Pravidelný občasník originálního humoru

Když Alza.cz nechce vaše peníze aneb raději nic nereklamujte. Ze života

Autor chlívek (Webdesign, Internet) - vydáno 2.3.2016

Od začátku do konce je tohle ztracená hodina času, jeden zbytečný telefonát. A čas lidí v zákaznickém centru Alzy, který je promarněný. Protože by stačilo, kdyby ...


Mám Alzu rád, mám rád i zeleného Alzáka. Nakupují tam rád, jde to rychle, mají zboží skladem, velmi dobře zvládnutý celý logistický mechanismus, včetně upozornění. Když už jsem kdy něco reklamoval, tak se žádné horory co čtu po Internetu nekonaly, reklamace bez problémů. Málokdy narazím na něco, co je k uzoufání nedotažené. Až včera.

Uznanou reklamací vznikl dobropis (teď nechme stranou, že ho poslali na mail asi 4 x a bylo to poněkud zmatené, celé to ale proběhlo korektně a rychle) a tím nějaké peníze, které si buď můžete nechat poslat na účet, přijít pro ně osobně. Návod ale také říká, že je můžete použít pro zaplacení nového zboží. Což je přesně to, co jsem chtěl udělat. Koupit nové zboží a zaplatit z peněz z dobropisu.

A tam narazíte poprvé. V nákupním procesu nikde nebyla možnost zaplatit penězi co u nich máte. Má polovice nakonec zvedla telefon (přes mé varování, že to bude stejně k ničemu) a volala do Alzy. Tamní člověk nejprve tvrdil, že je to na prvním kroku placení, pak že na druhém kroku placení, pak že si musím rozbalit platební metody a tam najít Alza Kredit. Jenže, ten byl nezvolitelný. Načež mi řekl, že si to tedy musím nechat poslat na účet. Čímž jsem tuhle trapnou epizodu volání na zákaznickou podporu (co neví která bije) urychleně ukončil.

Po nějakém tom hledání v nápovědě (velmi tristní, tohle tam vlastně vůbec nemají pokryté) jsem zjistil, že tam tvrdí, že dobropis automaticky převedou na Alza Kredit (a ten pak lze použít pro placení). Automaticky nepřevedli, takže jsem jim poslal dotaz přes jejich systém "e-mail". Po pár minutách přišla omluva a náprava, kredit převedli. Šikovné, na Alza Kredit jsem ale měl částku nižší než cena za nově kupované zboží.

A tady opět narazíte, při koupi zboží se nedá zvolit Alza Kredit a doplatit převodem. Nemožné a šílené, absurdní komplikace. Po velkém přemýšlení a tápání přijdete na to, že si tedy musíte dobít Alza Kredit. Budiž, pár zbytečných více kroků navíc, protože tuhle dobíjecí platbu mohli udělat jako součást placení za zboží rovnou.

A narazíte opět. V platebních metodách pro dobíjení kreditu není možnost použít QR kód. Ten kterým platím už pár let v Alze, aniž bych se musel obtěžovat zadáváním čísla karty (a ukládáním kdesi). Nepochopíte. Jeden chce utratit peníze, ale někdo to vymyslel tak, aby to bylo co nejsložitější.

Už jsem tam málem to číslo karty v platební bráně začal vyplňovat, když náhle dorazil e-mail spojený s dobitím kreditu (tváří se to jako klasická objednávka a platba zboží, dobré systémové řešení). Světe div se, tam ten QR kód je. Cvaknuto mobilem, odesláno, za 2 minuty se Alza Kredit navýšil. A konečně tedy bylo možné zaplatit.

Od začátku do konce je tohle ztracená hodina času, jeden zbytečný telefonát. A čas lidí v zákaznickém centru Alzy, který je promarněný. Protože by stačilo, kdyby (a) dobropis automaticky připsal Alza Kredit a (b) při objednávce šlo doplatit částku chybějící s ohledem na stav Alza Kreditu.

PS: Teď ještě jak dát Alze vědět, že si pro zboží přijde má polovice a ne já, když v "změně objednávky" už dávno není políčko, kam tohle bylo dříve možné napsat?

PPS: Příjemně překvapilo to, že k platbě Alza Kreditem chtěli ověřovací kód, který posílají přes SMS. Šikovné. 

Štítky : Webdesign, UX, GUI, Alza.cz, Online placení, Reklamace, Dobropis, Život, QR kód
Poslední změna : 2.3.2016 09:37, Vytvořen : 2.3.2016 09:32, Vydán : 2.3.2016, 6732x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autora

Související článkyREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích