (podobně jako Parlamentní listy nejsou ani parlamentní, ani listy).

EURODENIK.CZ je další klasická záplava výmyslů, nenávistí, účelové manipulace a je zajimavé si počíst o vlastnické struktuře a vazbách. Což musíte, pochopitelně, hledat jinde, protože tady oni sami nic takového nesdělují.

FREEGLOBE opět obsahuje vcelku časté poznávací znamení lžimédií, vydávání se za "free".

FÓRUM24 je titul na pomezí lžimédia, bulváru a senzacechtivého blogu. Je velmi nutné si dávat pozor kdy tam převáží zuřivá posedlost Babišem a když skutečně vydají něco co má hodnotu a je něčím reálné podložené. 

HLAVNESPRAVY.SK je takový ten klasický model s klasickým obsahem, kde člověk zcela klasicky žasne, proč tohle někdo vůbec generuje. 

infoKURÝR.cz co se původně jmenoval Teplický Kurýr (.info) (a měl i právě tuto původní doménu je sice miniaturní záležitost, ale nakonec proč ho nepřidat.

LAJKIT.CZ si asi budete prohlížeč se značnou dávkou překvapení, místy i šoku, taková trochu žumpa, trocha konspirace, trochu blábolení, vymyšlené hlouposti.

Tradičně k smíchu. Jak jinak. MEGAZINE.CZ je vlastně nejvíce zábavný tím, jak si představuje, že "neručí" za zveřejněné nesmysly. Ručí. Ručí. 

SPUTNIK je, což málokdo tuší, oficiálním pokračováním Hlasu Ruska, státní rozhlasové stanice. Má smysl něco ještě víc dodávat?

Necenzurované stránky na necenzurovane.net spíš vypadají na nějakého mašíbla, ale jinak tam najdete všechno co podobných zběsilostí lze očekávat. Konspirace, odkazy na všechny další lžimédia. A také obvyklou výmluvu, že sice zveřejňují bludy, ale protože není v jejich silách je ověřovat, tak je vlastně vše v pořádku. Jasně. A rozhodně nepřekvapí provedení, takhle nějak mašíbl své weby vyrábějí už dlouho.

NWOO vychází ze zkratky New World Order (to druhé ó je paradoxně Opposition), což by vám už mělo stačít k pochopení, že něčemu takovému se máte vyhnout.

OSUD.CZ není ani tak politicky orientovaný, jako prostě mašíbl posedlý konspiracemi. Žije s nimi úspěšně už hodně dlouho.

ORGONET můžete číst třeba pro pobavení, milují konspirace, ochotně naletí na cokoliv a možná tomu i věří. Vy snad ale ne.

POZNÁMKA: Všechny výše i níže uvedené weby jsou vhodný materiál ke studiu, pokud se zajímáte o dezinformace, manipulaci, informační války, ale také fenomén mašíbl (magoři, šílenci a blázni). Internet přinesl (určitým způsobem bohužel) možnost i podobným věcem vyniknout a snadno existovat, ale bylo by špatné volat po tom, aby existovala jakási cenzura. Tahle "alternativní" mediální scéna byla, je a bude. A u některých z nich si všimněte, že už dost dlouho tvrdí, že je někdo cenzuruje nebo chce cenzurovat. Je to jen součást další manipulační kampaně.

PARLAMENTNI LISTY jsou české, financované místy těžko říct kým, ale je dobré vědět že nejsou "parlamentní" (Parlament ČR na toto téma dokonce vydal před pár lety varování) a ani to nejsou noviny, s žurnalistikou nemají nic společného. Za roky existence mnohokrát přistižené při čistém lhaní aniž by jim to kdy vůbec vadilo.

PRAVDIVE.EU je všechno, jenom ne pravdivě. Proč taky.

PROTIPROUD je docela fantastické místo, kde Petr Háje, dříve blízký spolupracovník Václava Klause, prezentuje zcela pomatené a fantasmagorické představy o světě. 

PRVNÍ ZPRÁVY ukazují další význačnou charakteristiku, když už nejste zprávy, tak to rozhodně dejte do názvu.

REFORMY.CZ je méně známé a málo šířené a také méně nápadné. Ale do tohoto přehledu zcela určitě patří.

SECURITY MAGAZÍN za kterým z neznámých důvod stojí exministr Radek John, před mnoha lety novinář, který se v roli politika ukázal jako mimoň. Zde platí totéž co u všech ostatní. Neověřené zprávy, výmysly, vyvolávání paniky, extrémismus promíchané z hloupostmi. 

SVĚT KOLEM NÁS by byl fajn, pokud byste hledali opět jenom konspirace a hlouposti, ale nic skutečného zde nehledejte.

SLOBODNYVYSIELAC.SK v Českém kyberprostoru potkáte méně, ale je na něm krásně vidět kam patří. Názvem, obsahem i patičkou plnou podobně zaměřených lžimédií.

TIP: Forbes vydal docela dobrý přehled médií ctících žurnalistiku, těch ve kterých lži a "alternativní fakta" nehledejte. Týká se to hlavně USA (a anglických médií vůbec), ale možná o to víc je to užitečné. Viz 10 médií, kde najdete fakta, nikoliv alternativní fakta.

SVOBODNENOVINY.EU vás varují už tím, že si do názvu daly "Svobodné" a k tomu ještě "EU". Pro lepší pochopení je dobré vědět, že tohle vydává Jiří Vyvadil, bývali senátor a velký obdivovatel Putina.

VLASTENECKENOVINY to řík dost jasně už podtitulem "konzervativní deník bez politické korektnosti". Je zvláštní jak snadno se podobné věci odkopávají.

ZEM & VEK je další kousek od našich východních sousedů. Když už to budete studovat, tak si ale prý také najděte jméno Tibor Eliot Rostas

ZVEDAVEC.ORG vydává tak trochu legendární emigramnt Vladimír Stwora a pokud milujete konspirace, tak tohle je nádherný zdroj. Ale jinak je to klasická žumpa jako cokoliv jiného.

Špatné na tomhle všem je, že podobných "médií" jsou desítky, možná i malé stovky. Vedle toho jsou ještě stovky lidí, kteří své blogy a sociální sítě proměňují ochotně v nástroj šíření lží. Pokud s nimi budete chtít na dané téma diskutovat, tak je to marné, oni přece šíří tu "pravdu" kterou nějaká ta ČTK či Česká Televize záměrně zamlčují. Neztrácejte s nimi čas, ignorujte je.

Jeden z užitečných nástroj jak odhalit podobné weby je www.similarweb.com, stačí si najít co ví (například) o AC24.cz a podívat se na "Similar Sites". Nemusíte ani moc řešit, hned se dozvíte které další lžiweby tu jsou.

Pozor na lžimédia. Ne všechno jsou noviny, lži jsou dobře placené, vnímejte co čtete

Nedělejte si iluze, že by snad Česko mělo nějakou výjimečnou pozici oproti ostatním zemím. Dezinformace a lži jsou generovány po celém Internetu a ve všech jazycích.

TIP: Když budete chytře hledat v Cloudu (třeba v Google Docs), tak najdete i nějaké ty šikovné sestavené tabulky s přhledy. Jako třeba Blacklist of terrorist sites. Ten název neberte tak vážně, zajímavý je tím, že na jeho konci je seznam sestavený Jurajem Smatanou a týká se Česka i Slovenska (viz Proruskú propagandu o zhýralom Západe u nás šíri 42 webov).

Chcete-li se hodně pobavit, projděte si komentáře pod tímto textem. Ty nejlepší jsem po dvou dnech vybral do Hlas Lidu, hlas boží. Pro koho vlastně pracuje pooh.cz? Ano to je dobrá otázka. A ano, i na tu otázku, kdo to tady platí, se tam dozvíte odpověď. 

Chybí něco v seznamu? Dejte vědět, není problém doplnit

Parodie, satira a ironie

S objevem některých webů co nejsou to co ty předchozí, ale bohužel z nich není poznat, že nejsou míněný vážně, vznikla ještě tato druhá kategorie. Bohužel doba kdy z názvu webu Kachna.cz bylo poznat že jde o "kachny" je pryč a dnešní sdílení na sociální sítě skrývá to, že někdo někde napíše "děláme si šoufky". A je běžné, že úsměvné hlouposti na těch webech zveřejněné se objevují na sociálních sítích jako zcela vážně pochopené texty. 

AUTENTICKEZPRAVODAJSTVI.CZ vlastně ani nemůže být nic jiného než nesmysly, název tomu napovídá. Pokud váháte, tak "Mikrocefalii v Brazílii nezpůsobuje virus Zika, ale Windows 10" nebo "Nejkrvavější válka v historii USA: v roce 1969 zemřelo na Měsíci přes milion civilistů" to snad ukazuje jasně. Jinak si zkuste v popisu projektu přečíst "Upozorňujeme všechny, že články zveřejněné na tomto webu nejsou pravdivé, jsou pouze naším výmyslem." než vás to napadne sdílet a vydávat za vážné a skutečné. 

AZ247.CZ s podtitulem "víc než jen "pravda" je další místy povedená satira. 

INFOBADEN.CZ je jeden z nejlepší webů v této kategorii pocházejících z naší malé české kotliny. 

THEONION je pro změnu jeden z nejlepší webů v této kategorii ze Spojených Států. 

ZARUCENEOVERENE.SK dost vypadá jako kdyby to byl klon výše uvedeného Autentickezpravodajstvi.cz. Bohužel i tady platí, že internetový (a hlavně facebookový) dav ochotně věří každé ptákovině. 

TIP: Konšpirátori.sk se pouští do boje proti lžimédiím. Chtějí varovat firmy, aby se jejich reklama či jméno nespojovalo se stránkami se sporným obsahem. Na seznamu je aktuálně třicet devět webů. Kolik jich je na mém vlastním seznamu nevím, ale je to dost podobná sbírka (viz Pozor na lžimédia. Ne všechno jsou noviny, lži jsou dobře placené, vnímejte co čtete).

Chybí něco v seznamu? Dejte vědět, není problém doplnit

DODATKY: 28. února 2016 - Badatel.net, Ceskoaktualne.cz, Zem & Vek, Slobodnyvysielac.sk, Megazine.cz

DODATEK 5. března 2016 - AutentickeZpravodajstvi.cz. Vytvořena extra kategorie pro podobné věci. A pochopitelně přidáno i Infobaden.cz

DODATEK 6. března 2016 - Když už ona satira a ironie, tak je potřeba doplnit The Onion.

DODATEK 27. března 2016 - Security Magazín Radka Johna přidán. Do parodické části přidáno ZaruceneOverene.sk

DODATEK 18. dubna 2016 - Přidán odkaz na Konšpirátori.sk

DODATEK 20. dubna 2016 - Přidán mašibl z Necenzurovane.net. Teplický Kurýr přejmenovaný mezitím na infoKURÝR.cz

DODATEK: 18. září 2016 - Přidáno Echo24, byť jsem dlouho odolával, není to nic jiného než kupa výmyslů, lží a manipulací občas proložených pozůstatky původní žurnalistiky

DODATEK: 13. února 2017: Forbes vydal docela dobrý přehled médií ctících žurnalistiku, těch ve kterých lži a "alternativní fakta" nehledejte. Přidáno

DODATEK: 24. března 207: Přidáno Fórum 24, které také dost dlouho čekalo na moment, kdy se ručička dostane za hranici výmyslů a blábolů. Možná kdyby (stejně jako výše zmíněné Echo24) přestali s bezbřehým nenáviděním Babiše, tak by to mohlo být k něčemu. 

Štítky : Noviny, Média, Žurnalistika, Novinařina, Mašíbl, Rusko, Dezinformace, Lžimédia, Konspirace, Konspirátoři, Výmysly
Poslední změna : 24.3.2017 14:08, Vytvořen : 26.2.2016 09:21, Vydán : 26.2.2016, 45540x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích