Pravidelný občasník originálního humoru

chlívek Zahraničí

Zahraniční turistické cíle a průvodci příliš malí na to, aby měli vlastní "rubriku"

Barcelona : Sagrada Família

Monument na oslavu Stvořitele, jehož kompletní podobu nespatříme ještě mnoho dalších let. A to, co vidíme dnes, je doprovázeno historií, která si zaslouží úctu a zamyšlení

Malta : Blue Grotto

Blue Grotto najdete na jižním břehu ostrova Malta a rozhodně si toto místo nenechejte ujít. Hlavně proto, že zde můžete na lodičkách obdivovat krásy zdejšího pobřeží a dokonce jeskyní.

Malta : Callypso a Ramla Bay (Gozo)

Gozo skrývá několik zajímavostí. Kouzelnou Ramla Bay s pláži z narudlého písku a Callypso Cave - jeskyni kde Kalypsó sedm let poskytovala erotické služby Odysseovi než mu došlo že je čas jet domů.

Malta : Co Dodat?

Co dodat? Malta je úchvatná svojí přírodní scenérií. Nebyl bych to ovšem já abych si trochu nerýpnul, takže pár hlavních dodatků bude několik rýpnutí.

Malta : Dwejra a Azure Window (Gozo)

Najít Azurové Okno byl malý horor. Díky naší všetečnosti jsme do San Lawrenz přijeli od serveru, místo od východu a samozřejmě ona nutná cedule k odbočení byla upevněna na dům jenom tak, že byla vidět při jízdě od východu.

Malta : Ggantija (Gozo)

Na Gozu si rozhodně nemůžete nechat ujít Ggantija prehistorický chrám. Najdete ho na východní straně městečka Xaghra.

Malta : Ghar Dalam Cave

Jeskyni Ghar Dalam (nacházejí se těsně před přístavem Birzebugga) můžete považovat za exkurzi do dávnověku - věci v ní jsou staré až 180 000 let a jde převážně pouze o vykopávky kosterních zbytků hrochů a slonů žijících tehdy na území Malty.

Malta : Ghar Lapsi

Ghar Lapsi je místo vhodné v teplejším období ke koupání. Zároveň je zajímavé přítomností jedné z několika "odsolovacích továren" na výrobu pitné vody.

Malta : Gozo a Comino

Gozo je ostrov na sever od Malty. Dostat se na něj můžete trajektem i s vašim automobilem nebo letecky z Maltského letiště či helikopterou s některou z turistických společností.

Malta : Hádanka a záhada

Malta je vskutku ostrovem kamení, kamení a zase kamení.

Malta : Hagar Qim

Malta je plná historie člověčenství. Najdete zde skutečně prehistorické a megalitické stavby a pokud patříte mezi ty, kdo je mají v oblibě, neváhejte a navštivte je všechny.

Malta : Jeskyně

Maltský pískovec přímo volá po existenci mnoha jeskyní. A skutečně jich na Maltě nejdete mnoho. Od oněch chronicky známých (Ghar Dalam či Callypso Cave na Gozu) až po méně známé.

Malta : Kompletní průvodce miniaturní ostrovní zemí

Miniaturní samostatná země rozkládající se na celkové ploše 315 121 čtverečních metrů a mající pouhých 376 335 obyvatel je i pro Evropana skutečně miniaturní.

Malta : Mapička

Za mapičku díky www.visitmalta.com, pokud byste někdo toužil po detailnějších mapách, počkejte až dorazíte na Maltu a tam si pořiďte. Nebudete potřeboval ani jednu celou Maltskou Liru.

Malta : Mdina

Mdina je staré sídelní město prakticky uprostřed Malty. Najít ho není až tak uplně těžké, stačí najít město Rabat a Mdina je přilepená k jeho severní straně.

Malta : Mnajdra

Mnajdru najdete asi 480m od chrámu Hagar Qim

Malta : Moře

Moře obklopuje Maltu ze všech stran. Slouží v mnoha případech i k obživě - Maltští rybáři vyvážejí mořskou havěť i na Itálii a dokonce až do Francie. Mořská havět pochopitelně tvoří i součást typicky maltského jídelníčku.

Malta : Největší autobusové muzeum světa (pod širým nebem)

Malta je zemí, kde se minulost prolíná s budoucností. Tato věta z turistického průvodce uvádí kapitolu o architektonických památkách, kterých je na tomto středomořském souostroví velké množství, ať už středověkých, či z minulého století.

Malta : POPPEYE VILLAGE

Na Maltě najdete spoustu zajímavých historických věcí. Megalitické stavby a věci z historie lidstva nicméně nejsou asi tím nejzábavnějším pro malé děti.

Malta : Praktické tipy

Zláká-li vás snad povídání o Maltě, určitě příjdou v hod různé praktické tipy a postřehy.

Malta : Šutry a příroda

Když nic jiného, Malta má svým způsobem úchvatnou přírodu. Okolní moře je úchvatně modré a pokud máte auto, vyplatí se odbočit velmi často z "oficielních" tahů a silnic a zkusit dojet někam "na kraj".

Malta : Tarxien

Tarxien je dobře zachovaná megalitická kamenná stavba na Maltě pocházející ze stejného období jako Mnajdra i Hagar Qim - je z nich přitom "nejmladší".

Malta : Útesy

Maltské útesy, tedy přesněji řečeno místo zvané Dingli Cliffs (nedaleko vesničky Dingli, jižně od Rabatu) si rozhodně nenechejte ujít. Jde o skutečně úchvatnou přírodní scenerii.

Malta : Valetta

Valetta byla vystavěna na poloostrově coby "nedobytná pevnost". Dnes je obklopena skrumáží "souměstí" a vyznat se v jejím okolí je pro chudáka Evropana poněkud obtížné.

Malta : Vnitrozemí a architektura

Maltské vnitrozemí je poněkud méně kamenité než části Malty směrem k moři. O to více se tam potom pěstují různé poživatiny a budete-li mít štěstí, můžete i narazit na ovce či kozy.

Malta : Voda

Voda sice obklopuje Maltu ze všech stran, ale jde o vodu mořskou. Pitná voda je pro Maltu evidentní problém. V dávných dobách se mořská voda odsolovala v odsolovacích nádržích a bazéncích vytesaných a vystavěných přímo v pískovcích.


( strana 1 z 1 ) ( celkem článků: 26)