Důvěryhodnost českých politiků? Katastrofa, ve všech ohledech

Mít totiž za premiéra někoho kdo je prakticky stejně nedůvěryhodný jako Tomio Okamura je opravdu katastrofa.

Důvěra stranickým představitelům za únor 2017 od CVVM byla důvodem pro titulky většinou obsahující něco jako Lidé věří více Okamurovi než Sobotkovi. Vede Babiš, ukázal průzkum. Vyvolá to trochu dojem, jako když snad lidé nějak politikům důvěřují. Realita je, lidé politiků zásadně nedůvěřují a celé politické spektrum má katastrofální výsledky. Jenže to se chce podívat na celé výsledky od CVVM a nikoliv jenom na vybrané postřehy novin.

Především, nikdo z politiků nepřesáhl 50% důvěru. Na špičce je Babiš s 46% důvěrou, ale k tomu ve skutečnosti 48% nedůvěrou. Jinými slovy, Babiš je takový politický chameleon, kterému více lidí nedůvěřuje než důvěřuje. Jedno z těch podstatných zjištění.

Důvěryhodnost politků? Katastrofa, ve všech ohledech

Uvádět, že Okamura vypadá důvěryhodněji než Sobotka? V zásadě pravda, neznámo proč Okamurovi důvěřuje 35 % lidí a Sobotkovi o jedno procento méně. Tady je ale možná vhodné říci, že i já v zásadě Okamurovi důvěřuji. Vím co je zač, vím co od něj čekat, není neznámou, které je potřeba nedůvěřovat. Protože i tak se na to dá dívat. Rozhodující ovšem je, že Okamurovi nedůvěřuje 53 % lidí. Co hůře, Sobotkovi dokonce 57 %. Nechme Okamuru stranou, tenhle výsledek je hlavně pro premiéra Česka katastrofální. Mít totiž za premiéra někoho kdo je prakticky stejně nedůvěryhodný jako Tomio Okamura je opravdu katastrofa.

V důvěře nad třicet procent se dostal už jenom Zaorálek a Roithová. Kde se odvážím uvažovat nad tím, že je to hlavně proto, že o nich skoro nikdo nic neví. A když už se někde projeví, tak je to spíš na útrpný úsměv a politování.

Ono žalostné pokračování žebříčku důvěryhodnosti je ale nakonec hlavně ukázkou toho, že dnes politice a politikům nevěříme. Oprávněně nevěříme.

Pokud to vezmete z opačné strany, rekordmanem nedůvěry je Miroslav Kalousek. Získat 79% nedůvěru a 13% důvěru by mělo být jasným důvodem k razantní změně. Jak u Kalouska, tak u jeho strany. Asi všichni víme, že nic takového se nestane. Dvojkou v nedůvěře je Sobotka, ale to už víme. A ani nepřekvapí, že třetí je Milan Chovanec, následovaný těsně Okamurou, Zaorálkem a Vojtěchem Filipem. Tihle všichni v nedůvěře předstihli Andreje Babiše.

Zajímavé na žebříčků důvěry vs. nedůvěry je ale třeba i to, že něco jako "index průměrné důvěry" vychází 17 zatímco "index průměrné nedůvěry" je dvakrát vyšší. Což opět ukazuje na onu zásadní věc co jde napříč politickým spektrem, českým politikům dvakrát tolik nedůvěřujeme než důvěřujeme.

Jinak ale připomenu, že průzkum vzniká otázkou "Přečtu Vám jména některých politiků. U každého mi, prosím, neznáte.“" a není určeno, co důvěra či nedůvěra znamená. Což jsem ostatně už naznačoval v možném výkladu důvěry pro něco tak pitoreskního jako Okamura.

V plných výsledcích průzkumu je pak ještě zábavný pohled na odpovědí nezná. Osobně musím také přiznat, že rekordmany u "neznám" (Volný, Lidinský) bych také musel označit takto. Nevím vlastně ani že existují. Ale jsou tam i takové úsměvné věci, jako že 29 % lidí nezná Marksovou-Tominovou. Ale těch s "neznám" u třiceti procent a více je tam poměrně značné množství. Svědčí to o další podstatné věci, češký politický marketing selhává stejně jako politici nemají zájem aby byli vidět u voličů, což znamená i to, že je jim jedno zda pro voliče něco dělají. Ale to už víme dlouho.

Mimochodem, Míra Kalousků je rekordmanem i v poměru nedůvěra vs. důvěra. Získal plných 66 procentních bodů. Dokonce dvakrát tolik než Vojtěch Filip. Což je také tak trochu ukázka české politické scény. Stále jsme se nezbavili minulosti a komunisté, stále a nepochopitelně, nemají nedůvěru kdesi nad devadesáti procenty. A nakonec i pomyslný "index průměrného rozdílů důvěry a nedůvěry" je mínus šestnáct. Opět jsme na začátku, politikům nevěříme.WWW.POOH.CZ / Daniel Dočekal / 9.3.2017 / Pel mel