Pravidelný občasník originálního humoru

Veselíčko : Víte kdo byl Methold Kaláb?

Autor chlívek (Města) - vydáno 26.9.2002

Ve zdejším hostinci je orchestrium, které bylo vyrobeno v polovině 19. století.


Nedaleko Žďáru nad Sázavou, asi 6 kilometrů od tohoto města, se nachází obec Veselíčko. A právě ono se stane dnešním tématem k povídání o obcích a městech v kraji Vysočina.

Zastavme se na chvíli u historie. V minulosti zde byl vrchnostenský dvůr. Za připomínku stojí také fakt, že na jeho úpravě se podílel také významný umělec Jan Blažej Santini Aichl a to v letech 1719 - 1723. Na konci tohoto století byl pak dvůr rozdělen a tím pádem pak vznikla osada, známá pod názvem Veselíčko. Ve znaku měla květ.

K dalším významným událostem v obci patří výstavba kapličky svatého Petra a Pavla. Ta byla postavena místo zvonice, která byla zničena  při požáru v roce 1889.

Pro obyvatele Veselíčka se stala důležitou také výstavba železniční trati z Tišnova do Žďáru v roce 1905. Právě tato trasa vede přes obec a dá se říci, že zastávka ve Veselíčku je tou nejvýše položenou stanicí na celé trati.

Nyní ale zanechme historie a pojďme se vydat na prohlídku po obci. Zaujmout by vás mohla již zmiňovaná kaple svatého Petra a Pavla z roku 1890. Mramorový kříž, který u ní uvidíte, pochází z počátku 20. století, z roku 1905. O něco starší je kamenný kříž s Kristem, který stojí nedaleko. Ten pochází z roku 1870.

Pokud se vydáte z Veselíčka směrem na Žďár, povšimněte si dřevěného kříže z poloviny 19. století.

U lesa pak můžete zahlédnout další, tentokrát žulový kříž, vytvořený v roce 1909. Zmínit bychom se také měli o významných rodácích. Mezi ně patří Methold Kaláb. Proslavil se jako ilustrátor, grafik ale také jako autor odborných spisů - například dílo Václav Hollar nebo Česká krásná kniha.

Region: Jihočeský
Lokalita: Žďár nad Sázavou
Kraj: Kraj Vysočina
Klíčová slova: Veselíčko
URI:
Poslední změna : 9.7.2004 13:42, Vytvořen : 26.9.2002 00:00, Vydán : 26.9.2002, 4542x

Komentáře pro ty z Facebooku

 


REKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích